Divadlo F. X. Šaldy dokončilo rekonstrukci za 4,4 milionu Kč

Liberecké divadlo F. X. Šaldy po čtvrt roce dokončilo rekonstrukci hlediště velké scény za 4,4 milionu korun. Převládající červenou nahradila krémová a lépe tak vynikají dekorativní prvky jako jsou strop či čela balkónu a galerie. Díky úpravám by se měla zlepšit i akustika. Interiér se nyní blíží podobě, jakou měla novorenesanční budova z roku 1883 v době svého vzniku.
Divadlo F. X. Šaldy Liberec (foto archiv OP)

“Zmizely červené tapety, celý prostor se opticky zvětšil. Výrazně jsou vidět zlaté prvky,” uvedla marketingová vedoucí divadla Michaela Pompová.

Jedním z hlavních důvodů, proč se oprava třípatrového hlediště se 450 místy dělala, byla akustika. Červené textilní tapety, které se tam dávaly při rekonstrukci divadla před 40 lety, zvuk pohlcovaly, místo toho, aby ho odrážely. To vadilo hlavně u operních představení. V rámci opravy hlediště se proto tapety strhly. Jak výrazně se akustika zlepší, zatím mohou v divadle jen odhadovat. “Nebyla žádná zkouška ani žádné představení,” uvedl vedoucí zvukař Miloš Vondráček. “Každopádně je jasné, že se doba dozvuku prodloužila,” dodal. U srovnatelných divadel je hodnota takzvaného dozvuku 1,0 až 1,2, v Liberci byla před rekonstrukcí pouze 0,7.

Při rekonstrukci řemeslníci také sundali tapetu nad oponou na jevišti. Dříve tam byly obrazy pěti německých umělců, například Goetha, Wagnera či Schillera. Podle některých pramenů tam měly být stále, což se ale nepotvrdilo. “Původní malby jsme tam bohužel neobjevili,” dodala Pompová.

Náklady na renovaci hlediště zaplatí divadlo z dotace od Libereckého kraje. Historická budova byla uzavřená i loni. Za 23,5 milionu dělníci zrekonstruovali topení a zmodernizovali klimatizaci. Práce trvaly pět měsíců od začátku června. Příští rok by na řadu měly přijít sedačky v hledišti, jejich výměna bude stát zhruba deset milionů korun.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments