Národní divadlo připomene výročí Wolfganga Amadea Mozarta

Výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta letos soubor Opery Národního divadla připomene 27. ledna a 28. ledna ve Stavovském divadle v Praze. Během večera zazní předehra k opeře Don Giovanni, Koncert pro klavír a orchestr č. 24 c moll a Symfonie č. 38 D dur Pražská. Orchestr povede rakouský dirigent Christoph Koncz. Sólistou bude americký klavírista Robert Levin.
Christoph Koncz (zdroj Christoph Koncz)
Christoph Koncz (zdroj Christoph Koncz)

Klasicistní hudební skladatel a klavírní virtuos Wolfgang Amadeus Mozart se narodil 27. ledna 1756 v Salcburku. Stavovské divadlo v Praze je jedinou dosud stojící budovou, kde Mozart tvořil a vystupoval.

Specializací sólisty Koncertu pro klavír Roberta Levina je právě dílo Mozarta. Za svou uměleckou dráhu spolupracoval s mnoha dirigenty a orchestry. Nahrál všechny Mozartovy klavírní koncerty a sonáty a provedl jeho komorní hudbu s klavírem.

“Skladby, které zahrajeme, ukazují neuvěřitelnou emocionální hloubku zralého Mozarta,” uvedl Christoph Koncz. “Koncert pro klavír a orchestr č. 24 c moll je mimořádné dílo. Pro Mozarta a Beethovena, mimo jiné, je c moll tóninou patosu a oba skladatelé v této tónině napsali některé ze svých nejhlubších skladeb. Charakter díla je zadumaný, dramatický, trpící, i když útěchu nabízí klidná prostřední věta. Na rozdíl od koncertu d moll, kde se drama nakonec podvolí oslavě, koncert c moll končí bez kompromisů ve tmě,” podotkl Levin.

Výroční koncert se uskuteční ve Stavovském divadle, kde Mozart 20. ledna 1787 dirigoval svou operu Figarova svatba. Na základě mimořádného ohlasu Mozartových děl i popularity jeho osobnosti u Pražanů objednal divadelní impresário Pasquale Bondini u skladatele novou operu. Mozart tak 29. října 1787 ve Stavovském divadle poprvé uvedl svého Dona Giovanniho. Premiéru dirigoval osobně. Další premiéra Mozartovy opery La clemenza di Tito se odehrála 6. září roku 1791 na počest korunovace císaře Leopolda II. českým králem. Opera však nedosáhla úspěchu předchozích.

“Mozartovy narozeniny ve Stavovském divadle jsou již mnohaletou tradicí. Při těchto večerech se vystřídalo mnoho výjimečných osobností a my se budeme i nadále snažit, aby toto významné datum, které je spojené s jedním z největších skladatelů všech dob, bylo vždy nevšedním hudebním zážitkem,” řekl hudební ředitel Opery Národního divadla Robert Jindra.

Mozartovy narozeniny pořádá Opera ND od roku 2009. V roce 2020 Orchestr ND ve Stavovském divadle zahrál pod taktovkou operního pěvce a dirigenta Plácida Dominga, o osm let dříve při této příležitosti na lesní roh zahrál jeden z nejlepších světových hornistů Radek Baborák.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments