Diváci budou ve Stavovském divadle usazeni na jevišti

Opera Národního divadla uvede v nové sezoně postupně osm komorních písňových recitálů, diváci při nich budou usazeni přímo na jevišti Stavovského divadla. Podle uměleckého ředitele Opery Národního divadla a Státní opery Per Boye Hansena je uvedení recitálů snahou splatit dluh žánru, který je důležitý pro rozvoj sólistů, ale často je opomíjený.
Noc divadel 2018 – Stavovské divadlo (foto Adéla Vosičková)
Noc divadel 2018 – Stavovské divadlo (foto Adéla Vosičková)

Při recitálech, jejichž dramaturgie se zhostí Beno Blachut ml., budou diváci netradičně usazeni na jevišti divadla, na dosah od účinkujících. “Dopolední koncerty na jevišti Stavovského divadla navážou na úspěšné provedení Schubertovy Zimní cesty v lednu 2023, při kterém jsme si ověřili nejen akustické možnosti prostoru obvykle vymezeného pouze účinkujícím,” uvedl Blachut.

Cyklus osmi recitálů začne 23. září, následovat bude v měsíční periodicitě dalších sedm koncertů. Postupně nabídnou díla Richarda Wagnera, Carla Marii von Webera, Franze Liszta, Františka Škroupa, Ladislava Dusíka, Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Vítězslava Nováka nebo Pavla Haase. Podle Blachuta se tvůrci cyklu snažili vybírat především skladatelské osobnosti, které jsou spojené s Prahou nebo přímo se Stavovským divadlem.

Během dopoledních recitálů vystoupí například Kateřina Kněžíková, Štěpánka Pučálková, Michaela Zajmi, Yukiko Kinjo, Arnheidur Eiríksdóttir, Markéta Klaudová, Martin Šrejma, Daniel Matoušek, Lukáš Bařák, Jaroslav Březina, Josef Moravec nebo Miloš Horák. Podle dalšího z tvůrců cyklu Zdeňka Klaudy byli k projektu přizváni nejen renomovaní pěvci a pěvkyně Opery Národního divadla a Státní opery, ale také studenti a studentky Pražské konzervatoře a HAMU.

První komorní recitál se odehraje 23. září, s díly Richarda Wagnera, Františka Škroupa a Bedřicha Smetany vystoupí Štěpánka Pučálková, Tereza Papoušková a Martin Šrejma za doprovodu klavíristy Zdeňka Klaudy a souboru Ševčík Quartet.

Podle Per Boye Hansena bude Opera Národního divadla v komorních písňových recitálech pokračovat, vybrány jsou i termíny na sezonu 2024/2025. Podle Blachuta by měli být od podzimu 2024 do programu zařazeni také současní skladatelé.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments