Dan Bárta s Filharmonií Brno. Festival na Špilberku je ve finále

Vystoupení zpěváka Dana Bárty s jazzovým triem Roberta Balzara a Filharmonií Brno dnes zakončí 17. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Špilberk. Projekt, překlenující různé žánry, vznikl na objednávku filharmonie a dnes má premiéru. V orchestrálních aranžích zazní známé skladby od Led Zeppelin, Björk nebo Jamiroquai.

Hrad Špilberk Brno (foto YouTube)
Hrad Špilberk Brno (foto YouTube)

Festival Špilberk začal před deseti dny provedením dvou velkých děl pro orchestr a sbor. Na plném nádvoří brněnského hradu zaznělo nejprve Te Deum od Antonína Dvořáka a poté Carmina Burana od Carla Orffa. Publikum tehdy reagovalo dlouhým potleskem vestoje. Ocenilo nejen velkolepé pasáže Orffova díla, ale také provedení komické písně opékané labutě v podání tenoristy Jaroslava Březiny.

Ovace si na festivalu vysloužil také Ondřej Havelka, který se svými Melody Makers vystoupil v úterý. Dále pořadatelé na festival pozvali například pěvkyni Dagmar Peckovou a nabídli projekce koncertů tří slavných tenorů a zpěváka Boba Marleyho.

Festival Špilberk se zpočátku profiloval jako přehlídka symfonických orchestrů pod širým nebem, někdy přijížděly také zahraniční filharmonie. Letos je žánrový záběr širší, sahá od klasiky přes swing až k jazzovému crossoveru.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat