Dirigent Jakub Hrůša získal Cenu Antonína Dvořáka
„Jedním z důvodů rozhodnutí akademiků byl i fenomenální úspěch nahrávky Dvořák & Martinů: Klavírní koncerty, která letos získala v kategorii koncertní nahrávka prestižní cenu britského časopisu BBC Music Magazine. Jakub Hrůša vytvořil toto album s klavíristou Ivo Kahánkem a Bamberskými symfoniky, v jejichž čele již několik let stojí,“ uvedl intendant Akademie klasické hudby a předseda Rady akademiků Jan Simon. Dodal také, že akademici přihlédli i k dalším mimořádným oceněním tohoto titulu firmy Supraphon, který obdržel i cenu francouzského časopisu Classica. Albem týdne se nahrávka stala na rozhlasových stanicích BBC 3 a BR Klassik, BBC Music Magazine ji zvolil počinem měsíce. Cenou Anděl v kategorii klasická hudba poctila nahrávku také Česká hudební akademie
„Avšak rozhodujícím argumentem pro Radu akademiků byly dlouholeté a soustavné mimořádné interpretační úspěchy Jakuba Hrůši na mezinárodním poli, jeho hostování u Newyorské, Vídeňské i Berlínské filharmonie v neuvěřitelně krátké časové periodě a Hrůšovy naprosto nepřehlédnutelné a zásadní zásluhy o rozvoj odkazu Antonína Dvořáka, Josefa Suka, Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů a celé řady dalších českých autorů. Jedním z příkladů jeho úsilí o prosazování méně frekventovaných českých autorů v zahraničí je například i zařazení díla Miloslava Kabeláče do programu koncertu s Berlínskými filharmoniky. A vrátíme-li se v tomto výčtu Hrůšových zásluh o globální povědomí o české hudbě k interpretaci Sukova díla, pak aktuální nahrávací projekt jeho kompletní orchestrální tvorby je jedním z těch zásadních uměleckých počinů, který akademiky ovlivnil při volbě Jakuba Hrůši jako nového držitele Ceny Antonína Dvořáka,“ dodal Jan Simon.
Jakub Hrůša působí od roku 2016 na pozici šéfdirigenta Bamberských filharmoniků (neboli Bavorské státní filharmonie), od roku 2018 je (spolu s Tomášem Netopilem) hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie a spolupracuje s množstvím dalších významných orchestrů. Hudební web Bachtrack spočítal, že v roce 2019 byl Jakub Hrůša čtvrtým nejvíce vytíženým dirigentem na světě (měřeno počtem vystoupení na prestižních pódiích).
Jakub Hrůša se udělením Ceny Antonína Dvořáka zařadil po bok řady osobností, které obdržely toto ohodnocení od založení ceny v roce 2009. Prvním laureátem se stal pravnuk skladatele Antonína Dvořáka, houslista, violista a dirigent Josef Suk. Po něm následoval například klavírista Ivan Moravec, violoncellista Yo-Yo Ma nebo světově oceňovaný choreograf a tanečník Jiří Kylián. V posledních letech získala cenu Česká filharmonie (2018) a sopranistka Gabriela Beňačková (2019). „Jsem moc rád, že Rada akademiků se při letošním udělování ceny rozhodla pro osobnost, která svými aktuálními počiny šíří slávu české hudby po světě. Svým rozhodnutím tak Rada naplnila jednu z dalších obsahových podstat laureátství, tedy, že Cena Antonína Dvořáka je udělována nejen za celoživotní úsilí, ale i za konkrétní projekty a počiny, které zviditelňují dvořákovský odkaz a výpovědní sílu české hudby v širším autorském kontextu hudbymilovné veřejnosti po celém světě,“ uvedl ředitel Akademie klasické hudby Robert Kolář.
Cena Antonína Dvořáka je prestižní ocenění v oblasti klasické hudby. Jejím smyslem je vyzdvihnout osobnosti, umělecké kolektivy či instituce za mimořádné umělecké počiny nebo významné zásluhy na propagaci a popularizaci české klasické hudby v České republice i v zahraničí. Je udělována Akademií klasické hudby s podporou Karel Komárek Family Foundation. Již tradiční křišťálové violoncello vyrobí podle návrhu akademického architekta Jiřího Pelcla znovu skláři společnosti Moser.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]