Autor hudby k oscarovému Pianistovi zemřel

Po dlouhé nemoci dnes zemřel známý polský hudební skladatel Wojciech Kilar, mimo jiné autor hudby k oscarovému snímku Pianista (2002). Bylo mu jednaosmdesát let.Wojciech Kilar se narodil roku 1932 ve Lvově a na svém kontě má desítky orchestrálních a instrumentálních skladeb. Proslavil se také jako autor filmové hudby – jeho melodie zazněly ve sto šedesáti snímcích.

Ve světě kinematografie Kilara nejvíce proslavila hudba pro oscarové drama Romana Polanského Pianista.

S Polanským ale Kilar spolupracoval už na snímku Devátá brána (1999) a skalní fanoušky získal i díky soundtracku k Draculovi (1992) Francise Forda Coppoly. Mezi jeho posledními pracemi pro film byla hudba ke snímku Il Sole Nero (Černé slunce, 2007) Krzysztofa Zanussiho a k hollywoodskému thrilleru Noc patří nám (2007) Jamese Graye.

Muzikologové Kilara řadili k polské avantgardě a cenili si zejména jeho orchestrálních opusů. K nim patří například takzvaná Zářijová symfonie věnovaná památce obětí z 11. září 2001. Kilar, nositel nejvyššího polského státního vyznamenání, Řádu bílé orlice, zemřel ve svém domovském městě Katowice na jihu Polska.

Komentáře “Autor hudby k oscarovému Pianistovi zemřel

Napsat komentář