Dirigentská hvězda Gustavo Dudamel se přidal ke kritikům venezuelského prezidenta

Světově proslulý venezuelský dirigent Gustavo Dudamel vyzval prezidenta Nicoláse Madura, aby přestal řešit opoziční protesty násilím a začal naslouchat lidem. Se socialistickým režimem dosud spřízněný umělec se vymezil vůči stále méně oblíbenému lídrovi poté, co během jednoho z protivládních protestů zemřel osmnáctiletý hudebník. Násilí v zemi stižené politickou a ekonomickou krizí má podle agentury Associated Press již sedmatřicet obětí.

Gustavo Dudamel (zdroj FB G. Dudamela / foto © Richard Reinsdorf)

„Naléhavě vyzývám prezidenta republiky a vládu, aby napravili situaci a naslouchali hlasu venezuelského lidu,“ napsal šestatřicetiletý dirigent ve čtvrtek na svém facebookovém profilu. „O podobě dneška nemůže rozhodovat krev našich lidí,“ dodal.

Hudební šéf losangeleské filharmonie je patrně nejslavnějším absolventem uznávaného venezuelského programu výchovy mladých hudebníků známého jako El Sistema, jehož prostřednictvím s ním udržoval přátelské vztahy dlouholetý venezuelský lídr Hugo Chávez i jeho nástupce Nicolás Maduro.

Opozice naopak dosud Gustava Dudamela kritizovala za to, že během svých častých pobytů ve světě neupozorňuje na porušování lidských práv, k němuž docházelo například za dosud nejkrvavějších protestů v roce 2014, kdy zemřelo dvaačtyřicet lidí.

Gustavo Dudamel se ozval až po středeční smrti Armanda Cañizalese, který zemřel při protestech v metropoli Caracasu. Nadějný violista byl rovněž účastníkem programu, který socialisté zaměřili především na podporu talentů z chudého prostředí.

Někteří z opozičních lídrů se vzápětí po Dudamelově prohlášení ozvali s pochvalnou reakcí. Podle jiných však podporoval režim svým mlčením příliš dlouho.

Nejnovější vlna protestů ve Venezuele propukla poté, co se nejvyšší soud na konci března rozhodl převzít pravomoci parlamentu, který má pod kontrolou opozice. Soud posléze verdikt pod tlakem zrušil, protesty ale pokračují. Madurovy oponenty, kterých je v zemi většina, nejnověji rozlítilo, že prezident v pondělí podepsal dekret svolávající ústavodárné shromáždění, jež by mohlo přepsat základní zákon země s cílem upevnit Madurovu moc.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat