Dirigent Kurt Masur je po smrti

Témata:Kurt Masur

Ve věku osmaosmdesáti let dnes zemřel slavný německý dirigent Kurt Masur. Informovala o tom Newyorská filharmonie, jejímž šéfdirigentem byl K. Masur v letech 1991 až 2002 a titulu čestného hudebního ředitele uznávaného tělesa požíval až do smrti.

Kurt Masur (foto © Stefan Sauer)
Kurt Masur (foto © Stefan Sauer)

„S hlubokým zármutkem píši jménem rodiny Masurových a Newyorské filharmonie, že 19. prosince 2015 Kurt Masur zemřel,oznámil šéf Newyorské filharmonie Matthew VanBesien.

Kurt Masur v roce 2012 oznámil, že trpí Parkinsonovou chorobou. Rodák ze slezského Briegu (polsky Brzeg) dirigoval některé z nejslavnějších orchestrů světa. Kromě Newyorské filharmonie to byl například lipský Gewandhausorchester, filharmonie v Drážďanech či Londýně anebo Národní orchestr Francie (ONF).

Několikrát se představil i na Pražském jaru. V roce 2009 například společně s Drážďanskou filharmonií doprovodil svoji krajanku, houslistku Anne-Sophii Mutter.

Kurt Masur měl zvlášť oblíbené německé hudební skladatele Johanna Sebastiana Bacha, Felixe Mendelssohna, Johannesa Brahmse a Ludwiga van Beethovena.

Kurt Masur (foto archiv)
Kurt Masur (foto archiv)

Kurt Masur byl dlouhá léta loajální komunistickému vedení někdejší Německé demokratické republiky. Jeho postoj k režimu domovské země se však začal měnit krátce před rokem 1989. Zasadil se prý tehdy o to, aby se konfrontace mezi protivládními demonstranty a bezpečnostními silami v Lipsku nezvrhla v násilí.

Kurta Masura už delší dobu trápily závažné zdravotní problémy, především Parkinsonova choroba.

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments