Dialogy karmelitek, vrchol francouzské opery, už tuto sobotu živě z Metropolitní opery

Obnovenou premiérou opery Dialogy karmelitek se uzavírá jarní sezóna přímých přenosů z Metropolitní opery. Jedno z vrcholných děl francouzské opery 20. století promítají česká kina už tuto sobotu 11. května 2019. Slavný tragický příběh podle skutečně události režíroval zkušený režisér John Dexter.
Dialogy karmelitek (zdroj MET)

Opera Francise Poulence z roku 1957 patří k nejsilnějším operním dílům 20. století. Přináší šokující příběh, který se odehrává v karmelitánském klášteře v Compiègne v období Velké francouzské revoluce. Šestnáct řeholnic se odmítlo vzdát své příslušnosti k řádu, bylo odsouzeno za spiknutí proti revoluci a 17. června 1794 popraveno gilotinou. Poulence si v opeře pohrává s motivy víry a síly myšlenky. Nevytvořil jen sondu do období francouzské revoluce, ale vhled do lidské duše. Dílo nese silný duchovní rozměr. Poprvé byla opera představena v la Scale 26. ledna 1957. Francouzská verze pak měla premiéru 21. června 1957 v pařížském Théâtre National de l’Opéra (současná Opéra national de Paris).

Met uvede toto mistrovské dílo v režii Johna Dextera a pod taktovkou hudebního ředitele Metropolitní opery Yannicka Nézet-Séguina. Jako mladá Blanche de La Force vystoupí Isabel Leonard, jako Matka představená Karita Mattila.

Zmíněný John Dexter zrežíroval Dialogy karmelitek již v roce 1977. „Navzdory svému stáří je ve svém přístupu svěží a přesvědčivý. Operu otevírá ikonickým obrazem – dvanáct sester v hnědých hábitech leží tváří k zemi, vytvářejíc kříž uprostřed jeviště. Je tu mnoho silných obrazů, které dramaticky ilustrují hloubku oddanosti sester a jejich věrnosti, tak jako v obraze, kdy kráčí směrem ke gilotině a jedna po druhé zpívá Salve Regina. Celkový zážitek z pohledu na sestry, které čelí popravě – některé s grácií, některé se smrtelným zděšením – zvuk gilotiny přerušující každou smrt, jsou jedny z nejsilnějších scén v dějinách moderní opery,” napsal v květnu 2013 Anthony Tommasini v The New York Times a následně dodává k hudbě: „Vyvážený jazyk kombinuje moderní, jemné, impresionistické zvuky s ozvěnou původní francouzské sakrální hudby.“

Nadčasové dílo očima dirigenta
Když se stal Yannick Nézet-Séguin hudebním ředitelem Metropolitní opery, jednou z jeho myšlenek bylo, že by chtěl dirigovat Poulencovy Dialogy karmelitek. „V Dialozích karmelitek nejde o náboženství, ale o to, zda máte v kontextu komunity sílu bojovat, zda máte strach nebo nedostatek víry (…) Teď víc než kdy jindy, vidíme, jak je pro ženy důležité se za sebe postavit ve společnosti, která by je chtěla spíše upozadit,“ říká.

Přímý přenos 11. května 2019 v 17:45 uvidíte v jednadvaceti českých kinech.

 

Metropolitní opera v New Yorku: Dialogy karmelitek
Přímý přenos | 3 hod 29 min (včetně jedné přestávky)

Dirigent: Yannick Nézet-Séguin
Režie: John Dexter
Scénografie: David Reppa
Kostýmy: Jane Greenwood
Světelný design: Gil Wechsler

Účinkují:
Madame Lidoine : Adrianne Pieczonka
Constance: Erin Morley
Matka Marie: Karen Cargill
Chevalier de la Force:  David  Portillo
Marquis de la Force: Dwayne Croft

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat