Dirigent, skladatel, hudebník, ale i herec. Pavel Vondruška by oslavil devadesátiny

Hudebník, dirigent a herec Pavel Vondruška byl veřejnosti znám především díky svému účinkování v Divadle Járy Cimrmana. Od narození tohoto všestranného a velmi činorodého umělce, kterého přátelé i režiséři obdivovali pro obrovský kulturní rozhled, hudební nadání i schopnost mluvit mnoha jazyky, uplyne 15. listopadu devadesát let.Pavel VondruškaRodák z Českých Budějovic Pavel Vondruška po válce nastoupil na konzervatoř a později na Hudební fakultu Akademie múzických umění. Chtěl se stát dirigentem, ke konci studií byl korepetitorem v Národním divadle. Dirigentem byl také v Moravské filharmonii v Olomouci, v opeře Státního divadla Ostrava a v Hudebním divadle Karlín. Do souboru Divadla Járy Cimrmana přišel v roce 1969, kdy se chystala Hospoda na mýtince a kdy divadlo potřebovalo hudebníka. Ukázalo se, že to je i výborný herec. Zůstal celých čtyřicet let a objevil se ve třinácti z patnácti her.

Pavel VondruškaOd roku 1977 byl Pavel Vondruška dirigentem orchestru činohry a po dvacet let byl i jeho vedoucím. Poměrně často ale stál i před orchestrem Opery Národního divadla, kde dirigoval mimo jiné všechny díly Fibichovy a Vrchlického trilogie Hippodamie, ale i reprízy Dvořákova Čerta a Káči či řadu baletních inscenací – Giselle, Marnou opatrnost nebo Sylfidy. Na cembalo v orchestřišti doprovázel představení Mozartových oper, dlouhá léta v Opeře znovu působil jako korepetitor. Byl také autorem a upravovatelem scénické hudby k řadě inscenací, občas i hercem epizodních rolí. Z Národního divadla odešel na odpočinek v polovině roku 2009.

Díky své popularitě cimrmanologa se Pavel Vondruška často objevoval i ve filmu a televizi – celkem ztvárnil téměř sedmdesát menších rolí. Do svých Postřižin, Slavností sněženek a snímku Obsluhoval jsem anglického krále ho obsadil i režisér Jiří Menzel. Na filmovém plátně byl figurkou, která příběh vždy něčím osvěžila.

Pavel Vondruška zemřel 5. února 2010 ve věku pětaosmdesáti let na následky zranění, které utrpěl, když jako průvodce zahraničních turistů spadl ve Stavovském divadle do orchestřiště. Podle policie se jednalo o nešťastnou náhodu.

Foto archiv ND

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na