Didone abbandonata v brněnské Redutě

V brněnském divadle Reduta včera diváci viděli autentické provedení barokní opery Didone abbandonata, slavný milostný příběh Didone a Aenease od slavného neapolského skladatele Domenica Sarriho. Inscenace se vrátila na totéž místo, kde ji diváci viděli i před dvě stě osmdesáti lety, v tomtéž provedení. K dobovému ztvárnění přispěl i orchestr z Katovic, který hraje na dobové nástroje.Unikátní projekt je součástí oslav devadesátého pátého výročí Masarykovy univerzity. Univerzita na něm spolupracovala s občanskými sdruženími Hudební lahůdky a Opera na cestách, polskou asociací Art in Motion a Národním divadlem Brno. 

Režie, scény a kostýmů se ujal Tomáš Pilař, absolvent operní režie na Janáčkově akademii múzických umění, který má za sebou už několik úspěšných inscenací. Hudebně operu nastudoval odborník na starou hudbu Jan Čižmář. Spolupracuje s různými světovými orchestry a je uměleckým ředitelem série koncertů staré hudby Hudební lahůdky. Dramaturgyní je Patricie Částková, která do letoška působila osmnáct let v Janáčkově opeře Národního divadla Brno. 

Opera vypráví příběh tragické lásky hrdé královny starověkého Kartága Dido k trojskému hrdinovi a bájnému zakladateli Říma Aeneovi. Libreto na toto téma napsal v osmnáctém století vedle dalších Ital Pietro Metastasia. Během jediného století bylo zhudebněno více než šedesátkrát, autorem prvního zhudebnění byl právě Sarri. 

Foto Martin Peška

Napsat komentář