Další peníze jen na koncertní sál. Karlovy Vary řeší opravu Císařských lázní

Karlovarské zastupitelstvo dnes schválilo navýšení peněz na rekonstrukci Císařských lázní o 22 milionů korun. Dalších 150 milionů odsouhlasili zastupitelé na vestavbu koncertního sálu. Rekonstrukce národní kulturní památky, která je ve vlastnictví kraje, asi za 550 milionů ale zatím počítala jen s menším multifunkčním sálem.

Císařské lázně Karlovy Vary (zdroj cs.wikipedia.org)

Koncertní sál v budově dosud odmítali památkáři, protože by zasáhl do cenných částí památky. “Podle informací které máme, ale varianta existuje,” uvedl primátor města Petr Kulhánek (KOA). Podle předběžných dohod má na rekonstrukci dát ministerstvo kultury 250 milionů korun, kraj 200 a město 100 milionů korun. Přepracování projektu a vícenáklady na koncertní sál by přišly podle odhadů na dalších 150 milionů.

Karlovy Vary už před lety slíbily na rekonstrukci Císařských lázní 100 milionů. Mezitím ale město 22 milionů dalo na projektovou přípravu. Kraj pak požádal město, aby výdaje na projekty nezapočítávalo a dalo na samotnou rekonstrukci čistých 100 milionů. To dnes zastupitelé schválili, ale s podmínkou vestavby koncertního sálu.

Kromě výhrad památkářů hejtmanka Jana Vildumetzová (ANO) upozornila v otevřeném dopise, že město rozhodlo v roce 2015, že koncertní sál požadovat nebude. “My jsme tehdy byli v pozici, kdy, abychom odblokovali situaci, jsme s tím souhlasili. Ale ne, že se město vzdalo toho, že by Císařské lázně mohly pro Karlovarský symfonický orchestr sloužit,” vysvětlil dnes primátor Kulhánek.

“Orgán státní správy na úseku památkové péče potvrdil, že nedostal žádost o vydání závazného stanoviska, a ke dvěma návrhům prezentovaným v roce 2017 a 2018 uvedl, že s ohledem na rozsah bouracích prací je vidí jako nepřístupné,” uvedla v otevřeném dopise karlovarským zastupitelům hejtmanka Vildumetzová.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat