Hudební kurýr

Vydání číslo 41. Letmý pohled na události ze světa hudby, k nimž došlo ve druhé polovině května 2017: Emmanuel Macron: Schumann a Liszt v Elysejském paláci? Jakub Hrůša a Má vlast zářili s Chicago Symphony Orchestra. Nový koncertní sál Valerije Gergieva v Petrohradě. Zemřel dirigent Sir Jeffrey Tate ve věku 74 let. Orchestrální akademie Berlínské filharmonie přejmenována po Herbertu von Karajanovi. Drážďanský festival slaví čtyřicet let. Obdivuhodný repertoár 93letého Menahema Presslera na koncertě v Paříži. Paavo Järvi byl jmenován hudebním ředitelem Tonhalle-Orchester Zürich. Ruská violoncellistka Natalia Šachovska zemřela ve věku 81 let. Příjmy ruských umělců. Chcete se stát koncertním mistrem? Tipy na zajímavé nahrávky – Friedrich Gulda: Gulda plays Mozart & Gulda, James Ehnes: Homage, Herbert von Karajan: kompletní nahrávky.
Emmanuel Macron (zdroj twitter.com/emmanuelmacron)

Emmanuel Macron: Schumann a Liszt v Elysejském paláci?
V životopise nově zvoleného francouzského prezidenta Emmanuela Macrona je hudební zajímavost: Je vášnivým amatérským klavíristou. Vedle trvalé slabosti pro karaoke, jak oznámila rozhlasová stanice Europe 1, Macron studoval po dobu deseti let klavír na konzervatoři v Amiensu. V rozhovoru v ClassiqueNews.com Macron řekl, že by chtěl hrát znovu, „jakmile bude mít čas“, a řekl, že chová zvláštní lásku k hudbě Roberta Schumanna („jehož obrazy a pocity nemohu najít nikde jinde“) a k Années de pèlerinage Franze Liszta. Naposledy prezident pianista působil v Bílém domě – Richard Nixon.


Jakub Hrůša a Má vlast zářili s Chicago Symphony Orchestra

Chicago se stalo v polovině května posledním přírůstkem do seznamu amerických orchestrálních debutů dirigenta Jakuba Hrůši, které zahrnují Boston, New York, Philadelphii, Cleveland a Los Angeles.

Jakub Hrůša nad Smetanovou Mou vlastí s poznámkami Theodora Thomase – Rosenthal Archives 19. 5. 2017 (zdroj FB Chicago Symphony Orchestra)

Nadšené recenze po provedení Smetanova cyklu Má vlast hovoří jasně: „Hrůša uskutečnil významný debut s Chicago Symphony Orchestra a řídil provedení národního eposu, které se ukázalo jako vrchol této hudební sezony… (…) Zaslouží si návrat do Orchestra Hall.”


Nový koncertní sál Valerije Gergieva v Petrohradě

Ruský prezident Vladimir Putin navštívil nový koncertní sál, který postavil Valerij Gergiev v zahradě svého domu v Repinu na předměstí Petrohradu. Ruský vůdce si prohlédl sál, postavený v souladu s nejnovějšími technologiemi, který může pojmout až tři sta diváků. Jeho celková plocha je 315 čtverečních metrů a jeho vnitřní výzdoba je celá ze dřeva.

Vladimir Putin a Valerij Gergiev – nový koncertní sál v Repinu v Petrohradu (zdroj en.kremlin.ru)

Podle odhadů stála výstavba, kterou hradil sám Valerij Gergiev, v přepočtu asi 2 miliony dolarů. Dům, který býval domovem odborových svazů, obdržel Gergiev od guvernéra Petrohradu v roce 2005. Kromě koncertní síně komplex zahrnuje také dvoupodlažní administrativní budovu, dvoupodlažní dům pro hosty a bazén.


Zemřel dirigent Sir Jeffrey Tate ve věku 74 let

Anglický dirigent Sir Jeffrey Tate byl šéfdirigentem Hamburských symfoniků a patřil k nejuznávanějším a nejvšestrannějším dirigentům své generace a zejména hudebních dramat Richarda Wagnera. Za své zásluhy byl teprve před nedávnem, 19. dubna 2017, povýšen princem Williamem do rytířského stavu. Jeho hudební kariéra začala v Královské opeře Covent Garden v Londýně. Pracoval jako asistent Herberta von Karajana v Salcburku a Jamese Levinea v New Yorku, dříve než se stal asistentem Pierra Bouleze v roce 1976 na festivalu v Bayreuthu. Poté byl činný v newyorské Metropolitní opeře, u English Chamber Orchestra, Orchestre National de France, Teatro San Carlo v Neapoli. Hamburské symfoniky vedl od roku 2009.

Jeffrey Tate (zdroj YouTube)


Orchestrální akademie Berlínské filharmonie přejmenována po Herbertu von Karajanovi

Orchestrální Akademie Berlínské filharmonie nyní nese jméno Herberta von Karajana. Přejmenování je poctou zásluhám bývalého šéfdirigenta, s jehož osobou je nerozlučně spjata dlouhá a úspěšná historie akademie.

Herbert von Karajan (1908–1989) uvedl akademii v život v roce 1972. Byla první institucí svého druhu v Německu. Vzdělává mladé talentované hudebníky z celého světa.

Herbert von Karajan a členové Berlínské filharmonie v roce 1971 propagují nápad Orchestrální akademie (zdroj berliner-philharmoniker.de / foto archiv Berliner Philharmoniker)

Lektory jsou převážně koncertní mistři a vedoucí nástrojových skupin. Většina stipendistů získala bezprostředně po absolvování uplatnění v tomto prestižním orchestru. Asi jedna třetina současných členů Berlínské filharmonie prošla akademií.


Drážďanský festival slaví čtyřicet let

Program pod heslem Licht zahrnuje 59 akcí na 22 místech po celém městě. Až do 18. června se na něm představí téměř 1.500 umělců. Úvodní koncert v Semperoper představil houslistku Anne-Sophie Mutter s Tonhalle Orchester Zürich řízeným dirigentem Fabiem Luisim. Na festivalu hostuje Orchestr Mariinského divadla s Valerijem Gergievem a City of Birmingham Symphony Orchestra s Gustavem Gimenem. Vystoupí zde mimo jiné renomovaní umělci jako Diana Damrau, Jan Lisiecki, Leonidas Kavakos a Bryn Terfel. Česká filharmonie zazářila v čele s Petrem Altrichterem v drážďanském Paláci kultury brilantním provedením Smetanovy Mé vlasti. Intendantem festivalu je violoncellista Jan Vogler.


Obdivuhodný repertoár 93letého Menahema Presslera na koncertě v Paříži

Jeho křehká postava stěží přesáhne 140 centimetrů. Nemůže chodit sám a potřebuje hůl a doprovod, aby došel ke klavíru. Následně si na posledním koncertě víc než minutu instaloval tři polštáře na svoji koncertní židli. Pak se prsty Menahema Presslera dotkly klaviatury a už z jeho hry vyzařovala grácie a inteligence. Magický recitál v nádherném novém sále Seine Musicale v Boulogne-Billancourt přinesl následující program: Georg Friedrich Händel – Chaconne C dur, HWV435. Wolfgang Amadeus Mozart – Fantasie c moll KV475; Sonáta c moll KV 457. Claude Debussy – Préludes, výběr z 1. knihy I (č. 1, 2, 8, 10 & 12); La plus que lente; Rêverie. Frédéric Chopin – Mazurka h moll, op. 33; Mazurka en fis moll op. 59, č. 3; Mazurka a moll, op. 67, č. 4; Ballada č. 3 As dur, op. 47.

Menahem Pressler (zdroj menahempressler.org)


Paavo Järvi byl jmenován hudebním ředitelem Tonhalle-Orchester Zürich

Pozici zaujme počínaje sezonou 2019/2020, a to na dobu pěti let. Nahradí dirigenta Lionela Bringuiera, jehož funkční období se začalo v roce 2014. Mezi bývalé šéfdirigenty patřili také Charles Dutoit, Christoph Eschenbach a David Zinman. V současné době působí Paavo Järvi také jako šéfdirigent Symfonického orchestru NHK v Tokiu, je uměleckým ředitelem Deutsche Kammerphilharmonie Brémy a vede hudební festival v Pärnu v Estonsku.

Paavo Järvi (zdroj paavojarvi.com / foto © Jean Christophe Uhl)


Ruská violoncellistka Natalia Šachovska zemřela ve věku 81 let

Narodila se 27. září 1935 a studovala na Gnessinově institutu a na Moskevské konzervatoři u Semjona Kozolupova a Mstislava Rostropoviče. Umělkyně získala první cenu a zlatou medaili na Mezinárodní Čajkovského soutěži v roce 1962. Byla v letech 1975 až 1995 profesorkou na konzervatoři v Moskvě a patnáct let působila jako profesorka na Škole královny Sofie v Madridu. Mezi její žáky patřil Daniel Veis, vítěz soutěže Pražského jara 1976 a nositel stříbrné medaile na Čajkovského soutěži v roce 1979.


Příjmy ruských umělců

Ruské ministerstvo kultury zveřejnilo deklarované příjmy deseti největších milionářů z uměleckého světa za rok 2016. Valerij Gergiev stojí v tabulce nejvýše s příjmy s 154,45 milionů rublů (2,73 milionů dolarů).

Valerij Gergiev (zdroj commons.wikimedia.org / foto David Shankbone)

Vladimir Spivakov byl třetí se 76,14 milionů rublů (1,35 milionů dolarů). Mezi desítkou figurují ještě dirigent Jurij Těmirkanov a violista Jurij Bašmet. Tato prohlášení jistě nejsou konečná. V kleptokracii, jejíž prezident skrývá miliardy v Panamě, by bylo nerealistické očekávat, že umělci uschovávají veškeré své bohatství v rodné zemi.


Chcete se stát koncertním mistrem?

Současné vydání časopisu Das Orchester obsahuje inzeráty pro volné pozice koncertních mistrů v následujících prvotřídních orchestrech světa:

Ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

Staatskapelle Berlin
Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks
Bayerische Staatsoper
Münchner Philharmoniker
Oper Stuttgart
Staatsoper Hamburg
hr- Sinfonieorchester Frankfurt
Staatskapelle Dresden
Konzerthausorchester Berlin
SWR Sinfonieorchester Baden-Baden und Freiburg WDR
Deutsches Symphonie-Orchester Berlin
Deutsche Oper Berlin
Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin

A řada dalších…
více zde


Tipy na zajímavé nahrávky
Friedrich Gulda: Gulda plays Mozart & Gulda
Program je sestaven ze dvou Koncertních rond pro klavír a orchestr KV 382 a KV 386 v živé nahrávce s Orchestrem bavorského rozhlasu s Leopoldem Hagerem, klavírní Sonátou C dur KV 330. Kompaktní disk zahrnuje 37minutový záznam z koncertu z roku 1986, na kterém Friedrich Gulda improvizoval s Chickem Coreou.
více zde

Gulda plays Mozart & Gulda (zdroj amazon.com)


James Ehnes: Homage

James Ehnes vzdává hold nejslavnějším houslařům. Tento jedinečný projekt Onyx představuje dvanáct největších nástrojů, které kdy byly vyrobeny. Sbírka Fulton Collection je možná nejdůležitější soukromou sbírkou nástrojů na světě. Obsahuje mnoho legendárních jmen: Stradivari, Guarneri, Gasparo da Salò a Guadagnini. Jedná se o význačný záznam pro všechny milovníky skvělých nástrojů a samozřejmě skvělého hraní.
více zde

James Ehnes: Homage (zdroj amazon.com)


Herbert von Karajan: kompletní nahrávky

Dirigent Herbert von Karajan vydal za třicet let více než tři sta alb pro německou společnost Deutsche Grammophon. Karajanovy nahrávky byly nyní komplexně dokumentovány a vydány. Nejnovějším přírůstkem je vydání devětadvaceti kompaktních desek s nahrávkami duchovní a sborové tvorby.
více zde

Herbert von Karajan: The Sacred & Choral Recordings (zdroj deutschegrammophon.com)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat