V Bruselu zazněl „nový Antonín Dvořák“ vytvořený umělou inteligencí (VIDEO)

V Bruselu proběhlo představení unikátního projektu From the Future World, který se zrodil v České republice a propojuje dílo Antonína Dvořáka s umělou inteligencí.
Počítač AIVA (zdroj PKF)

První část skladby AIVA/Antonín Dvořák: From the Future World op. 71, která vznikla za pomoci umělé inteligence a kterou nahrál přední český klavírista Ivo Kahánek, zazněla na slavnostní prezentaci Národní strategie České republiky, a to v rámci globálního eventu s názvem EU as a Leader in AI.

Event se konal pod záštitou Ministerstva obchodu a průmyslu ČR za přítomnosti eurokomisařky Věry Jourové a zúčastnila se ho celá řada významných hostů z řad zástupců zemí EU, dále pak velvyslanci COREPERU, velvyslanci, attaché a další osobnosti z oblasti telekomunikací, vědy a výzkumu.

Na kulturní význam Antonína Dvořáka jsme, my Češi, velice pyšní a hrdě se hlásíme k jeho odkazu. Když jsme se dozvěděli, že tento unikátní projekt v oblasti umělé inteligence vznikl v České republice, oslovili jsme jeho realizátory s žádostí ukázat ho zde v Bruselu. Zároveň jsme potěšeni, že jsme touto cestou přispěli k jeho zviditelnění v evropském měřítku,“ uvedl Petr Očko, náměstek ministra z Ministerstva obchodu a průmyslu České republiky.

Dvořák a umělá inteligence? Na projektu se pracovalo rok
Za tímto unikátním kulturním projektem stojí trojlístek realizátorů: Wunderman – největší marketingová agentura v ČR, Komerční banka a orchestr PKF – Prague Philhamonia.

Antonín Dvořák byl velmi tvořivý a hudebně inovativní skladatel. Čas mu bohužel nedovolil všechny nápady dokončit. Proto jsme se rozhodli po 115 letech od jeho úmrtí použít nejnovější technologii AI a na jeho dílo navázat,“ říká dvojice kreativních ředitelů Filip Humpl a Richard Stiebitz z agentury Wunderman.

Realizátoři projektu tak přišli s inovativním nápadem vzít část nedokončeného Dvořákova díla a pomocí umělé inteligence jej doplnit o zcela nové hudební věty. Vznikl tak unikátní, a hlavně rozsáhlý kulturní projekt AIVA / Antonín Dvořák: From the Future World op. 71, který nemá v ČR obdoby.

Když za námi přišli kolegové z agentury Wunderman s nápadem propojit nedokončené dílo Antonína Dvořáka s umělou inteligencí, doslova nás to nadchlo. Prvky umělé inteligence totiž začínáme využívat i v bance, například při posuzování rizik,“ vzpomíná na zrod projektu Jan Juchelka, generální ředitel Komerční banky.

Inspirací celého projektu byl fragment Dvořáková díla, konkrétně dvě strany blíže nespecifikovaného zápisu v sazbě pro klavír v tónině e-moll nalezené v archivu Českého muzea hudby. Na pomoc si realizátoři vzali systém umělé inteligence pro komponování hudby od firmy AIVA Technologies, který v minulosti složil například skladbu pro symfonický orchestr v Lucembursku.

Volba na AIVA nepadla náhodou. Systému AIVA byl jako jediné umělé inteligenci na světě přiznán statut „autor“, a to francouzským kolektivním správcem Sacem. Druhým důvodem byl fakt, že AIVA je od počátku trénována (tj. učí se) na dílech klasické hudby,“ popisuje kreativní ředitel Wundermanu Richard Stiebitz.

AIVA do této chvíle analyzovala na 30 000 skladeb autorů od baroka až po 20. století. Po této přípravě jí byl uložen úkol analyzovat všech 115 opusů Antonína Dvořáka a pokusit se na základě této analýzy dokomponovat Dvořákův nedokončený fragment.

Systém neuronových sítí pracuje s komplexním hudebním modelem, v němž je provázaná melodie, rytmus a tempo s hudebními a emočními vzorci. Nejde jen o notový zápis, ale o širší hudební souvislosti.

Dílo Antonína Dvořáka se systém AIVA učil měsíc a celkem vznikla 3větá kompozice. „Zdaleka nám nešlo jen o technologický experiment. Chtěli jsme skutečně vyzkoušet možnosti AI a vytvořit dílo, které se bude posluchačům líbit a vzbudí pozitivní emoce,“ říká dvojice kreativních ředitelů Filip Humpl a Richard Stiebitz z agentury Wunderman.

Kód počítače AIVA (zdroj PKF)

Musíme tomu „vdechnout lidský život“
Celý projekt si ale žádal daleko více, zejména vysokou kvalitu hudební interpretace. „Když se do projektu zapojila PKF – Prague Philhamonia, věděli jsme, že o projekt bude hudebně velmi kvalitně postaráno a získá tak nejen punc prestiže, ale dodáme mu i lidský rozměr,“ dodává Filip Humpl.

PKF – Prague Philhamonia připravuje nejen živé provedení, ale rovněž kompletní nahrávku tohoto díla. „Tímto neotřelým způsobem chce PKF – Prague Philhamonia přitáhnout pozornost mladé generace k vážné hudbě a ukázat, že v prostředí klasické hudby může zaznít i ledacos neotřelého, nového, experimentálního a vyvolávajícího zajímavé otázky,“ popisuje šéfdirigent Emmanuel Villaume.

V první fázi projektu se tak zrodila skladba pro klavír, kterou ve světové premiéře v Praze uvedl český klavírista Ivo Kahánek. Druhá část From the Future World op. 71 bude uvedena 4. července v rámci koncertu PKF – Prague Philharmonia a kapely Vypsaná fixa na festivalu Rock for People. Projekt vyvrcholí 15. listopadu ve Dvořákově síni Rudolfina představením třetí, závěrečné části pod taktovkou šéfdirigenta a hudebního ředitele PKF – Prague Philharmonia, Maestra Emmanuela Villauma,

AI je v současné době bráno téměř jako symbol technologického pokroku. Kde končí člověk a kde začíná AI? Dokáže AI vytvořit něco originálního, co svět ještě neviděl a neslyšel? Jakou to má pro člověka hodnotu? To jsou otázky, které nás baví vyvolávat a vést o nich diskuzi,“ vysvětluje dvojice kreativních ředitelů Filip Humpl a Richard Stiebitz z agentury Wunderman.

Nad tímto projektem, jsme strávili stovky hodin času a společné práce. V bankovnictví používáme digitální řešení pro zlepšení nabídky klientům. V rámci partnerství s PKF – Prague Philharmonia se nám oba světy propojily do tvorby něčeho nového a krásného. Pustili jsme se do neprozkoumaných vod bez záruky úspěchu. Všem, kteří se na vzniku tohoto zajímavého projektu podíleli, patří velké díky. Věřím, že si dílo najde své posluchače a fanoušky,“ uzavírá generální ředitel Komerční banky Jan Juchelka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat