PKF s Jonasem Kaufmannem a Kate Aldrich sklízí úspěchy

Dne 7. února 2019 zahájila PKF — Prague Philharmonia v sále Berlínské filharmonie německé turné, na kterém doprovází tenoristu Jonase Kaufmanna. Na dlouho dopředu vyprodaném vystoupení se slavným pěvcem zazpívala americká mezzosopranistka Kate Aldrich. Sólisté i orchestr vedený dirigentem Jochenem Riederem sklidili velký aplaus publika, které si vytleskalo tři přídavky.
Jonas Kaufmann (zdroj FB)

Program nabídl ryze francouzský repertoár z alba L’Opéra z roku 2017, které Jonas Kaufmann natočil s mnichovským Bavorským státním orchestrem. Večer v hlavní koncertní síni Berlínské filharmonie ve tvaru pětiúhelníku zahájila předehra opery Mignon od Ambroise Thomase.

V současné době jeden z nejžádanějších operních zpěváků Kaufmann se na začátku posluchačům omluvil, že vzhledem k umístění jeviště budou někteří nuceni sledovat jeho zátylek, a zahájil vystoupení árií Vasca de Gamy Pays merveilleux! …Ó, paradis z opery Giacoma Meyerbeera Afričanka. Mezzosopranistka Kate Aldrich se v jasně červených šatech poprvé objevila v árii L’amour est un oiseau rebelle z opery Carmen Georgese Bizeta. Pěvkyni české publikum mělo možnost slyšet i v Praze v roce 2006 jako Sesta v Mozartově opeře La Clemenza di Tito v Národním divadle. Za svůj výkon si tehdy odnesla Cenu Alfréda Radoka.

Druhou část představení otevřel slavný Marche hongroise z Faustova prokletí Hectora Berlioze. Kate Aldrich, která se s PKF představí ještě na koncertu ve Frankfurtu, také ve druhé polovině programu zazpívala árii z Carmen.

Nadšené publikum nechtělo účinkující pustit z pódia. V přídavcích zazněly árie Pourquoi me réveiller z opery Werther a En fermant les yeux z opery Manon Julese Masseneta. Na úplný závěr Kaufmann v žertovném duchu s Aldrichovou zazpívali duet Belle nuit z opery Hoffmanovy povídky Jacquese Offenbacha.

Kaufmann se dnes představil v rolích Vasca de Gamy, Dona Josého (Carmen), Fausta (Faustovo prokletí) či Dona Rodrigua (Le Cid). “Nemohu říct, že by nějaká z těch postav byla moje nejoblíbenější. Důležité je, aby byl zpěvák přesvědčivý, musí publikum přesvědčit, že má z té postavy něco v sobě. Je to těžké zvládnout na koncertu přesun z jedné postavy do druhé za několik minut, ale když se to podaří, je to zajímavé i pro posluchače, kteří třeba jinak na operu nechodí,” uvedl před časem Kaufmann.

Turné PKF s Kaufmannem pokračuje ve frankfurtské Alte Oper (10. února) a přes mnichovský Gasteig (14. února) povede do Congress Centra v Hannoveru (17. února). V Mnichově a Hannoveru se po boku Kaufmanna objeví gruzínská mezzosopranistka Anita Rachvelishvili. Tato dvojice upoutala v roce 2009 provedením Bizetovy Carmen při svém debutu v milánské La Scale za řízení Daniela Barenboima. “Pro nás je velkou radostí pracovat s pěvcem kvalit Jonase Kaufmanna, potvrzuje to, že PKF — Prague Philharmonia je prvotřídní orchestr,” řekl zástupce koncertního mistra PKF Miloš Vrba.

Za své pěvecké výkony sklízí Kaufmann po celém světě ovace publika a zároveň ocenění kritiků, kteří vyzdvihují emotivní rozmanitost jeho projevu. V newyorské Metropolitní opeře se stal prvním zpěvákem, který dosáhl stejného statusu superstar jako legendární Luciano Pavarotti. Kaufmann spolupracoval s PKF v roce 2016 na koncertu v pražském Obecním domě. V programu nazvaném Nessun dorma – Jonas Kaufmann zpívá Pucciniho také vedl orchestr německý dirigent Rieder.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na