Divadlo F. X. Šaldy ovládlo Festival hudebního divadla Opera 2022

Opera Divadla F. X. Šaldy si už posedmé odváží hlavní cenu kritiků z prestižního tuzemského Festivalu hudebního divadla Opera 2022. Za nejlepší inscenaci dostaly cenu Libuška Janáčkovy Příhody lišky Bystroušky v hudebním nastudování Martina Doubravského a v režii Lindy Hejlové Keprtové. Cenu diváků za mimořádnou interpretaci navíc obdržela představitelka Bystroušky, Lívia Obručník Vénosová. Opera celý festival zahájila už 16. ledna 2022 na scéně Národního divadla v Praze.
Leoš Janáček: Příhody lišky Bystroušky, Divadlo F. X. Šaldy Liberec (foto Karel Kašák)
Leoš Janáček: Příhody lišky Bystroušky, Divadlo F. X. Šaldy Liberec (foto Karel Kašák)

„Jedná se o další mimořádné ocenění úrovně liberecké opery. Je až neuvěřitelné, že ve skromných podmínkách vznikají tak oceňované inscenace. Důvodem je mimořádné nasazení a umělecká úroveň všech zúčastněných, za což jim přísluší můj obdiv a poděkování,“ říká dirigent Martin Doubravský, který se postaral o hudební nastudování.

Linda Hejlová Keprtová, režisérka inscenace, navazuje: „Děkuji. To je první slovo, které mě napadá. Děkuji celému souboru, děkuji odborné veřejnosti, děkuji Janáčkovi za krásnou operu. Zároveň všechny ceny, které náš soubor zdobí, vnímám jako velký závazek i jako výzvu do dalších let, kterou nesmíme promarnit. Ještě jednou z celého srdce díky!“

Představitelka role Bystroušky, Lívia Obručník Vénosová, sólistka opery Divadla F. X. Šaldy, připojuje dojatá slova, jimiž děkuje i své profesorce Brigitě Šulcové: „Mám velkou radost, která se dá těžko popsat do vět. Je to obrovský úspěch operního souboru F. X. Šaldy. Děkuji všem kolegům. Máme v našem souboru krásné lidi, bez kterých by tento úspěch nebyl. Osobně si myslím, že reprezentovat operní soubor na Festivalu hudebního divadla Opera 2022 s představením Příhody lišky Bystroušky od Leoše Janáčka je velká frajeřina a já jsem na náš operní soubor neuvěřitelně pyšná! Interpretace Lišáka Alžběty Vomáčkové a Revírníka Pavla Vančury jsou mojí inspirací vždy, když je slyším ve svých sluchátkách nebo na jevišti. Linda Hejlová Keprtová a Martin Doubravský jsou fantastický inscenační tým a já mám velké štěstí, že mě mohou formovat a směrovat k lepšímu výkonu. Velké ‚Ďakujem‘ patří mé profesorce Brigitě Šulcové, která je ochotná stále poslouchat moje zkoušky. Je neuvěřitelně trpělivá a je mojí životní múzou. Děkuji Vám všem!“

Letošní ročník byl v pořadí ročníkem patnáctým. Festival se koná každé dva roky a v roce 2020, stejně jako letos, operní soubor Divadla F. X. Šaldy získal hned dvě ceny – cenu kritiků za nejlepší inscenaci Francesca da Rimini a cenu diváků za individuální výkon Lívia Obručník Vénosová (role Francesci). V roce 2022 tak byly obě kategorie obhájeny. Letošní cenu kritiků udělila porota ve složení Helena Havlíková, Josef Herman, Radmila Hrdinová a Olga Janáčková. „Skleněné Libušky budou slavnostně předány na jevištích oceněných divadel,“ uvedla ředitelka festivalu Opera 2022 Lenka Šaldová.

Festival hudebního divadla Opera 2022 zahájily právě liberecké Příhody lišky Bystroušky, a to už 16. ledna 2022 v Národním divadle v Praze. Během programu se v průběhu tří měsíců představilo sedmnáct českých a slovenských divadel, například Divadlo J. K. Tyla v Plzni, Slezské divadlo Opava, Národní divadlo moravskoslezské, Jihočeské divadlo České Budějovice nebo dokonce Štátné divadlo Košice a spousta dalších, dohromady bylo uvedeno osmnáct představení. Celý festival uzavřela 29. března Státní opera Národního divadla v Praze.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


4 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments