Diváci se bojí, ale nemají důvod

Komorní scény i velká divadla zaznamenávají kvůli pandemii koronaviru v nové sezoně úbytek diváků. Podle Adama Vojtěcha a hlavní hygieničky Jarmily Rážové však není důvod k obavám.
Poloprázdný sál (foto archiv)

V Národním divadle lze sehnat vstupenky i na léta vyprodané tituly jako Audience pro královnu či Labutí jezero. Diváci se rozhodují o tom, zda půjdou do divadla, až na poslední chvíli. Zejména menší scény jsou tak v nejistotě a také až na poslední chvíli rozhodují o tom, zda program zruší, či budou hrát. Mění proto svou marketingovou strategii, využívají co nejvíce sociální sítě s rychlým dopadem na diváka, využívají i venkovní prostředí, kde nemusí být roušky, a znovu se některé scény začínají upínat i k online prostředí.

V některých pražských divadlech se již také objevili zaměstnanci pozitivní na covid-19, žádné ale kvůli tomu či kvůli karanténě herců zatím nezavřelo. Z karantény se postupně vracejí členové sboru Opery Národního divadla. „Ve spolupráci s hygienickou stanicí provádíme trasovaní rizikových kontaktů. Máme případy covid pozitivních zaměstnanců, ale zatím nejde o komunitní přenos uvnitř divadla. Díky tomu se nám daří i za cenu záskoků a programových změn udržet provoz divadla. Žádní umělci s rizikovým kontaktem v představeních nevystupují a hlediště zůstávají bezpečná,“ sdělil dnes ředitel ND Jan Burian.

Národní divadlo na sociálních sítích patří od začátku koronakrize k nejaktivnějším scénám. I první česká scéna se po začátku sezony potýká s úbytkem diváků, na některá představení se ale snaží upozorňovat ještě i v den programu. Do zlaté kapličky je dnes možné sehnat vstupenky i na jinak dlouhodobě vyprodané tituly, přičemž do konce září nabízí tradiční akci Divadlobraní, při níž je možné koupit vstupenky se slevou 40 procent.

Podle hygieniků přitom divadla ohniskem nákazy téměř nejsou. „Nepozorujeme zásadní šíření na kulturních akcích typu divadel, koncertů…,“ ujišťuje veřejnost, že není důvod k obavám z návštěvy divadla, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Před ním už se ve stejném duchu vyslovila hlavní hygienička Jarmila Rážová: „Na koncertech je dnes povinnost roušek všude, hromadné akce jsou omezeny počtem. Nemáme ale v evidovaných případech z kulturních akcí, jako jsou koncerty a divadla, žádná ohniska. Zdroje nákazy z takových akcí prakticky nemáme.“

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments