Divadlo J. K. Tyla zajistí seniorům odvoz na představení

Plzeňské divadlo J. K. Tyla s krajem a obcemi nabízí starším obyvatelům malých obcí ze vzdálených oblastí regionu, že jim na vybraná představení zajistí odvoz. Kraj hradí polovinu nákladů na dopravu, druhou platí obce. Projekt, který postupně zahrne šest mimoplzeňských okresů, nabídne ročně 24 představení – to nejlepší z činohry, opery, baletu i muzikálu. Pokud senioři nezaplní autobusy, tak se místa nabízejí obecním spolkům.

Divadlo J. K. Tyla (zdroj Divadlo J. K. Tyla)
Divadlo J. K. Tyla (zdroj Divadlo J. K. Tyla)

Smyslem dlouhodobého projektu je zvýšit návštěvnost divadla, kvůli covidu klesla zhruba na sedmdesát procent kapacity. “To je pro nás strašně málo, když jsme byli zvyklí na 88 procent, což bylo v předcovidovém roce 2019. Novým projektem jsme původně chtěli doplnit návštěvnost alespoň do 95 procent, ale teď nám to bude nějakou dobu pomáhat se slabší návštěvností z Plzně,” řekl ředitel Divadla J. K. Tyla Martin Otava. Od roku 2014, kdy nastoupil, se zvýšila návštěvnost divadla téměř o deset procent. “A teď to lavíruje,” uvedl ředitel. Podle něj mnoho abonentů za dva roky zpohodlnělo a už si nekoupili předplatné.

“Už máme Plzeň-sever a nově Plzeň-jih a teď jedeme na Domažlicko. Všechny okresy chceme podchytit do roka a čtvrt. Dohromady to bude 24 představení ročně s plným servisem,” řekl Otava. Na jedno představení nabízí divadlo 440 vstupenek. Podle Otavy jde o originální projekt, který jiná divadla v ČR nemají.

“Projekt musí mít dobrého obchoďáka, čekal jsem na něj šest let. Zajíždí za starostou, seznámí ho s projektem, dohodnou termín s tím, že u nás uvidí to nejlepší ze všech žánrů – činohry, opery, baletu a muzikálu,” řekl. Odvoz na představení plánují přes další obce, divákova cesta nesmí trvat déle než hodinu. Pokud místa nezaplní senioři, což se zatím stává výjimečně, nabídnou je obce ostatním obyvatelům.

Divadlo má speciální programy pro všechny věkové skupiny – školky, školy, klub mladého diváka, střední věk i seniory. Před sezonou plošně nezvyšovalo ceny vstupného. Jen u některých představení, třeba muzikálů, vzrostla cena předních míst, ale nebylo to zásadní, dodal Otava.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments