Daniel Harding bude novým hudebním ředitelem Orchestru a sboru Národní akademie sv. Cecílie

Orchestr a sbor Národní akademie sv. Cecílie v Římě oznámil, že jeho příštím hudebním ředitelem bude Daniel Harding. Funkce se ujme od října 2024 na počáteční pětileté období. Nahradí sira Antonia Pappana, který byl hudebním ředitelem této instituce v letech 2005-2023 a bude nadále zastávat roli emeritního ředitele.

Daniel Harding (zdroj Berliner Philharmoniker)
Daniel Harding (zdroj Berliner Philharmoniker)

Jak je u tohoto orchestru a sboru již dlouholetou tradicí, Daniel Harding zahájí svou první sezónu koncertem opery – v tomto případě se bude jednat o sérii představení Pucciniho Tosky u příležitosti stého výročí skladatelova úmrtí. V první sezoně nového hudebního ředitele zazní také Verdiho Requiem v jedné z velkých římských bazilik či smuteční symfonie Asrael Josefa Suka.

Harding plánuje dále rozvíjet symfonickou tvorbu orchestru se zaměřením na mistrovská díla devatenáctého a dvacátého století, včetně Strausse, vídeňské školy, Wagnera či mnoha dalších a představí celý cyklus Mahlerových symfonií.

Daniel Harding je také současným hudebním a uměleckým ředitelem Symfonického orchestru Švédského rozhlasu (tuto funkci opustí v roce 2025 po 19 sezónách). V letech 2016-2019 působil jako hudební ředitel Orchestre de Paris a jako hlavní hostující dirigent Londýnského symfonického orchestru. Minulý měsíc byl jmenován hudebním ředitelem Youth Music Culture Greater Bay Area v Číně, kde bude spolu s týmem členů velkých orchestrů Evropy a Spojených států pracovat s talentovanými mladými orchestrálními hudebníky z celé Číny. Více než 25 let spolupracoval s Berlínskými filharmoniky, 20 let s Vídeňskými filharmoniky, Symfonickým orchestrem Bayerischen Rundfunks, Královským orchestrem Concertgebouw a Londýnským symfonickým orchestrem. Ve Spojených státech spolupracuje s mnoha významnými orchestry, včetně Clevelandského orchestru, Chicagského symfonického orchestru, Losangeleské filharmonie a Sanfranciského symfonického orchestru.

Antonio Pappano (zdroj Antonio Pappano)
Antonio Pappano (zdroj Antonio Pappano)

Nahrávací společnost Deutsche Grammophon oznámila nové partnerství s Národní akademií sv. Cecílie a Danielem Hardingem – v roce skladatelova výročí vydá nahrávky inauguračních představení, zejména Pucciniho Tosky.

Harding ve svém prohlášení vyzdvihl význam Národní akademie sv. Cecílie a označil “příležitost stát se hudebním ředitelem orchestru světové úrovně a ambicemi ve městě s nesrovnatelným historickým a kulturním významem za krásný dar.”

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments