Dance Well aneb současný tanec pomáhá (nejen) lidem s Parkinsonem

Tanec Praha se stal v roce 2022 partnerem projektu Dance Well, který podporuje profesní rozvoj tanečních umělců, umělkyň a organizací, které se věnují tanci pro pacienty s Parkinsonovou chorobou a dalšími pohybovými poruchami. Cílem projektu je podpořit rozvoj dovedností, uměleckého talentu a znalostí a naplnění potenciálu inovativních přístupů v dopadu na celospolečenský well-being a sociální soudržnost.

Dance Well (foto Tanec Praha)

Programy typu „Dance for Parkinson’s“ se v posledních letech ve světě staly oblíbenými a bylo jen otázkou času, kdy se i na našem poli objeví specializace, která přinese ruku v ruce výzkum i praxi. Ať jsou to různé skupiny moderního tance, které pořádají lekce jako doprovodnou aktivitu, nebo dokonce Anglický národní balet, online nebo offline, ve Spojených státech, Kanadě nebo Austrálii, význam tance v boji proti neurodegenerativním chorobám a jeho terapeutická hodnota jsou nepopiratelné.

Evropský projekt Dance Well je společným dílem organizací Comune di Bassano del Grappa, K3 – Tanzplan Hamburg, Le Gymnase CDCN Roubaix, La Briqueterie CDCN Vitry sur Seine, Tanec Praha, Lithuanian Dance Information Centre, Fondazione Fitzcarraldo a Fondazione Università Ca’ Foscari of Venice a je realizován díky podpoře programu Evropské unie Kreativní Evropa.

Za Tanec Praha se do projektu jako lektoři zapojili Cécile da Costa, Bára Látalová, Hana Polanská Turečková, Markéta Vacovská a Roman Zotov Mikshin. V plánu bylo, že Lekce Dance Well pro veřejnost odstartují v Praze na začátku roku 2023, a to se také děje. Od 14. března začnou probíhat taneční a pohybové lekce pro ty, kterým do života vstoupila Parkinsonova choroba nebo jiné pohybové omezení. Tančit lze bez ohledu na věk, pohybové omezení a zkušenosti.

„Čerpat ze zkušeností italských a dalších zahraničních expertů je pro naše umělce velmi cenné, do školení se zapojila i členka týmu Tance Praha, umělecká ředitelka divadla PONEC Markéta Perroud,“ říká Yvona Kreuzmannová, ředitelka Tance Praha. Markéta Perroud dodává: „Pro projekt Dance Well jsou pilířem vztahy, interaktivita, objevování neznámého, je to taková pomalá revoluce. Dance Well sledujeme již od jeho počátků v roce 2013 a jsme rádi, že ho nyní můžeme rozvíjet i u nás. Lekce jsou jednou z jeho hlavních součástí a jsou otevřené všem zájemcům o budování komunity jehož centrem je tanec pro lidi s Parkinsonovou chorobou.“

Dance Well (foto Tanec Praha)

Pravidelná setkávání s tancem pro všechny, kterým vstoupila do života Parkinsonova choroba nebo jiné pohybové omezení, by mělo klientům pomoci vytvářet a udržovat společenskou soudržnost, nová přátelství a samozřejmě radost z pohybu. Podpoří se tak zapojení do běžného života nebo najdou cesty, jak lépe přijmout či zlepšit vlastní pohybová omezení.

Mimo lekce v KC Vozovna, kde pořadatel Tanec Praha našel pro rozjezd projektu hlavní zázemí, se chystají také dvě speciální lekce (18. 4. a 16. 5.) v unikátních prostorách Galerie hlavního města Prahy – Městská knihovna (Mariánské náměstí 98/1, II. patro). V plánu je i rozšíření lekcí do dalších prostor.

Dance Well
Lekce probíhají pravidelně od 14. března 2023:
V úterky 10:00 – 11:00 h
KC Vozovna, Praha 3 nebo v galeriích – viz výše.
Vstup zdarma
Rezervace na webu divadla Ponec nebo osobně v KC Vozovna
Místo konání: KC Vozovna, Koněvova 2687/164, Praha 3, popř. galerie. Kontakt: [email protected]

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments