Festival v Tanglewoodu poprvé od války zrušen, přechází však na online vysílání

Letošní ročník amerického festivalu klasické hudby v Tangelwoodu (Tanglewood Music Festival) byl zrušen z důvodů opatření proti šíření koronaviru. Festival se měl konat od 19. června do 27. srpna 2020.
Tanglewood – Ozawa Hall (zdroj Wikimedia Commons)

Již řada festivalů se vypořádala s koronavirovými opatřeními formou online vysílání, zatímco jejich živá vystoupení byla zrušena. Je tomu tak u festivalu Pražské jaro, Rossiniho operní festivalu a jiné. V posledních dnech se k tomuto konceptu přidal i festival v Tanglewoodu, který zrušil všechny živé koncerty a pořady, místo nich však zve na vysílání online.

Ředitel Bostonského symfonického orchestru (BSO) Mark Volpe uvedl: „My všichni z BSO jsme hluboce věřili, že se najde cesta, jak v létě naše koncerty v Tanglewoodu uvést. Řešili jsme všechny možné scénáře, abychom zkusili zachránit většinu či alespoň část našeho koncertního programu, ale bereme v úvahu nejvyšší prioritu, kterou je zdraví naší tanglewoodské komunity, a proto jsme došli k závěru, že produkce s přítomným publikem nejsou možné.“

Festival byl za dobu svého pravidelného konání zrušen pouze jedinkrát, a to v roce 1945 z důvodů následků druhé světové války. Vedení festivalu však místo zrušeného programu láká na nabídku Tanglewoodského online festivalu 2020 s mnohovrstevnatým obsahem, nabízející pořady zaměřené na Tanglewoodské hudební centrum (Tanglewood Music Center) či Tanglewoodský vzdělávací institut (Tanglewood Learning Institute) a věří, že festivalový online program má potenciál nejen nepřerušit kontakt s tanglewoodským publikem, ale otevře mu i zcela nové obzory.

Ačkoliv chápeme, že nic nenahradí živá vystoupení, doufám, že tanglewoodské publikum si najde čas a během nedělního odpoledne zasedne doma ke svým obrazovkám a bude sledovat přenos jednoho z nedávných koncertů BSO, nebo svůj čas věnuje sledování pátečního či sobotního vysílání nových nahrávek festivalu. Na těchto nahrávkách uslyšíme hudebníky BSO i hostující umělce, kteří v létě vystoupí na pódiu tzv. Boudy (“Shed”) a v Ozawa Hall.“ dodává Volpe.

Tanglewoodský hudební festival se koná každé léto v oblasti Tanglewood ve městech Lenox a Stockbridge v Berkshire Hills  v západní části státu Massachusetts. Festival sestává ze symfonických, komorních i sborových koncertů, součástí je i hudební divadlo, současná hudba, jazz a populární hudba. Rezidenčním souborem festivalu je Bostonský symfonický orchestr.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na