Čtrnáctiletá Alma Deutscher komponuje operu pro Salcburk

Mladá skladatelka Alma Deutscher, jíž je 14 let, dostala zakázku od Salcburského divadla (Salzburger Landestheater) na novou operu. Premiéra opery se plánuje na rok 2022.
Alma Deutscher (zdroj YouTube)

Alma Deutscher (nar. 2005) je britská skladatelka, houslistka a klavíristka. Již záhy se na veřejnosti uvedla jako zázračné dítě. V šesti letech napsala svou první klavírní sonátu, o rok později dokončila krátkou operu Zametač snů (The Sweeper of Dreams) podle povídky Neila Gaimana. V roce 2016 měla ve Vídni pod záštitou Zubina Mehty premiéru její celovečerní opera Popelka (Cinderella), uvedená o rok později v USA a vydaná na DVD labelem Sony Classical.

Alma začala hrát na klavír ve dvou letech, po roce dostala od rodičů housle, na které též začala dělat velké pokroky. Ve čtyřech letech již byla schopná improvizovat na klavír a v pěti zapsat své kompozice na papír.

Alma Deutscher debutovala v prosinci 2019 ve vyprodané Carnegie Hall. Na programu byly její vlastní skladby, které spolu s orchestrem přednesla jako sólistka na housle i klavír. Na Silvestra v úterý 31. prosince 2019 zazněl další koncert Alminých skladeb, tentokrát v režii Salzburger Landestheater ve Velkém sále salcburského Festspielhausu. Almu Deutscher doprovodil Orchestr Mozartea.

Salzburger Landestheater zároveň u mladé skladatelky objednalo novou operu. „Opera bude romantickou komedií a už se těším na tvorbu nového příběhu a jeho zhudebnění,“ uvedla Alma Deutscher, jejíž nová – v pořadí již třetí – opera s prozatím pracovním názvem Císařovy nové valčíky (Des Kaisers neue Walzer) by měla mít premiéru v roce 2022.

Podle intendanta divadla Carla Philipa von Maldeghem kompozice, které zazněly během silvestrovského koncertu, ukázaly, že Alma Deutscher si vyvíjí svůj osobitý kompoziční styl. „Jsme zvědaví na to, jakého přijetí se její nová kompozice v Salcburku dočká a jakým způsobem se bude ubírat cestou dalšího kreativního rozvoje,“ uvedl.

Salcburská státní opera chystá mezitím v následující sezoně uvést její operu Popelka. Salcburk plánuje prezentaci opery jako rodinné představení zacílené na diváky všech generací.

Alma Deutscher se těší ohlasu médií i významných hudebních osobností. Dirigent sir Simon Rattle prohlásil v časopise Guardian: „Nepamatuji si, že bych se setkal s někým, kdo by v tomto věku disponoval tak úchvatnou škálou talentů. Pro ni je hudba hrou, stejně jako byla hrou pro jiné geniální skladatele, třeba Mozarta či Korngolda.“ Podle deníku Daily Telegraph uvedl Daniel Barenboim: [Alma Deutscher] má již vše to, co se nelze naučit.“ Za geniální hudebnici ji prohlásil kromě jiných osobností i Zubin Mehta.

Alma Deutscher koncertuje po celém světě (své autorské recitály uvedla na festivalech v Aix-en-Provence či v Lucernu) a jako sólistka vystoupila s orchestry jako Izraelská filharmonie, Royal Philharmonic Orchestra, Oviedo Filarmonía, Orchestrem Velšské opery, Jeruzalémským symfonickým orchestrem, Vídeňským komorním orchestrem a dalšími.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat