V Covent Garden chystají Janáčkovu Káťu, Borisem bude Pavel Černoch

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Operní kukátko (138). Týden od 26. března do 1. dubna 2018. V dnešním vydání najdete: Nová sezona v Covent Garden. Pucciniovská sezona 2018/2019 v Budapešti. Nová nahrávka Verdiho Luisy Miller. Opera na ČT art.

Nová sezona v Covent Garden
Vedení první londýnské operní scény oznámilo úplné plány na sezonu 2018/2019 včetně obsazení. Nadcházející sezona obsahuje pět původních operních premiér, jedenáct obnovených nastudování, několik výjimečných koncertních provedení a také kompletní provedení Wagnerova Prstenu Nibelungova pod taktovkou Antonia Pappana a v režii Keitha Warnera. Cyklus bude proveden v několika sériích od 24. září do počátku listopadu. Hvězdné je obsazení: John Lundgren (Wotan/Poutník), Johannes Martin Kränzle (Alberich), Günther Groissböck (Fasolt), Sarah Connolly (Fricka), Stuart Skelton (Siegmund), Emily Magee (Sieglinde a Gutrune), Nina Stemme (Brünnhilde), Stefan Vinke (Siegfried) a Karen Cargill (Waltraute). Mezi vybranými zpěváky najdeme i Maidu Hundeling jako Helmwige, jednu z valkýr.

Richard Wagner: Das Rheingold – Royal Opera House Londýn 2012 (zdroj roh.org.uk / foto © ROH/Clive Barda)

Čas předvánoční přinese vánoční operu. Premiéra Humperdinckovy opery Hänsel und Gretel (nastudování v němčině s anglickými titulky) se koná 11. prosince 2018. Obsazení je mezinárodní, polská mezzosopranistka Hanna Hipp (Hänsel) tvoří sourozenecký pár s irskou sopranistkou Jennifer Davis (Gretel) a nejznámější pro české diváky je zřejmě německá mezzosopranistka Michaela Schuster jako Matka. Inscenace bude dílem režiséra Anthonyho MacDonalda, který vytvoří i výpravu opery a navrhne kostýmy. Tuto koprodukci s Operou San Francisco bude dirigovat Sebastian Weigle.

Engelbert Humperdinck: Hänsel und Gretel – vizuál – Royal Opera House Londýn 2018 (zdroj roh.org.uk)

Norský režisér Stefan Herheim (a nyní také nový intendant Theater an der Wien), usazený a pracující převážně v Německu, bude režírovat Čajkovského operu Piková dáma jako koprodukční projekt s Holandskou národní operou. Plánovaná premiéra 13. ledna 2019 by měla přinést výkony Evy-Marie Westbroek (Líza), Aleksandrse Antonenka (Heřman) a velké dámy britské opery Felicity Palmer v roli Hraběnky. Švédský basbarytonista John Lundgren vymění part Wotana za roli Hraběte Tomského. Hudebního nastudování se ujal Antonio Pappano.

Petr Iljič Čajkovskij: The Queen of Spades – Royal Opera House Londýn 2019 (zdroj roh.org.uk)

Únor přinese premiéru a pět následujících repríz Janáčkovy opery Káťa Kabanová (od 4. do 26. února 2019). Podle anotace inscenace hlavní role budou zpívat “rising stars” (hvězdy na vzestupu) – americká sopranistka Amanda Majeski a český tenorista Pavel Černoch. Opera bude nastudována v češtině (s anglickými titulky) a bez přestávky.

Mladá americká sopranistka má velmi různorodý repertoár, který obsahuje například i Kleopatru z Händelovy opery Giulio Cesare in Egitto, řadu mozartovských rolí (Vitellia, Fiordiligi, Donna Elvira a především Hraběnku z Figarovy svatby, ve které debutovala také v Metropolitní opeře v New Yorku) a straussovských (Hraběnka z Capriccia, Maršálka a také se chystá vystoupit jako Komponista v Ariadně na Naxu), ale také Wagnerovu Evu i několik partů z moderního repertoáru (například Marta z opery Pasažérka). Oba mladí zpěváci budou debutovat na scéně Covent Garden v nové inscenaci anglického režiséra Richarda Jonese, která je druhou částí zamýšleného Janáčkova operního cyklu v tomto divadle.

Britská mezzosopranistka Susan Bickley je obsazena jako Kabanicha a většinu domácího obsazení (Andrew Tortise jako Kudrjáš, Andrew Staples jako Tichon, Dominic Sedgwick jako Kuligin, Sarah Pring jako Fekluša) doplňuje mladá australská mezzosopranistka Emily Edmonds (jako úspěšná absolventka místního studijního programu Jette Parker Young Artist) v roli Varvary. Brit Edward Gardner bude dirigentem produkce. Anthony MacDonald bude mít i po inscenaci Perníkové chaloupky stále napilno, protože k Janáčkově opeře navrhuje scénografickou složku.

Leoš Janáček: Katya Kabanova – vizuál – Royal Opera House Londýn 2019 (zdroj roh.org.uk)

Hvězdné obsazení Anny Netrebko (Leonora), Jonase Kaufmanna (Don Alvaro) a Christophera Maltmana (Carlo di Vargas) bude asi největším lákadlem pro konzervativnější předplatitele. Nová inscenace Verdiho Síly osudy z dílny Antonia Pappana a uznávaného režiséra Christofa Loye bude poprvé uvedena 21. března 2019. Režisér bude opět spolupracovat s předním německým výtvarníkem Christianem Schmidtem, který v Covent Garden touto výpravou debutuje.

V několika reprízách se ale bude měnit obsazení, o premiéře by měl zpívat francouzský barytonista Ludovic Tézier roli Carla di Vargas, a teprve ve čtvrtém představení by ho měl vystřídat britský barytonista Christopher Maltman. V polovině z deseti plánovaných představení by měla Annu Netrebko vystřídat dramatická sopranistka z Ukrajiny Liudmyla Monastyrska. Na tři večery by se Donem Alvarem měl stát Yusif Eyvazov, dvakrát v kombinaci s Liudmylou Monastyrskou a jednou s manželkou Annou Netrebko. Italskou altistku Veronicu Simeoni pak vymění v posledních třech reprízách ruská mezzosopranistka Aigul Akhmetshina v roli Preziosilly. Ale známí italští sólisté, basista Ferruccio Furlanetto a barytonista Alessandro Corbelli, zůstávají v rolích františkánů Guardiana, respektive Melitoneho v celé první sérii představení.

Giuseppe Verdi: La forza del destino – Royal Opera House Londýn 2019 (zdroj roh.org.uk)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments