Dirigent Kurt Masur je po smrti

Témata:Kurt Masur

Ve věku osmaosmdesáti let dnes zemřel slavný německý dirigent Kurt Masur. Informovala o tom Newyorská filharmonie, jejímž šéfdirigentem byl K. Masur v letech 1991 až 2002 a titulu čestného hudebního ředitele uznávaného tělesa požíval až do smrti.

Kurt Masur (foto © Stefan Sauer)
Kurt Masur (foto © Stefan Sauer)

“S hlubokým zármutkem píši jménem rodiny Masurových a Newyorské filharmonie, že 19. prosince 2015 Kurt Masur zemřel,oznámil šéf Newyorské filharmonie Matthew VanBesien.

Kurt Masur v roce 2012 oznámil, že trpí Parkinsonovou chorobou. Rodák ze slezského Briegu (polsky Brzeg) dirigoval některé z nejslavnějších orchestrů světa. Kromě Newyorské filharmonie to byl například lipský Gewandhausorchester, filharmonie v Drážďanech či Londýně anebo Národní orchestr Francie (ONF).

Několikrát se představil i na Pražském jaru. V roce 2009 například společně s Drážďanskou filharmonií doprovodil svoji krajanku, houslistku Anne-Sophii Mutter.

Kurt Masur měl zvlášť oblíbené německé hudební skladatele Johanna Sebastiana Bacha, Felixe Mendelssohna, Johannesa Brahmse a Ludwiga van Beethovena.

Kurt Masur (foto archiv)
Kurt Masur (foto archiv)

Kurt Masur byl dlouhá léta loajální komunistickému vedení někdejší Německé demokratické republiky. Jeho postoj k režimu domovské země se však začal měnit krátce před rokem 1989. Zasadil se prý tehdy o to, aby se konfrontace mezi protivládními demonstranty a bezpečnostními silami v Lipsku nezvrhla v násilí.

Kurta Masura už delší dobu trápily závažné zdravotní problémy, především Parkinsonova choroba.

Mohlo by vás zajímat


1
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Milan V.

Kurt Masur u mě zůstane zapsán navždy hluboko, protože je dirigentem mj. dvou skvostných straussovských nahrávek s Jessye Norman, které mám velmi rád: orchestrálních písní (včetně Vier letzte Lieder) a opery Ariadne auf Naxos (kde září také Edita Gruberová).