Díla českého choreografa Jiřího Kyliána uvede Pařížská národní opera

Pařížská národní opera uvedla na svých webových stránkách informaci o uvedení choreografií Jiřího Kyliána. Součástí programu jsou čtyři Kyliánova díla: Stepping Stones, Petite Mort, Šest tanců a Gods and Dogs.
Jiří Kylián (foto Anton Corbijn)
Jiří Kylián (foto Anton Corbijn)

Opusy Petite Mort a Šest tanců Jiří Kylián vytvořil na hudbu Wolfganga Amadea Mozarta, zatímco představení Gods and Dogs doprovází hudba Dirka Haubricha a Ludwiga van Beethovena. V díle Stepping Stones vystoupí baletní soubor na skladby Johna Cage nebo Antona Weberna. Diváci mohou představení navštívit od 8. prosince do 31. prosince 2023.

Jiří Kylián se narodil v roce 1947 v Praze. Jeho cesta k tanci vedla od akrobacie přes baletní přípravku Národního divadla na Taneční konzervatoř Praha. Stipendium na Královské baletní škole v Londýně znamenalo klíčové setkání s choreografem Johnem Crankem, který mu nabídl angažmá v Stuttgartském baletu.

V roce 1975 Kylián přijal nabídku na umělecké spoluvedení Nizozemského tanečního divadla (NDT) v Haagu. V roce 1978 byl po úspěchu baletu Sinfonietta jmenován uměleckým ředitelem NDT, které vedl do roku 1999. Vedle hlavního souboru NDT vybudoval juniorský NDT 2 a seniorský NDT 3, v němž s úspěchem tančili ti, kteří v jiných souborech už odcházejí do tanečního důchodu.

Vytvořil přes 80 choreografií, většinou uvedených v Haagu, velkou část jeho prací zařadilo do repertoáru 40 renomovaných souborů. Je nositelem řady vyznamenání a ocenění. Byl také vyznamenán Akademií krásných umění v Paříži. Ocenění, které akademie udílí od roku 1816, obdržel jako teprve třetí Čech a je jedním z mála cizinců, kterým se této pocty dostalo.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments