Daniel Matejča a Jaroslav Kyzlink uctí české velikány

Orchestr a sbor opery Šaldova divadla v Liberci připravil program k poctě českých hudebních velikánů. Ke spolupráci byl přizván jeden z nejvýraznějších českých houslových talentů současnosti, liberecký rodák Daniel Matejča. Hudební nastudování bylo svěřeno dirigentu Jaroslavu Kyzlinkovi. Skladby Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka zazní hned dvakrát, a to během víkendu 18. a 19. května 2024.
Daniel Matejča (zdroj Daniel Matejča)
Daniel Matejča (zdroj Daniel Matejča)

Program je složen výlučně ze skladeb představitelů české hudby, čímž se soubor hlásí k oslavám Roku české hudby. Z díla Bedřicha Smetany zazní jeho čtyřvětá kantáta Česká píseň, kde kromě orchestru dostane prostor také operní sbor, který připravil sbormistr Tadeáš Tulach. Díky textu Jana z Hvězdy, který oslavuje a uctívá český národ, je dílo jakýmsi hymnem české radosti. Následovat bude Houslový koncert a-moll Antonína Dvořáka, jehož sólistou bude liberecký rodák Daniel Matejča. Mladý a mimořádně talentovaný houslový virtuos se s orchestrem liberecké opery představil publiku již v minulosti a navazuje tak na úspěšnou spolupráci.

V programu bude následovat méně uváděné, zato však cenné dílo Leoše Janáčka Úvod k Její pastorkyni, ke kterému později připojil podtitul Žárlivost. Janáček čerpal inspiraci z moravské lidové písně Žárlivec. Přestože původně dílo zamýšlel jako předehru ke své opeře, dnes stojí Žárlivost jako svébytný koncertní kus. Závěr bude patřit Symfonii D dur Antonína Dvořáka. V pořadí šestá symfonie je považována za jedno z nejreprezentativnějších děl Dvořákova tzv. slovanského období. Nálada symfonie je pozitivní a přívětivá, jako by představovala svého autora v jeho nejcharakterističtější podobě.

Hudební nastudování a provedení obou koncertů bude řídit dirigent Jaroslav Kyzlink, který stejně jako Daniel Matejča není u libereckého souboru nováčkem a pokračuje v úspěšné spolupráci.

Oba koncerty jsou v tuto chvíli téměř vyprodané, zbývá posledních pár vstupenek na nedělní provedení. Lze tedy usuzovat výrazný zájem posluchačů nejen o klasický český repertoár, ale také o zajímavé umělce, kteří se během víkendových koncertů představí.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments