Divadlo J. K. Tyla připravilo interaktivní cestu divadlem pro školy

Žáci osmých a devátých tříd ZŠ měli 8. září 2023 možnost zúčastnit se nového projektu Divadla J. K. Tyla s názvem Divadelní brány, jehož cílem je seznámit žáky se světem divadla, jeho zákulisím i profesemi, které si ve spojitosti s divadlem málokdo vybaví, a rozšířit tak povědomí o uplatnění v kulturním sektoru. Odpoledne pak bude věnováno setkání pedagogů a ředitelů základních škol s uměleckými šéfy jednotlivých souborů, kteří mimo jiné blíže představí inscenace vhodné pro dospívající mládež.
Divadelní brány 2023 (zdroj Divadlo J. K. Tyla Plzeň, foto Irena Štěrbová)
Divadelní brány 2023 (zdroj Divadlo J. K. Tyla Plzeň, foto Irena Štěrbová)

Naším cílem je přivést mladé lidi k divadlu a ukázat jim, že divadlo či kulturní sektor je široký pojem a že se na každé inscenaci podílí mnoho lidí, nejen herci. Chceme se zaměřit na nové příležitosti pro zpestření školní výuky i edukativní programy, přivítat mladé lidi v prostorách divadla, ale zároveň i dovézt divadlo do škol,“ nastínil další záměry divadla jeho ředitel Martin Otava, který přivítal děti i jejich pedagogy společně s radní pro oblast kultury a památkové péče Eliškou Bartákovou: „Oceňuji, že divadlo věnuje čas a energii projektům zaměřeným na děti a mládež. Divadelní brány nabízí jedinečné poznání divadelního zákulisí zábavnou interaktivní formou, která umožňuje poučení, nevšední zážitky a prozkoumání, co se skrývá za divadelní oponou.“

Žáci ze 4 základních škol rozdělení do 20 soutěžních týmů si během dopoledne prošli v Novém divadle 4 interaktivní stanoviště s tématy – propagace, multimédia, kostýmy a scénografie, kde si mohli vyzkoušet práci se sociálními sítěmi, tvorbu kostýmů a scény i výrobu kreativního videospotu k inscenacím. Na stanovištích se setkali s dramaturgy Zdeňkem JanálemVojtěchem Frankem, asistentem režie souboru opery Josefem Doležalem a umělci – sólisty opery Ivanou Veberovou, Jevhenem Šokalem a Janou Foff, tanečníky Sárou Aurorou Antikainen, Giacomem Mori a Kristýnou Miškolciovou, herci Janou Ondruškovou, Nicole Tisotovou, Markem Mikuláškem a členem Divadelní dramatické dílny Matějem Dolejšem. Ze souboru muzikálu pak s Terezou Koželuhovou, Martinem Holcem, Natálií Dvořákovou, Lucií Pragerovou a stálým hostem souboru Ondřejem Baumrukrem. Soutěžní týmy získaly za své snažení drobnou odměnu a materiály, se kterými mohou pracovat dál ve vyučování, vítězná třída obdržela vstupenky do divadla.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments