Daniel Catán (1949-2011)

Významný americký hudební skladatel mexického původu Daniel Catán zemřel nečekaně minulý pátek v americkém Austinu při práci na své nové opeře. Bylo mu dvaašedesát let. Příčina jeho smrti zatím nebyla zveřejněna.


Daniel Catán ( 3.4.1949-9.4.2011) byl ve Spojených státech známý především díky operní adaptaci italského filmu Il Postino. Stejnojmenná opera byla na hlavně americkém kontinentě velmi úspěšná. Los Angeles Opera uvedla její světovou premiéru v loňském roce s Plácidem Domingem jako básníkem Pablo Nerudou, tenorista Charles Castronovo byl pošťákem Mariem Ruoppolou (o opeře jsme psali zde). S úspěchem uvedlo Pošťáka i Divadlo na Vídeňce.


Catánův Il postino měl velmi příznivé kritiky, a to i přesto, že je hudebně více tradiční než většina soudobých oper. Árie, dueta a svěží tonální hudba má v této opeře velmi blízko ke stylu Pucciniho.

V posledních dnech svého života před nečekanou smrtí Daniel Catán komponoval svou novou operu podle filmu Frana Capra Meet John Doe. Kromě Pošťáka napsal Daniel Catán v roce 1994 operu Rappacini’s Daughter, známá byla také jeho opera z roku 1996 s názvem Florence in the Amazon, která zahrnovala prvky takzvaného snového realismu. Catán komponoval také komorní a symfonickou hudbu, sborové partitury i hudbu baletní a filmovou.
Daniel Catán byl rodákem z Mexico City s židovsko – ruskými předky. Získal doktorát z Princetonu v oboru hudební skladby a také studoval filozofii na Univerzitě v Sussexu v Británii. Především v Americe byl jedním z nejuznávanějších hudebních skladatelů současnosti. Catánova Pošťáka nejnověji chystá právě v současné době pařížské divadlo Chatelet.

Napsat komentář