Dešti navzdory: Státní opera zahájí v sobotu novou sezonu

Přívalový déšť neohrozil zahájení nové divadelní sezony ve Státní opeře Praha, která tak začne prvními představeními o víkendu. Vysoušení a likvidace škod po dešti, který budovu zasáhl před týdnem, potrvá ještě několik týdnů, dekorace a kostýmy jsou už vyčištěné. Zatím nelze finálně vyčíslit vzniklé škody, které se zřejmě budou pohybovat v řádu nižších desítek milionů korun. Národní divadlo je pojištěné.
Zaplavený suterén Státní opery, 16. srpna 2023 (zdroj Národní divadlo)
Zaplavený suterén Státní opery, 16. srpna 2023 (zdroj Národní divadlo)

Voda dočasně vyřadila z provozu točnu a nákladní dekorační výtah. „Dekorace stěhujeme do divadla ‚ručně‘ omezeným vstupem přímo z ulice. Voda protekla rovněž do jevištní technologie a strojovny hydrauliky, dočasně, minimálně do poloviny září, jsou tedy rovněž mimo provoz. Probíhá rozbor oleje a diagnostika technologií, paralelně dochází k revizi rozvodů elektřiny v zaplavených patrech,” vyjmenoval mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk práce nutné k nápravě škod.

Voda podle něj nevratně poškodila dřevěné podlahy podzemní zkušebny, která nebude k dispozici pravděpodobně celou sezonu. Zkoušení nových inscenací i repertoárových titulů bude ve zkušebnách ostatních divadelních budov. Dočasně bude také snížen komfort pro hudebníky, prostor ladírny a šaten nebude ještě několik týdnů k dispozici.

První víkendová představení ve Státní opeře budou konat v sobotu 26. srpna – dvojtitul v režii Ondřeje Havelky, operu Ruggera Leoncavalla Komedianti a Sedlák kavalír Pietra Mascagniho. V neděli 27. srpna je pak na programu Verdiho La traviata.

Státní opera prošla nedávno nákladnou rekonstrukcí, která trvala tři roky a stála 1,3 miliardy korun. Ředitel ND Jan Burian při sčítání škody po bouři uvedl, že k vysokým škodám může přispívat špatná poloha budovy, která se dnes nachází na magistrále, přičemž silnice se při podobném dešti promění v řeku. Voda se do podzemí Státní opery dostala zvenčí přes zásobovací tunel a část zřejmě i zpětně kanalizací.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments