Divadlo J. K. Tyla vstupuje do emocemi nabité sezóny

V září Divadlo J. K. Tyla v Plzni připomene tematickou výstavou a slavnostním večerem 120 let od otevření Velkého divadla. První premiérou sezóny bude Smetanův Dalibor s nově nastupujícím sólistou Richardem Samkem v titulní roli.
Divadlo J. K. Tyla Plzeň, Velké divadlo (zdroj Visit Plzeň)
Divadlo J. K. Tyla Plzeň, Velké divadlo (zdroj Visit Plzeň)

Operní soubor Divadla J. K. Tyla Plzeň upoutá nejen výše zmíněným Daliborem, ale i neprávem opomíjenou Dvořákovou Armidou, jejíž premiéra je naplánována na leden 2023. „Uvedení Armidy bude výsledek spolupráce s jedním z nejprestižnějších evropských operních festivalů v irském Wexfordu, kde Armida bude představena v limitované sérii ještě v listopadu tohoto roku,“ upozorňuje šéf souboru Jiří Petrdlík. Poslední premiéra opery bude balancovat na rozhraní žánrů, neboť soubor nastuduje inscenaci Candide od Leonarda Bernsteina, autora nesmrtelné West Side Story.

Soubor baletu zpestří svůj repertoár známým klasickém příběhem o Louskáčkovi a tanečním zpracováním historického příběhu zakázané lásky Ferdinanda II. Tyrolského a Filipíny Welserové s názvem Ferdinand a Filipína, který přímo pro plzeňský balet vytvoří německý choreograf Dustin Klein, autor zdařilé taneční adaptace Vyhoďme ho z kola ven uváděné na Malé scéně. Událostí sezóny bude také návrat k tanečnímu muzikálu Edith – vrabčák z předměstí. „Inscenace měla premiéru v roce 2000 a nyní má za sebou 192 repríz, s dvoustou reprízou se pak s Edith důstojně rozloučíme,“ říká šéf baletu Jiří Pokorný. Obnovené premiéry se dočká také taneční Sněhurka.

Všechny soubory budou pokračovat i v obvyklých aktivitách mimo svůj běžný repertoár. Diváci se mohou zapojit do 8. ročníku Literární kavárny a těšit se na Operní i Muzikálová matiné, Baletní ateliéry, Baletní inspirace a závěrem sezóny na velkolepou Noc s operou.

V úterý 27. září 2022 uplyne přesně 120 let od slavnostního otevření Velkého divadla. Tuto významnou událost připomene výstava –120 let Velkého divadla, která zavede návštěvníky do minulosti a odhalí jim nejrůznější zajímavosti ohledně vzniku, stavby a otevření divadla. Výstava bude zahájena 27. září v 17:00 hodin a diváci si ji budou moci prohlédnout do konce roku 2022.

Při příležitosti připomenutí tohoto výročí budou po jedenácté předány Ceny ředitele DJKT, a to 28. září 2022 ve Velkém divadle. Během slavnostního večera zazní v podání souboru opery DJKT a hostů Dvořákova předehra Můj domov a Beethovenova Symfonie č. 9Ódou na radost. Koncert začíná v 19:00 hodin ve Velkém divadle.

Do nové sezóny vkročilo plzeňské divadlo s novými webovými stránkami, které vznikly díky podpoře Grantového programu Plzeňského Prazdroje. „Naším přáním bylo, aby nové webové stránky dobře fungovaly a byly přehledné nejen na počítači, ale především na mobilních telefonech, a zároveň aby zůstaly vizuálně atraktivní a technicky funkční. Nové funkce byly přidány především do programu, kde nyní mohou diváci vyhledávat představení nejen podle souboru a scény, ale i podle žánrů či účinkujících,“ popisuje ředitel divadla Martin Otava.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments