Týden s hudbou (35)

  1. 1
  2. 2

Bonus: ohlédnutí za nejzajímavějšími událostmi, které se letos odehrály na české klasické hudební scéně 

Co přinese tento týden 
V pondělí 30. prosince pořádá Pražský komorní orchestr mimořádný předsilvestrovský koncert v Dvořákově síni pražského Rudolfina. Poprvé jej bude dirigovat Petr Jiříkovský, který je znám především jako klavírista. Sólového klarinetového partu se ujme Ludmila Peterková. Zazní Mozartova Předehra k opeře Figarova svatba a Koncert pro klarinet a orchestr A dur a Beethovenova Symfonie č. 7 A dur.

Poslední den v letošním roce se v desítce kin po celé České republice uskuteční Silvestrovský galakoncert Berlínské filharmonie a jejího šéfdirigenta Simona Rattlea. Jako sólista vystoupí ve třetím Prokofjevově klavírním koncertu světoznámý čínský pianista Lang Lang. Zazní ty největší skvosty z literatury symfonických tanců pro orchestr, například výběr z Dvořákových Slovanských tanců či Chačaturjanovy Tance z baletu Gajané včetně slavného Šavlového tance.Rok české hudby 2014 zahájí FOK českým repertoárem. Na Novoročním koncertě v 19.30 hodin zahraje orchestr pod taktovkou svého hlavního dirigenta Muhaie Tanga obě řady Slovanských tanců Antonína Dvořáka.

Na 31. prosince a na Nový rok Česká filharmonie zahájí Rok české hudby 2014 slavnostním koncertem. Vystoupí na něm mimo jiné světoznámá mezzosopranistka Magdalena Kožená nebo houslista a koncertní mistr České filharmonie Josef Špaček. Ve světové premiéře zazní orchestrální verze výběru z cyklu Písně milostné Antonína Dvořáka. Program večera bude řídit šéfdirigent Jiří Bělohlávek. Koncert natáčí a vysílá v přímém přenosu Česká televize na kanálu ČT art.

České doteky hudby se v Praze pořádají od 16. prosince do 6. ledna. Představuje umělce, jako například Václava Hudečka, Jitku Hosprovou, Julii Svěcenou nebo Pavla Fischera. Letos se festival nese v duchu pohádek a příběhů, jež svými tóny vypráví hudba v interpretaci českých a moravských orchestrů, vynikajících sólistů českých i zahraničních a dokonce i umělců mladých, začínajících. Také letos festival uvede několik hudebních premiér soudobých českých skladatelů a oslaví výročí Silvie Bodorové, významné české autorky.

Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Muzikant Goran Bregović proslul po celém světě svou hudbou, ve které spojuje balkánskou dechovku, cikánské rytmy i moderní prvky. Nyní se umělec narozený v bosenském Sarajevu srbské matce a chorvatskému otci rozhodl umožnit vstup do světa hudby i těm, kteří si to nemohou dovolit. Založil nadaci Gorica, která nese název podle jedné ze sarajevských čtvrtí, kde žijí Romové. Právě romským dětem, které by rády studovaly hudbu, bude nadace poskytovat stipendia.Po dlouhé nemoci v neděli 29. prosince zemřel známý polský hudební skladatel Wojciech Kilar, mimo jiné autor hudby k oscarovému snímku Pianista. Bylo mu osmdesát jedna let. Kilar se narodil roku 1932 ve Lvově a na svém kontě má desítky orchestrálních a instrumentálních skladeb. Proslavil se také jako autor filmové hudby – jeho melodie zazněly ve sto šedesáti snímcích.

Regiony a Praha
Prague Cello Quartet vydalo své druhé CD nazvané Top Secret.
Čtveřice mladých violoncellistů – Jan Zvěřina, Petr Špaček, Jan Zemen a Ivan Vokáč tvoří originální a v České republice zcela unikátní uskupení s názvem Prague Cello Quartet. Hybnou silou tohoto kvarteta je potřeba tvořit. Nápaditě, bezprostředně, s radostí a zároveň kvalitně, o čemž vypovídá i fakt, že kvarteto každý rok účinkuje na stále větším počtu koncertů v České republice i v zahraničí. Každý člen kvarteta je zároveň jeho aranžérem, neboť všichni hráči do souboru přináší své oblíbené melodie, které také pro čtyři violoncella upravují.

Štědrý den předznamenal 23. prosince sváteční unikátní koncert Pražské mobilní zvonohry. Osvětlená zvonohra zněla z lodi, zakotvené v blízkosti Karlova mostu. Nizozemská carillonistka Rosemarie Seuntiëns představila nové skladby svého programu Roaqming Bells.Tradičně na Boží hod vánoční 25. prosince se v kostele sv. Šimona a Judy uskutečnil koncert s Českou mší vánoční Jakuba Jana Ryby, příchozí lidé dostali při vstupu do sálu noty a k provedení se zapojili zpěvem ve všech sborových částech. Tento den se konal Vánoční koncert Brněnského filharmonického sboru a dalších umělců v Brně v katedrále na Petrově.

Svatoštěpánský večer 26. prosince patřil Vánočnímu oratoriu Johanna Sebastiana Bacha. Do kostela sv. Šimona a Judy ho připravili Pražský barokní soubor pod vedením Vojtěcha Jouzy, sbor Martinů Voices a sólisté Alena Hellerová, Markéta Cukrová, Hasan El-Dunia a Tomáš Král.
Varhanní vánoční koncert nabídl například i kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostu, kde varhaník Michal Hanzal provedl díla Johanna Sebastiana Bacha.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat