ČT Art odvysílá pořady ke 130. výročí narození Bohuslava Martinů

Program ČT Art nabídne ve dvou večerech pořady ke 130. výročí narození Bohuslava Martinů (8. prosince 1890 - 28. srpna 1959).

Národní divadlo Moravskoslezské –Divadlo Antonína Dvořáka, Julietta aneb Snář 2019: Kateřina Kněžíková (foto M. Popelář)

V roce 1998 vznikl v režii Jiřího Nekvasila první z dokumentů o mimořádném skladateli – portrét s názvem Návrat z exilu (vysílá ČT Art 2. prosince ve 20:15 hodin). Ředitel Institutu Bohuslava Martinů Aleš Březina zde hovoří s pamětníky a interprety, získal také výpovědi skladatele. Kamera Miroslav Čvorsjuk.

V sobotu 5. prosince je Bohuslavu Martinů věnován téměř celý večer na ČT Art. Ve 20:15 hodin bude odvysílán další z dokumentů s názvem Bohuslav Martinů a Amerika, který rozvíjí období let 1941-1956 a vznikl v roce 2000. Připravili opět Jiří Nekvasil s Alešem Březinou a Miroslavem Čvorsjukem.

Po dokumentu bude následovat premiéra koncertu, který skladateli právě ke 130. výročí narození věnovala Česká filharmonie s dirigentem Semjonem Byčkovem a klavíristou Ivem Kahánkem.

Během pobytu Bohuslava Martinů ve Spojených státech měla premiéru jednoaktová opera Čím lidé žijí (1952). V roce 2018 Jiří Nekvasil s výtvarníkem Jakubem Kopeckým a kameramanem Miroslavem Gáborem vytvořili televizní verzi, v níž zazní nahrávka opery z roku 2014 v podání České filharmonie s dirigentem Jiřím Bělohlávkem. Hlavní roli zpívá Ivan Kusnjer. Herci nehrají role se sólisty, neimitují playback, ale byla vytvořena obrazová situace vůči hudbě, s playbackem se herci potkají jen občas. Hlavní roli ve filmu ztvárňuje vynikající slovenský herec Csongor Kassai. Opera začne ve 22:05 hodin.

Uvádění oper Bohuslava Martinů má v Národním divadle moravskoslezském dlouhou tradici. Posledním jevištním počinem bylo dílo Julietta aneb Snář. Operu připravili režijní duo SKUTR a dirigent Jakub Klecker. Představitelka Julietty Kateřina Kněžíková si za svůj výkon odnesla Cenu Thálie.

„Pro poslední adventní neděli připravujeme online koncert árií z oper Giuseppa Verdiho a Richarda Wagnera v podání renomované sopranistky Maidy Hundeling. Podrobněji v příštích dnech,“ vzkazuje ředitel NDM Jiří Nekvasil.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments