Desítky tenorových rolí, desítky let ve “zlaté kapličce”. Před 95 lety se narodil Jan Hlavsa

Tenorista Jan Hlavsa byl po tři desetiletí sólistou Opery pražského Národního divadla. Uznávaný operní pěvec a pedagog se narodil 10. prosince 1922 ve Vrbně nad Lesy na Lounsku.

Jan Hlavsa (zdroj archiv ND Praha)

Svou profesionální uměleckou dráhu Jan Hlavsa zahájil na počátku padesátých let v Ústí nad Labem, odkud přešel do Státního divadla Ostrava a následně do Státního divadla Brno. V Národním divadle poprvé vystoupil jako host v roce 1952 v roli Prince ve Dvořákově Rusalce a aktivně zde působil až do roku 1990. Sólistou Opery Národního divadla se stal v roce 1960 a vytvořil zde několik desítek rolí v dílech českého i světového repertoáru.

Jan Hlavsa byl znám především jako představitel lyrických rolí. Zpíval kupříkladu jako Lukáš ve Smetanově Hubičce, Jeník v Prodané nevěstě, Jiří ve Dvořákově Jakobínovi, Lenskij v Čajkovského Evženu Oněginovi, Alfréd Germont ve Verdiho La traviatě nebo Hoffmann v Offenbachových Hoffmannových povídkách.

Antonín Dvořák: Jakobín – Libuše Domanínská (Terinka), Jan Hlavsa (Jiří) – ND Praha 1961 (zdroj archiv ND Praha / foto Jaromír Svoboda

Interpretoval také charakterní role ­­­– Tichona Ivanyče Kabanova v Janáčkově Kátě Kabanové, dvojroli Rechtora a Komára v Příhodách lišky Bystroušky nebo Principála ve Smetanově Prodané nevěstě.

Jan Hlavsa často hostoval i v zahraničí. Od roku 1972 se věnoval také pedagogické činnosti na Pražské konzervatoři. Zemřel 2. března 2008 ve věku pětaosmdesáti let. Jeho podrobnější medailonek jsme přinesli zde.

Mohlo by vás zajímat


Napsat komentář