Cotatcha Orchestra uvede Ebony Concerto Igora Stravinského

Cotatcha Orchestra oslaví sto let od narození amerického trumpetisty Thada Jonese a 110 let od narození amerického jazzového klarinetisty Woodyho Hermana speciálním koncertem 5. června v brněnském prostoru Cabaret Des Péchés. Součástí programu bude také uvedení Ebony Concerto Igora Stravinského, které bylo napsáno pro big band Woodyho Hermana.
Cotatcha Orchestra (foto Jonatan Jan)
Cotatcha Orchestra (foto Jonatan Jan)

Brněnský big band Cotatcha Orchestra, jehož album Bigbandová elektronika zvolili redaktoři Českého rozhlasu Jazz nejlepší jazzovou nahrávkou roku 2020 a byl i nominován na Cenu Anděl, se právě pro Ebony Concerto rozroste o kytaru, lesní roh, sólový klarinet a harfu. Dirigovat bude Pavel Šnajdr z Brno Contemporary Orchestra. Sólový klarinet bude hrát Lukáš Daňhel.

Jeden z nejslavnějších skladatelů 20. století, Igor Stravinskij, se ve své tvorbě inspiroval mnoha žánry od folkloru po jazz. Roku 1939 odešel do Ameriky. Právě jazz a osobnost Woodyho Hermana jej roku 1945 ovlivnil při psaní Ebony Concerto pro klarinet a jazzový band. Herman zpočátku nadšený nebyl, partitura se mu zdála neproveditelná, první provedení proběhlo 25. března 1946 v Carnegie Hall.

„Mám rád hudbu s přesahy do různých žánrů a propojování hudebníků z různých světů. To je případ Ebony Concerto, které Stravinskij napsal pro big band Woodyho Hermana. Nicméně jedná se vlastně o skladbu klasické hudby 20. století jen s víceméně jazzovým obsazením. Ebony Concerto je navíc na tuzemských pódiích uváděno jen velmi zřídka, návštěvníci se mohou těšit na ojedinělý zážitek,” říká kapelník Jiří Kotača.

Večer představí i další skladby spojené s osobností Thada Jonese a Woodyho Hermana. Sólových partů Jonese se ujme jeden z nejetablovanějších nizozemských trumpetistů Jan van Duikeren, který má na svém kontě spolupráci Candy Dulfer, Dr. Johnem, Joem Bonamassou, Lionelem Richiem a mnoha dalšími. Duikeren se do České republiky vrací po sedmi letech. Roku 2016 vystoupil spolu s New Rotterdam Jazz Orchestra na festivalu Jazz Goes to Town. Kromě jiného vystupoval a nahrával s Christianem McBridem, Michelem Camilo, s big bandy Boba Brookmeyera nebo Metropole Orkest aj.

Thad Jones (1923–1986) byl americký jazzový trumpetista, hudební skladatel a člen orchestru Counta Basieho. Je považován za jednoho z nejlepších trumpetistů všech dob a inovátorů big bandové hudby 2. poloviny 20. století, především díky svým nevšedním a nadčasovým harmonickým postupům i změnám instrumentace saxofonové sekce. Roku 1965 založil spolu s bubeníkem Melem Lewisem Thad Jones/Mel Lewis Orchestra. Objevil se na desítkách nahrávek. Spolu s Gilem Evansem či Stanem Kentonem, kterým se Cotatcha Orchestra věnovali v předešlých letech, spoluurčil cestu, kterou se big bandy začaly v dalších desetiletích ubírat.

Woody Herman (1913–1987) byl jazzový klarinetista, saxofonista a hudební skladatel. Vedl hned několik kapel s názvem The Herd, byl jedním z nejslavnějších kapelníků třicátých a čtyřicátých let. Také jeho jméno naleznete na nespočtu nahrávek, získal osmnáct nominací na Grammy, z nichž tři proměnil. Jeho jménem se nechal při výběru uměleckého jména inspirovat i režisér Woody Allen. Zajímavostí jsou i české stopy v osudech obou amerických skladatelů. Jonese i Hermana doprovázel český barytonsaxofonista, flétnista, aranžér a skladatel Jan Konopásek, s Thadem Jonesem vystupoval i slavný basista George Mraz.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments