Čtvrtstoletí od odchodu velikána
Světoznámý americký skladatel, dirigent a klavírista Leonard Bernstein, který zemřel před pětadvaceti lety, 14. října 1990, byl neobyčejně všestranným hudebníkem a propagátorem hudby. Celý život vedl vnitřní boj, zda svůj talent věnovat komponování, či dirigování. Pod jeho taktovkou hrály snad všechny nejslavnější orchestry světa a nebývalo ani výjimkou, že Bernstein vystupoval ve dvojí roli – jako sólista i jako dirigent orchestru.Jako jeden z mála dokázal psát vážnou hudbu i muzikály, z nichž nejznámějším se stala West Side Story. Jeho několikadílný televizní popularizační seriál pro mládež zhlédly na celém světě miliony diváků.
Bernstein ale nebyl jen mimořádným hudebníkem, byl i velkým člověkem a humanistou. Byl odpůrcem vietnamské války, rozhodně protestoval proti nebezpečí jaderného konfliktu a podporoval boje černochů za občanská práva.
![Leonard Bernstein v roce 1946 (foto archiv Pražského jara)](https://operaplus.cz/wp-content/uploads/2015/10/leonard-Bernstei-v-roce-1946-foto-archiv-Pražského-jara.jpg)
Zemřel čtyři měsíce poté, co za dirigentským pultem České filharmonie mistrovským provedením Beethovenovy Deváté symfonie uzavřel 45. ročník Pražského jara. Na tomto festivalu předtím vystupoval dvakrát – v letech 1946 a 1947.
![L. van Beethoven Symfonie č.9 - Lucia Popp, Ute Trekel-Buckhardt, Leonard Bernstein, Wieslav Ochman a Sergej Kopčák - Pražské jaro 1990 (foto archiv Pražského jara)](https://operaplus.cz/wp-content/uploads/2015/10/L.-van-Beethoven-Symfonie-č.9-Lucia-Popp-Ute-Trekel-Buckhardt-Leonard-Bernstein-Wieslav-Ochman-a-Sergej-Kopčák-Pražské-jaro-1990-foto-archiv-PJ.jpg)
Jeho poslední koncert proběhl v Tanglewoodu 19. srpna 1990. Leonard Bernstein zemřel ve dvaasedmdesáti letech na srdeční záchvat.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]