Dirigentský kurz Janáčkovy filharmonie Ostrava završí čtvrteční koncert

„Elán mladých“ je název cyklu, kterým JFO podporuje většinou první samostatná vystoupení mladých talentovaných hudebníků s velkým symfonickým tělesem. Po absolvování týdenního dirigentského kurzu se na společném koncertě 17. února 2022 představí mladí dirigenti s klavíristou Martinem Kasíkem. Orchestr JFO tak budou dirigovat posluchači Curyšské hudební akademie pod vedením Johannese Schlaefliho. Vedle toho můžou na konci týdne nejmladší posluchači JFO navštívit také koncert z rodinného cyklu.
Johannes Schlaefli (zdroj Johannes Schlaefli)
Johannes Schlaefli (zdroj Johannes Schlaefli)

„Péče o nejmladší publikum a poskytování příležitostí mladým hudebníkům je neodmyslitelnou součástí dramaturgie každé naší sezóny. Zjednodušeně by se dalo říct, že mladému publiku pomáháme udělat první krůčky do světa vážné hudby a to i trochu nevážně. Věříme, že je to cesta, jak probudit prvotní zájem. Chtěli bychom našimi edukačními cykly bourat předsudky, kterými je svět klasické hudby stále ještě zatížený,“ říká ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava Jan Žemla.

„Při psaní scénáře myslím nejen na děti, ale také na jejich rodiče i prarodiče. Přeji si, aby se na koncertech hodně hrálo, ale také hodně smálo. Posluchači během koncertu slyší a vidí v hudbě situace z každodenního života celé rodiny a poznávají se v nich děti i dospělí. Posluchači se na našich koncertech musí ale především bavit. Našim cílem také je, ať se pro ně svět klasické hudby stane přirozenou součástí jejich života. Zkrátka, aby poslech klasické hudby byl úplně normální,“ dodává Lenka Jaborská, scenáristka a režisérka programů dětského cyklu.

Klavírista Martin Kasík patří k výrazným osobnostem české hudební scény. Kritika i veřejnost oceňuje jeho tvořivý, poetický přístup k interpretaci, kterým zachycuje náladu okamžiku, duchovní přesah a mimořádnou bohatost a proměnlivost nálad.

Johannes Schlaefli je v současnosti šéfdirigentem symfonického orchestru Collegium Musicum v Basileji a profesorem orchestrálního dirigování na Zürcher Hochschule der Künste. Jako jeden z nejvyhledávanějších učitelů dirigování je žádaný po celém světě a spolupracuje s mnoha institucemi včetně Sibelius Academy Helinski, Aspen Music Festival v USA, City of Birmingham Symphony Orchestra a působí také na Gstaad Menuhin Festival & Conducting Academy. Vyučuje po celé Evropě na hudebních univerzitách ve Vídni, Berlíně, Lipsku, Hamburku a Manchesteru.

Mezi jeho studenty patří právě šest mladých talentovaných dirigentů a absolventů kurzu JFO: Mladá italsko-turecká dirigentka Nil Venditti se nejprve věnovala hře na violoncello a poté studovala orchestrální dirigování u Johannese Schlaefliho na Zürcher Hochschule der Künste. V současnosti je hlavní hostující dirigentkou Orchestra della Toscana.

Izabele Jankauskaite pochází z Litvy a je studentkou bakalářského programu u Johannese Schlaefliho v Curychu. Jako asistentka dirigenta spolupracovala s P. Järvim a R. Reinhardtem, jako hostující dirigentka pak s Göttingenským symfonickým orchestrem. Rakousko-španělská dirigentka Teresa Riveiro Böhm byla dirigentkou BBC Scottish Symphony Orchestra a je vítězkou Neeme-Järvi-Prize na festivalu Gstaad Menuhin 2019. Studovala hru na housle na Central Music School v Moskvě a v současné době dokončuje magisterské studium dirigování u Johannese Schlaefliho.

Jascha von der Goltz je čerstvým vítězem 1. ceny renomované International Jorma Panula Conducting Competition 2021. V současnosti je asistentem dirigenta Musikkollegium Winterthur. Studuje magisterský program v Curychu u Johannese Schlaefliho a v aktuální sezóně bude hostovat u SWR Symphony, orchestrů v Kostnici, Kluži, Kielcích a u Musikkollegium Winterthur. Chilský dirigent Luis Toro Araya je finalistou Mezinárodní dirigentské soutěže v Rotterdamu a byl finalistou Herbert von Karajan Young Conductors Award, kde dirigoval Camerata Salzburg na Salcburském festivalu 2021. Německý dirigent Christian Blex studuje na Norské hudební akademii a v současné době dokončuje výměnný semestr u Johannese Schlaefliho na Zürcher Hochschule der Künste. Od sezóny 2022/23 bude dirigentem Karajanovy akademie Berlínské filharmonie a asistentem šéfdirigenta Kirilla Petrenka.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments