Dirigent Jakub Hrůša je ve finále International Classical Music Awards

Šéfredaktoři světových hudebních časopisů a zástupci mezinárodních kulturních institucí vybrali pro finálové kolo nominací na ceny ICMA nahrávku Brucknerovy 4. symfonie, kterou Jakub Hrůša pořídil ve spolupráci s Bamberskými symfoniky. Ocitl se mezi třemi nejlepšími interprety v kategorii Symfonická hudba. Výsledky budou známy 18. ledna 2022.

Jakub Hrůša (foto Andreas Herzau)
Jakub Hrůša (foto Andreas Herzau)

Nahrávka Brucknerovy 4. symfonie, která vznikla během loňského listopadu, je unikátní v tom, že na ní posluchači najdou všechny tři verze tohoto díla, které Bruckner postupně přepracovával, a posluchač je tedy může porovnávat.

Symfonii se přezdívá také „Romantická“ a je velice srozumitelná, inspirovaná přírodními motivy.  Ačkoliv se okamžitě stala velice oblíbenou, autor sám ji třikrát revidoval. Posluchač nového CD se může sám rozhodnout, zda pozdější verze je opravdu lepší než dřívější, a třeba si i položit otázku po smyslu a způsobu tvorby. „Bamberští symfonikové jsou pro interpretaci hudby Antona Brucknera ideální, protože s ní mají velké zkušenosti a mají ji velmi rádi,“ tvrdí Jakub Hrůša a vysvětluje: „Geneze nahrávky byla taková, že jsem se rozhodoval, kterou verzi zahrát na koncertě, a vybral třetí. Pak mi bylo líto pominout i ty ostatní a navrhl jsem, abychom vše nahráli. Chceme, aby pokud možno každá naše nahrávka standardního repertoáru měla dramaturgicky nějakou přidanou hodnotu. Po kompletu čtyř symfonií Johannesa Brahmse konfrontovaných bezprostředně se čtyřmi posledními symfoniemi Antonína Dvořáka je tohle další počin takového typu. Postupovali jsme v nejužším kontaktu s vydavatelstvím Brucknerovy společnosti a hlavně s předním americkým muzikologem Benjaminem Korstvedtem, který stojí za nejnovějšími vydáními Brucknerových děl. Ten napsal také průvodní slovo do bookletu.“

Raritní komplet obsahuje i bonusové CD, kde jsou navíc i fragmenty takzvaných „přechodných“ verzí symfonií, které se normálně nenahrávají, a odložené finále „Volksfest“. Vznikl tak pro posluchače dokonalý obrázek vzniku díla. 

Dirigent Jakub Hrůša se do nejužšího finále prestižních International Classical Music Awards probojoval i loni, a to s nahrávkou Mé vlasti, která vznikla taktéž ve spolupráci s Bamberskými symfoniky.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments