Cyklus Hudební Odyssea odstartují Ivo Kahánek, Jan Fišer, Jan Ostrý a jejich stipendisté
„Ti, kteří došli na pomyslný vrchol, který cesta umělce nabízí, jsou připraveni předávat, sdílet a inspirovat nastupující generaci. Se svými studenty se setkají v žižkovském Atriu, které je skvělým prostorem pro tento cyklus,“ zve na koncerty ředitelka MenARTu Dana Syrová. „Atrium na Žižkově někteří návštěvníci vnímají výhradně jako koncertní síň. Činnost našeho kulturního centra je ale mnohem širší, působíme také v galerijní, komunitní či vzdělávací oblasti. Rozhodli jsme se tak oslovit Akademii MenART právě proto, že její vášeň pro vzdělávání a podpora mladých lidí je nám blízká,” vysvětluje Marie Kašparová, ředitelka organizace Za Trojku, jež Atrium zastřešuje.
Hudební Odysseu zahájí v pátek 27. ledna koncert klavíristy Iva Kahánka, houslisty Jana Fišera a flétnisty Jana Ostrého, kteří vystoupí se svými svěřenci – klavíristy Johanou Vítovou a Semjenem Yakimovem, flétnistkami Adélou Vrátilovou a Evelynou Anežkou Semrádovou a houslistou Matejem Pčolinským. Tři nepřehlédnutelné osobnosti české klasické scény pojí vedle interpretačního mistrovství i dlouholeté přátelství a vztah k mladým kolegům. „Mezi talentovaným žákem a profesionálním umělcem je jistě spousta rozdílů v dovednostech a zkušenostech, ale v jedné věci jsou – nebo by měli být – stejní: oba by měli cítit intenzivní touhu vyjadřovat se hudbou,“ poznamenává Ivo Kahánek.
Večer se studenty Michaely Fukačové a Karla Košárka proběhne 14. dubna. Uhrančivou královnu violoncella Michaelu Fukačovou a jednoho z nejvyhledávanějších klavíristů a komorních hráčů Karla Košárka spojuje kromě vrcholných uměleckých výkonů také velkorysost vůči nastupující generaci. „Setkávání s nejmladší generací jsou pro mě osobně vždy nesmírně obohacující, takže věřím, že se budeme inspirovat a obdarovávat navzájem,“ komentuje svou pozici mentorky Michaela Fukačová. Karel Košárek mimo jiné zdůrazňuje sdílenou radost z hraní si na klavír. Společně zahrají ikonické skladby Antonína Dvořáka – Rondo a Klid lesa.
Pavel Steidl a Karel Košárek uvedou své žáky v Atriu 6. října. Kytarový virtuos Pavel Steidl se s lehkostí pohybuje mezi žánry a do této hry zve Karla Košárka, proslulého svým citem pro interpretaci. Oba přátelé tak slibují mimořádný zážitek z hudební pouti napříč staletími. Mladou generaci vedou způsobem, který by si každý přál, oba shodně hledají cestu, jak „objevovat pravidla, která snad najdeme jen hluboko v srdci, na cestě, která nezná konce,“ řečeno slovy Pavla Steidla.
Cyklus zakončí 10. listopadu vystoupení Beaty Hlavenkové a jejích žáků. Okouzlující Beata Hlavenková, skladatelka, klavíristka, vokalistka i producentka patří mezi nejvýraznější současné autory. Její tvorba je křehká i odzbrojující. Ať již máme na mysli alba Sně či Žijutě nebo soundtrack k Zátopkovi. Svým žákům vštěpuje: „Nezáleží na tom, odkud jste, možná ani na podpoře okolí. Jde o to, ať děláte, co vás baví, a to ať rozvíjíte. Ať se nebojíte využít příležitost k setkání s lidmi, s hudbou, nikdy nevíte, kam vás to může posunout. Já jsem za všechna tato setkání vděčná.“ Na pódium Atria si přizve své hudební přátele i své stipendisty z MenARTu.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]