Festival v Tanglewoodu poprvé od války zrušen, přechází však na online vysílání

Letošní ročník amerického festivalu klasické hudby v Tangelwoodu (Tanglewood Music Festival) byl zrušen z důvodů opatření proti šíření koronaviru. Festival se měl konat od 19. června do 27. srpna 2020.
Tanglewood – Ozawa Hall (zdroj Wikimedia Commons)

Již řada festivalů se vypořádala s koronavirovými opatřeními formou online vysílání, zatímco jejich živá vystoupení byla zrušena. Je tomu tak u festivalu Pražské jaro, Rossiniho operní festivalu a jiné. V posledních dnech se k tomuto konceptu přidal i festival v Tanglewoodu, který zrušil všechny živé koncerty a pořady, místo nich však zve na vysílání online.

Ředitel Bostonského symfonického orchestru (BSO) Mark Volpe uvedl: „My všichni z BSO jsme hluboce věřili, že se najde cesta, jak v létě naše koncerty v Tanglewoodu uvést. Řešili jsme všechny možné scénáře, abychom zkusili zachránit většinu či alespoň část našeho koncertního programu, ale bereme v úvahu nejvyšší prioritu, kterou je zdraví naší tanglewoodské komunity, a proto jsme došli k závěru, že produkce s přítomným publikem nejsou možné.“

Festival byl za dobu svého pravidelného konání zrušen pouze jedinkrát, a to v roce 1945 z důvodů následků druhé světové války. Vedení festivalu však místo zrušeného programu láká na nabídku Tanglewoodského online festivalu 2020 s mnohovrstevnatým obsahem, nabízející pořady zaměřené na Tanglewoodské hudební centrum (Tanglewood Music Center) či Tanglewoodský vzdělávací institut (Tanglewood Learning Institute) a věří, že festivalový online program má potenciál nejen nepřerušit kontakt s tanglewoodským publikem, ale otevře mu i zcela nové obzory.

Ačkoliv chápeme, že nic nenahradí živá vystoupení, doufám, že tanglewoodské publikum si najde čas a během nedělního odpoledne zasedne doma ke svým obrazovkám a bude sledovat přenos jednoho z nedávných koncertů BSO, nebo svůj čas věnuje sledování pátečního či sobotního vysílání nových nahrávek festivalu. Na těchto nahrávkách uslyšíme hudebníky BSO i hostující umělce, kteří v létě vystoupí na pódiu tzv. Boudy („Shed“) a v Ozawa Hall.“ dodává Volpe.

Tanglewoodský hudební festival se koná každé léto v oblasti Tanglewood ve městech Lenox a Stockbridge v Berkshire Hills  v západní části státu Massachusetts. Festival sestává ze symfonických, komorních i sborových koncertů, součástí je i hudební divadlo, současná hudba, jazz a populární hudba. Rezidenčním souborem festivalu je Bostonský symfonický orchestr.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat