Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
Ve znamení krátkých pozvánek na představení a akce – Gala Domu tanečního umění, improvizační večer 420PEOPLE, balet v kině nebo performance ve Veletržním paláci, akreditovaný seminář Lidé a tanec ve výtvarném umění a další:

Pražský komorní balet: Listy důvěrné (zdroj Pražský komorní balet, foto Serghei Gherciu)
Pražský komorní balet: Listy důvěrné (foto Serghei Gherciu)

Nedělní Gala Domu tanečního umění
Gala domu tanečního umění
se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 hodin v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají všichni studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Baby Balet Praha Balet Praha Junior a také žáci přípravky konzervatoře Terpsichore. Představí to nejlepší z repertoáru všech rezidentů Domu tanečního umění a přiblíží tak divákům, jak vypadá cesta tanečníka od prvních krůčků přes studium konzervatoře až po profesionální taneční kariéru.
Také ještě do zítřku můžete na našich stránkách soutěžit o vstupenky na představení.


Pavel Šmok – Choreograf s duší básníka, obálka knihy

Institut Pavla Šmoka vydává životopis velkého choreografa: Pavel Šmok – Choreograf s duší básníka
Novou výpravnou publikaci pro Institut Pavla Šmoka připravila taneční historička Lucie Kocourková. Kniha je připravena k tisku od konce loňského roku a Institut Pavla Šmoka nyní spustil crowdfundingovou kampaň na portálu Donio na dofinancování jejího tisku. Diváci a čtenáři si zde mohou knihu zakoupit v předprodeji, získat mohou také první publikaci, která vyšla pod hlavičkou IPŠ o historii souboru Balet Praha, lístky na představení Pražského komorního baletu a další.
Rukopis byl dokončen k nedožitým 95. narozeninám Pavla Šmoka. Mapuje jeho uměleckou tvorbu od počátků a ukazuje tak jeho vývoj, od experimentů 60. let a spolupráce s Lubošem Ogounem v Baletu Praha, přes etapu šéfování v Basileji, kde měl možnost autorské tvorby ve velkém divadle až po celou etapu Pražského komorního baletu, sleduje vývoj jeho choreografického a režijního myšlení i vztah k české hudbě, kterou v choreografiích prosadil.


Studio Maiselovka (Václav Kuneš a Helena Arenbergerová v duetu Where, foto Vojtěch Brtnický)

420PEOPLE zvou na Impro Jam Session V.
V pondělí 6. února v intimním prostředí Studia Maiselovka od 20 hodin: „Uvádíme další večer v podobě tanečního improvizovaného představení s živou hudbou Impro jam session. Každý se může přijít podívat a inspirovat večerem, který už se stal ve Studiu Maiselovka tradicí a oslavou taneční a hudební improvizace. Na scéně se představí tanečníci: Veronika Tököly, Milan Herich, Andrej Štepita, Helena Arenbergerová s houslistou Jurajem Stierankou a kytaristou Martinem Hrubcem.“

V únoru se také vrátí na Novou scénu Národního divadla Máj – koprodukce 420PEOPLE a Činohry Národního divadla. Režisér David Prachař a choreograf Václav Kuneš již před lety představili Máchův Máj jako tanečně-činoherní koncept, oba tvůrci v inscenaci účinkují a po sobě i ostatních chtějí, aby se v jejich adaptaci setkalo a prolnulo co nejvíce uměleckých řemesel.

David Prachař, Václav Kuneš: Máj v roce 2012 (foto Pavel Hejný)

Máj je tančen, hrán, zpíván a recitován. K jeho odkazu chtějí inscenátoři přistupovat zodpovědně: „Text jsme respektovali v celém jeho znění, i když jsme se nebránili práci s ním a našemu vlastnímu pojetí a výkladu,“ říká David Prachař. V Máchově básni nalezli oba tvůrci námět, který vyhovoval jejich inscenačním pohledům: jak tomu činohernímu, tak tanečnímu. „Rytmus básně je velmi taneční,“ vysvětluje Václav Kuneš, proč v Máji našel inspiraci. Na scénu se vrací setkání s krásou Máchových veršů v interpretaci činoherní i taneční a s živým hudebním doprovodem bubeníka Pavla Fajta a Ondřeje Anděry, frontmana kapely WWW. Znovu na scéně 23., 24. a 28. února.


Královský balet v kině: Jako voda na čokoládu
V rámci sezóny přenosů Royal Opera House 2022/23 se bude na začátku února promítat choreografie Christophera Wheeldona Like Water for Chocolate. Moderní mexická klasika magického realismu poskytuje předlohu pro nové dílo tohoto úspěšného tvůrce. Ten stejně jako u jeho předchozích produkcí pro Královský balet Alenka v říši divůZimní pohádka spolupracoval se skladatelem Jobym Talbotem a designerem Bobem Crowleym.

Balet je inspirován románem Laury Esquivelové, rodinnou ságou o lásce plné překážek. V této koprodukci s American Ballet Theatre působí mexická dirigentka Alondra de la Parra také jako hudební konzultant k nové Talbotově hudbě. Wheeldon úzce spolupracoval přímo s autorkou knižní předlohy na přetvoření jejího bohatě vrstveného příběhu do zábavného a strhujícího nového baletu.

V kinech se balet vysílá od 1. 2. 2023 do 14. 2. 2023.

Název: Jako voda na čokoládu / Originální název: Like Water for Chocolate
Premiéra ČR: 1. 2. 2023, premiéra SK: 1. 2. 2023, dostupné do: 14. 2. 2023
Rok výroby: 2023 (záznam z června 2022)
Stopáž: cca 3 h 10 min (včetně jedné přestávky)
Přístupnost: nevhodné do 12 let

Choreografie: Christopher Wheeldon
Hudba: Joby Talbot
Dirigent: Alondra de la Parra
Obsazení: Francesca Hayward, Marcelino Sambé


Foto Lektorské centrum GASK

GASK školám: LIDÉ A TANEC VE VÝTVARNÉM UMĚNÍ kurz s akreditací MŠMT – přihlášky do 3. 2.
Galerie Středočeského kraje ve spolupráci s konzervatoří Duncan centre pořádá 10. února akreditovaný seminář.

„Taneční technika Duncan jako nástroj rozvoje osobnosti člověka. Seminář pro pedagogy v oblasti taneční a pohybové výchovy podporující hledání nových inspiračních zdrojů a inovaci vzdělávacího procesu. Tato taneční technika pomáhá rozvíjet osobnost člověka pomocí specifických postupů. Je chápána jako komplex všech tělesných, citových, rozumových i duševních sil. Základem se stává permanentní vzájemný kontakt pedagoga a žáků. Seminář v rozsahu šesti vyučovacích hodin si klade za cíl podpořit pedagogy v oblasti taneční a pohybové výchovy při hledání nových inspiračních zdrojů a inovaci vzdělávacího procesu.“

Cílová skupina: studenti pedagogických oborů a pedagogové prvního stupně ZŠ
Lektoři kurzu: Dagmar Chaloupková a David Smrž
Místo setkání: Pokladna GASK
Vstupné: 2 200 Kč
Délka programu: 6 vyučovacích hodin
Rezervace nutná online na webu GASK do 3. 2., 18.00. Dotazy na [email protected] nebo 725 377 433.


Moje tělo není ostrov (foto Markéta Márová, Národní galerie)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments