Demolici Národního divadla v Albánii provázely střety

V albánské metropoli Tiraně dnes ráno začala demolice budovy Národního divadla. Než mohla kontroverzní akce začít, musely bezpečnostní síly vytlačit z budovy bezmála čtyři desítky umělců a aktivistů, kteří se tam zabarikádovali. Policie nato rozehnala pepřovými spreji pouliční demonstraci několika desítek umělců, kteří se snažili znemožnit přístup k místu chystané demolice. Demonstranti bránící budovu divadla provolávali hesla jako "hanba" a "diktatura".
Demolice Národního divadla v Albánii (zdroj albaniandailynews.com)

Při střetech policie zadržela 37 lidí, mezi nimi také manželku prezidenta Ilira Mety Moniku Kryemandhiovou, která stojí v čele malé opoziční strany. Jeden policista byl převezen k ošetření do nemocnice, očitý svědek agentury Reuters viděl také jednoho demonstranta se zraněním na hlavě.

Více než dva roky bojovali herci, aktivisté a opoziční představitelé proti plánu socialistického premiéra Ediho Ramy na výstavbu nového divadla a stržení původní budovy, kterou její zastánci označují za součást národního kulturního dědictví. Odpůrci premiérových plánů kromě toho Ramu obviňovali z korupčních praktik. Část veřejnosti rozhořčila i skutečnost, že se předseda vlády rozhodl jednat v době restrikcí kvůli epidemii koronaviru. Ramova vláda argumentovala tím, že nezbytně nutná rekonstrukce budovy by byla příliš drahá.

Demolice Národního divadla v Albánii (zdroj canberratimes.com)

„Už dávno nejde o demolici divadla, nýbrž o pád demokracie a svobody. Nacházíme se v diktatuře,“ prohlásil anonymní člen Aliance na obranu divadla na videu umístěném na facebooku.

Prezident Meta, který byl do roku 2004 členem Socialistické strany Albánie a nyní patří mezi její nejostřejší kritiky, podal proti demolici stížnost k ústavnímu soudu. Nazval ji “legálním, morálním a ústavním zločinem”. Soud má o stížnosti teprve rozhodnout.

Divadelní budova byla v Tiraně postavena v roce 1939, v roce 1945 pak byla povýšena na Národní divadlo a stala se kolébkou albánských kulturních institucí. Plány budovy ve futuristickém stylu vypracoval italský architekt Giulio Berte.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na