Dirigent Jakub Hrůša dnes bude řídit premiéru Lohengrina v Londýně

Dnes proběhne v londýnské Královské opeře Covent Garden premiéra opery Richarda Wagnera Lohengrin, jejíž hudební nastudování řídí Jakub Hrůša.
Jakub Hrůša (zdroj Bamberger Symphoniker)
Jakub Hrůša (zdroj Bamberger Symphoniker)

Český dirigent Jakub Hrůša rozšiřuje svůj již nyní bohatý koncertní i operní repertoár o další umělecký počin. Poprvé se ujme nastudování opery Richarda Wagnera, a to na prestižní scéně operního světa – v Královské opeře v Londýně, kde již úspěšně debutoval v roce 2018 nastudováním opery Carmen.

„Účinkování s Lohengrinem v Londýně pro sebe považuji za zcela zásadní umělecký posun,“ uvádí Jakub Hrůša.  „Je mi velkou ctí řídit provedení Wagnerovy opery na tak prestižní scéně, kde navíc svého času, mezi lety 1955 až 1958, šéfoval i Rafael Kubelík.“

Během sedmi večerů se představí Brandon Jovanovich jako Lohengrin, Jennifer Davis jako Elsa, Craig Colclough jako Telramund a v roli Ortrud se alternují Anna Smirnova a Maida Hundeling, kterou známe i z českých jevišť. Režie se ujal David Alden.

„Wagnerovu hudbu diriguji často, ale tohle bude můj úplně první kompletní operní Wagner. A mám radost, že to bude právě Lohengrin.  Je to dílo posluchačsky přívětivé a střetávají se v něm ještě starší kompoziční operní tradice, ale už je jasně patrné i novátorství, kterým o tolik předběhl své současníky,“ prohlásil Jakub Hrůša.

Jakub Hrůša, který je šéfdirigentem Bamberských symfoniků a hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie a Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia, se bude ke konci sezony Wagnerově hudbě věnovat i nadále. S Bavorskými symfoniky provede koncertně dva wagnerovské projekty: v Bamberku a v Mnichově.

„Na konci této sezony provádíme v Bamberku a Mnichově dva velké projekty inspirované Wagnerem,“ říká Hrůša. „První se jmenuje ,Svět po Wagnerovi´ a bude tak trochu i edukační pro dospělé publikum. Budeme se zabývat tím, jaký vliv tento skladatel měl a má na jiné hudební i nehudební tvůrce. Druhým projektem bude ,Prsten beze slov´, v úpravě slavného dirigenta Lorina Maazela, který tak trochu ,na truc věci´ provedeme také s průvodním slovem.“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments