Den studentstva a rok 1989 připomene koncert v Rudolfinu

Den studentstva a listopadové události před 30 lety připomene dnes večer koncert České studentské filharmonie v Dvořákově síni pražského Rudolfina. V programu vystoupí s projevy i bývalý německý prezident Joachim Gauck a někdejší český premiér a předseda Senátu Petr Pithart. Zazní pak díla Sukova, Beethovenova, Dvořákova a Janáčkova. Na koncertu spolupracuje filharmonie s Ústavem pro studium totalitních režimů.
Rudolfinum (zdroj flickr.com-PJ)

Na programu zazní Meditace na staročeský chorál Sv. Václave Josefa Suka, třetí a čtvrtá věta z Beethovenovy Osudové, předehra Můj Domov Antonína Dvořáka a Sinfonietta Leoše Janáčka. První koncert ke Dni studentstva se v Rudolfinu konal 17. listopadu před deseti lety. Další se pak uskutečnily v roce 2014, 2015 a 2017. Publikum na nich slyšelo třeba pěvecké sbory či romskou hudbu.

Gauck se v Praze účastnil oslav výročí sametové revoluce i před pěti lety ještě jako německý prezident. Byl spolu s hlavami dalších států při odhalování pamětní desky na Albertově, kde tehdy stovky lidí vyzývaly prezidenta Miloše Zemana k odstoupení a vypískaly ho. Z davu protestujících vylétlo vajíčko, které Gaucka zasáhlo do spánku.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na