PKF s Jonasem Kaufmannem a Kate Aldrich sklízí úspěchy

Dne 7. února 2019 zahájila PKF — Prague Philharmonia v sále Berlínské filharmonie německé turné, na kterém doprovází tenoristu Jonase Kaufmanna. Na dlouho dopředu vyprodaném vystoupení se slavným pěvcem zazpívala americká mezzosopranistka Kate Aldrich. Sólisté i orchestr vedený dirigentem Jochenem Riederem sklidili velký aplaus publika, které si vytleskalo tři přídavky.
Jonas Kaufmann (zdroj FB)

Program nabídl ryze francouzský repertoár z alba L’Opéra z roku 2017, které Jonas Kaufmann natočil s mnichovským Bavorským státním orchestrem. Večer v hlavní koncertní síni Berlínské filharmonie ve tvaru pětiúhelníku zahájila předehra opery Mignon od Ambroise Thomase.

V současné době jeden z nejžádanějších operních zpěváků Kaufmann se na začátku posluchačům omluvil, že vzhledem k umístění jeviště budou někteří nuceni sledovat jeho zátylek, a zahájil vystoupení árií Vasca de Gamy Pays merveilleux! …Ó, paradis z opery Giacoma Meyerbeera Afričanka. Mezzosopranistka Kate Aldrich se v jasně červených šatech poprvé objevila v árii L’amour est un oiseau rebelle z opery Carmen Georgese Bizeta. Pěvkyni české publikum mělo možnost slyšet i v Praze v roce 2006 jako Sesta v Mozartově opeře La Clemenza di Tito v Národním divadle. Za svůj výkon si tehdy odnesla Cenu Alfréda Radoka.

Druhou část představení otevřel slavný Marche hongroise z Faustova prokletí Hectora Berlioze. Kate Aldrich, která se s PKF představí ještě na koncertu ve Frankfurtu, také ve druhé polovině programu zazpívala árii z Carmen.

Nadšené publikum nechtělo účinkující pustit z pódia. V přídavcích zazněly árie Pourquoi me réveiller z opery Werther a En fermant les yeux z opery Manon Julese Masseneta. Na úplný závěr Kaufmann v žertovném duchu s Aldrichovou zazpívali duet Belle nuit z opery Hoffmanovy povídky Jacquese Offenbacha.

Kaufmann se dnes představil v rolích Vasca de Gamy, Dona Josého (Carmen), Fausta (Faustovo prokletí) či Dona Rodrigua (Le Cid). “Nemohu říct, že by nějaká z těch postav byla moje nejoblíbenější. Důležité je, aby byl zpěvák přesvědčivý, musí publikum přesvědčit, že má z té postavy něco v sobě. Je to těžké zvládnout na koncertu přesun z jedné postavy do druhé za několik minut, ale když se to podaří, je to zajímavé i pro posluchače, kteří třeba jinak na operu nechodí,” uvedl před časem Kaufmann.

Turné PKF s Kaufmannem pokračuje ve frankfurtské Alte Oper (10. února) a přes mnichovský Gasteig (14. února) povede do Congress Centra v Hannoveru (17. února). V Mnichově a Hannoveru se po boku Kaufmanna objeví gruzínská mezzosopranistka Anita Rachvelishvili. Tato dvojice upoutala v roce 2009 provedením Bizetovy Carmen při svém debutu v milánské La Scale za řízení Daniela Barenboima. “Pro nás je velkou radostí pracovat s pěvcem kvalit Jonase Kaufmanna, potvrzuje to, že PKF — Prague Philharmonia je prvotřídní orchestr,” řekl zástupce koncertního mistra PKF Miloš Vrba.

Za své pěvecké výkony sklízí Kaufmann po celém světě ovace publika a zároveň ocenění kritiků, kteří vyzdvihují emotivní rozmanitost jeho projevu. V newyorské Metropolitní opeře se stal prvním zpěvákem, který dosáhl stejného statusu superstar jako legendární Luciano Pavarotti. Kaufmann spolupracoval s PKF v roce 2016 na koncertu v pražském Obecním domě. V programu nazvaném Nessun dorma – Jonas Kaufmann zpívá Pucciniho také vedl orchestr německý dirigent Rieder.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat