Čtyřnotová opera Toma Johnsona: Třikrát poprvé

Nové komorní Divadlo „12“ čeká 14. února 2019 první premiérová opera. Čtyřnotová opera Toma Johnsona (1939) pro pět sólistů a klavír bude zároveň pilotním výsledkem spolupráce s Fakultou umění Ostravské univerzity v rámci vznikající Operní akademie Ostrava. Všechny role nastudovali totiž také posluchači zpěvu FU OU. Na premiéře a v prvních reprízách vystoupí sice výhradně sólisté opery NDM, ale poté proběhnou čtyři ryze studentská představení. V dalších uvedeních už se mohou střídat naši sólisté - pedagogové se svými nejlepšími studenty.
Čtyřnotová opera (foto Martin Popelář)

Operní akademie Ostrava je u nás unikátním projektem: studenti získají nejen potřebnou praxi, ale v Česku vůbec poprvé dostanou příležitost studovat operní díla s profesionály v profesionálním divadle. Když uspějí,  mohou se stát i plnohodnotnými alternujícími sólisty v rámci dalších repríz.

„Počítáme s dlouhodobou systematickou spoluprací s fakultou, která  pomůže s praktickou přípravou mladých pěvců pro profesionální dráhu, a zároveň umožní rozšířit nabídku nových premiér opery NDM zejména o komorní díla 20.století a díla klasicistního nebo barokního repertoáru. V každé sezóně plánujeme připravit  v rámci Operní akademie Ostrava jednu novou  inscenci. Pro tu příští je už naplánována Salieriho opera Škola žárlivých s premiérou v Divadle Antonína Dvořáka,“ řekl ředitel NDM Jiří Nekvasil s tím, že kromě studentů zpěvu dostanou v příštích letech příležitost také studenti dalších hudebních oborů na fakultě. Studentům se tak může otevřít i možnost profesionálního angažmá v NDM či  další spolupráce s divadlem.  „Nejtalentovanější studenty Fakulty umění OU už přitom zapojujeme do menších rolí v naší opeře  a budeme to dělat i nadále.  Dobrým příkladem byla například první letošní operní premiéra – Osud Leoše Janáčka,“ uzavřel ředitel Nekvasil.

Jsem velice hrdý na to, že se Ostravská univerzita stala významným partnerem mnoha kulturních institucí i událostí, které posilují ostravskou kulturní komunitu a mění Ostravu v kulturní město. S NDM jsme navázali spolupráci již před několika lety a mimo jiného jsme úzce spolupracovali na shakespearovském projektu i projektu Janáček Ostrava 2018. Tato operní inscenace je dalším výrazným krokem v úzké spolupráci těchto dvou zásadních ostravských institucí,“ zdůraznil rektor univerzity Jan Lata.

Altistku v jedné ze studentských alternací bude zpívat pětadvacetiletá studentka 4. ročníku zpěvu na FU OU Dominika Škrabalová. Malou roli v Osudu Leoše Janáčka už měla i ona. Nyní si zazpívá roli hlavní. „Je to velký zážitek, zpívat vedle profíků, velká inspirace, ale také nervozita z toho, že oni už jsou hotoví zpěváci a já se pořád učím,“ řekla Dominika, která zároveň působí jako sbormistryně karvinského Permoníku a zatím jako sólová zpěvačka účinkovala pouze v ryze studentské inscenaci Mozartovy opery Kouzelná flétna.

Čtyřnotová opera (foto Martin Popelář)

„Právě takové zkušenosti dávají studentům příležitost prozkoumat svůj talent, najít jeho hranice a naučit se je překonávat. Stát na prknech profesionálního divadla po boku pěveckých špiček je pro studenty velmi motivující a inspirující. V této spolupráci ale také vidím přínos pro ostravskou uměleckou scénu, kterou doplní mladá krev s novým pohledem na věc, interpretací. Velmi se těším,“ uvádí děkan Fakulty umění Ostravské univerzity František Kowolowski.

Čtyřnotová opera je hodinové svěží humorné dílko amerického minimalisty Toma Johnsona (nar.1939) z roku 1972. Skutečně stojí pouze na čtyřech tónech (d,e,a,h) a pět sólistů doprovází pouze klavír. Inscenace je přímo určena pro menší prostor, přičemž ale má vytvořit dojem přípravy velké opery – tomu je přizpůsobena scéna v Divadle „12“. Moje pojetí vychází z autorova textu opery, které mi evokuje jakýsi náhled do mysli zpěváka. Čtyřnotoví aktéři na scéně odhalují své charaktery, osobní problémy a myšlenky. Nechci víc prozrazovat. Vše se diváci dozvědí, až přijdou,“ přiblížil režisér Juraj Čiernik. Divák vstoupí do světa opery, ale vidí pěvce jako obyčejné lidi s chybami. Sopranistka se na scéně objeví v mnoha (i značně bizarních) kostýmech a o pozornost se přetahuje především s altistkou, která nakonec použije doslova všechny zbraně, aby se jí zbavila…Každý z aktérů se neustále snaží „zazpívat to své téma“, které si před diváky připravuje.

Premiéra Čtyřnotové opery se odehraje 14. února 2019 v Divadle „12“, další představení jsou v sobotu 16.  a 25. února. Vstupné je za běžné ceny. Studentská představení jsou připravena pro uvedení 10 . a 23. března a poté také 5. a 16. dubna. Vstupenky na tato představení jsou v prodeji za sto korun. Začátky vždy v 19.00 hodin.

Režie Juraj Čiernik. Hudební příprava Paolo Gatto, klavírní doprovod Michal Bárta nebo Martin Pančocha. Kostýmy vytvořila Jitka Rusnák Stauder, scénu s prvky velkého operního domu David Bazika. Libreto autora do češtiny přebásnil Přemysl Charvát.

Profesionální obsazení: Soprán Eva Dřízgová-Jirušová, alt Anna Nitrová, tenor Václav Morys, baryton Lukáš Bařák, bas Martin Gurbaľ. Studentské obsazení (případně koncem sezóny také smíšené obsazení) vždy aktuálně na webu NDM. U studetských představení je možné střídání sólistů v průběhu představení – soprán tak mohou během večera zpívat i čtyři studentky.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na