Divadlo J. K. Tyla plánuje smělý start
Operní soubor nabídne v nadcházející sezóně čtyři nové tituly. První z nich je očekávaná Janáčkova Věc Makropulos, jejíž premiéra se původně měla odehrát v říjnu 2021. V minulé sezóně mohli diváci vidět poloscénickou verzi v rámci projektu První řada u Vás doma. Následovat bude další velkolepé dílo (taktéž původně plánované pro sezónu minulou) – Alceste z pera jednoho z nejvýznamnějších operních tvůrců Christopha Willibalda Glucka se představí v hudebním nastudování německého dirigenta Michaela Hofstettera a v režii Tomáše Ondřeje Pilaře. „Gluck je jedním z těch skladatelů, o kterých se díky jejich významu všichni povinně učí ve školách, ale na našich jevištích se s jeho tvorbou setkáte daleko méně, než by si zasloužila. Nastal čas tuto mezeru zaplnit a já doufám, že se nám to letos již podaří,“ uvádí šéf opery Jiří Petrdlík. Na jaře obohatí repertoár souboru jedna z nejkrásnějších skladeb celé historie hudby, a to slavné oratorium Josepha Haydna Stvoření. Poslední premiérou bude opera skladatelky Sylvie Bodorové Quo vadis, kterou napsala přímo pro plzeňský soubor. Na libretu se společně s ní podílel i Martin Otava. Autoři libreta vycházeli z historických údajů s přihlédnutím ke stejnojmennému románu polského spisovatele Henryka Sienkiewicze.
Kromě zmíněných premiér a oratoria Svatá Ludmila plánuje soubor opery uvést v listopadu dva koncerty Mozartova Requiem, jeden v katedrále sv. Bartoloměje a druhý ve Velkém divadle, a v čase předvánočním Rybovu Českou mši vánoční. „Toto dílo jsme ve scénické podobě chtěli divákům představit už minulý rok a dát tak základ nové tradici každoročního uvádění Rybovy mše v době vánočních svátků,“ doplňuje Jiří Petrdlík. Soubor opery bude pokračovat i v oblíbených komorních Matiné a celou sezónu završí velkolepou Nocí s operou, jejíž poslední dva ročníky byly kvůli pandemii zrušeny.
Baletní nabídka titulů pro letošní sezónu zahrnuje klasický balet Don Quijote, který v choreografii Jiřího Pokorného prokáže technickou i hereckou zdatnost souboru, taneční pojetí novely Nikolaje Leskova Lady Macbeth Mcenského újezdu zpracované choreografem a režisérem Liborem Vaculíkem, jehož díla mají četná zastoupení v repertoáru baletu DJKT. „Libor Vaculík vystaví taneční drama na pasáže z Šostakovičovy a Pärtovy hudby a dá vyniknout síle uměleckého prožitku sólistky Jarmily Hruškociové v titulní roli,“ prozrazuje šéf baletu Jiří Pokorný. V další premiéře zpracuje německý choreograf Dustin Klein na původní hudbu svého dlouholetého spolupracovníka Simona Lovermanna historický příběh zakázané lásky Ferdinanda II. Tyrolského a Filipíny Welserové. Ferdinand a Filipína bude mít světovou premiéru v květnu na Malé scéně.
Zmíněné balety doplní koprodukční projekt Divadla J. K. Tyla a Agentury Srdce, jež společně uvedou taneční drama Srdce věnované lidem celého světa, kteří své srdce darovali, když již sami nemohli dál. Příběh Eriky a Sebastiana zpracovaný na původní hudbu Jana Rejenta a Pavla Lochmana zkušeným choreografem Richardem Ševčíkem se poprvé představí 4. ledna 2022 v Laterně magice, v Plzni pak 5. března 2022 na Nové scéně. Za projektem stojí lékařka Milana Pokorná, které osud Eriky skutečně zkřížil cestu.
Soubor během sezóny diváky také potěší již tradičními Baletními ateliéry, první ze tří plánovaných se uskuteční 31. října 2021, baletním galavečerem a novinkou v podobě večera věnovanému choreografiím samotných členů souboru baletu. „Baletní inspirace bude nejen podporou individuální kreativity, ale také příležitostí pro diváky pohlédnout na jinou tvář známých interpretů,“ podotýká Jiří Pokorný. Termíny Baletní inspirace a galavečera jsou v jednání.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]