Dagmar Pecková připomene na pietním koncertě Památníku ticha oběti holokaustu

Dagmar Pecková zazpívá pro Památník ticha Dvořákovy Biblické písně. Pietní koncert bude vzpomínkou na likvidaci tzv. Terezínského rodinného tábora v Osvětimi.

Dagmar Pecková (foto Pavel Petruška)
Dagmar Pecková (foto Pavel Petruška)

Na slavnostním pietním koncertě Památníku ticha v úterý 12. července od 19:00 hodin exkluzivně vystoupí mezzosopranistka Dagmar Pecková s repertoárem Biblických písní Antonína Dvořáka. Koncert věnovaný vzpomínce na definitivní likvidaci tzv. Terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Birkenau se bude konat v Malé dvoraně Veletržního paláce. Vyvraždění obyvatel „lágrbaráku BIIb“ proběhla v roce 1944 ve dvou vlnách, 8. března a 10. až 12. července, o život přišlo celkem téměř 7500 vězňů. Vstup na pietní koncert je zdarma.

Biblické písně si pro pietní koncert vybrala Dagmar Pecková sama osobně. Jedná se o cyklus deseti zpěvů pro sólový hlas za doprovodu klavíru nebo varhan, předlohou pro ně byla Antonínu Dvořákovi Bible Kralická. Koncert se uskuteční symbolicky ve Veletržním paláci, na místě, kde měly židovské deportace svůj počátek. „Je naší povinností neustále připomínat osudy lidí, kteří se jen díky svému původu stali obětmi tzv. konečného řešení. Tato kolektivní vina je neomluvitelná a věčná. Nikdy nesmíme zapomenout na oběti nacismu, ale také poválečný odsun Němců – krvavou pomstu na mnohdy stejně nevinných lidech, jako byly oběti válečné. Stejně tak musíme zabránit šíření jakékoli formy nacionalismu dnešní doby. Žijeme konečně ve svobodné zemi a musíme udělat vše pro to, aby to tak zůstalo. Ať v tento den zazní Biblické písně Antonína Dvořáka. Pokorné prosby a volání k Bohu. Jeden z nejúchvatnějších darů Dvořákovy umělecké inspirace. Protože jen Bůh a naše víra v něj nám dává naději věcí příštích,“ říká ke své volbě repertoáru Dagmar Pecková. Tu na koncertě doprovodí pianista Karel Vrtiška.

Likvidace tzv. Terezínského rodinného tábora v Osvětimi měla v první březnové etapě téměř 4000 obětí. Byla to největší jednorázová genocida československých občanů v naší historii. Ve druhé vlně 10. až 12. července 1944 zahynulo 3500 zbylých vězňů a tábor BIIb byl zlikvidován. Šlo o konec falešné naděje, kterou dostaly židovské rodiny, jež sem byly deportované postupně od září 1943.

Památník ticha letos také u příležitosti 80. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha připomněl v rámci výstavy Nový světový pořádek jeho nepříliš známé aktivity spojené s novým uspořádáním evropského jihovýchodu podle rasových principů. Multimediální expozice byla pro zájem prodloužena a bude otevřena do 28. srpna v prostorách Univerzity Karlovy v Praze, a to v Křížové chodbě Karolina. Zdarma je přístupná denně od 10 do 18 hodin. Výstavu pořádá Památník ticha ve spolupráci s Univerzitou Karlovou a dalšími třinácti institucemi.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


4 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments