Týden s tancem

Ve znamení krátkých pozvánek na představení a akce – Gala Domu tanečního umění, improvizační večer 420PEOPLE, balet v kině nebo performance ve Veletržním paláci, akreditovaný seminář Lidé a tanec ve výtvarném umění a další:
Pražský komorní balet: Listy důvěrné (zdroj Pražský komorní balet, foto Serghei Gherciu)
Pražský komorní balet: Listy důvěrné (foto Serghei Gherciu)

Nedělní Gala Domu tanečního umění
Gala domu tanečního umění
se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 hodin v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají všichni studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Baby Balet Praha Balet Praha Junior a také žáci přípravky konzervatoře Terpsichore. Představí to nejlepší z repertoáru všech rezidentů Domu tanečního umění a přiblíží tak divákům, jak vypadá cesta tanečníka od prvních krůčků přes studium konzervatoře až po profesionální taneční kariéru.
Také ještě do zítřku můžete na našich stránkách soutěžit o vstupenky na představení.


Pavel Šmok – Choreograf s duší básníka, obálka knihy

Institut Pavla Šmoka vydává životopis velkého choreografa: Pavel Šmok – Choreograf s duší básníka
Novou výpravnou publikaci pro Institut Pavla Šmoka připravila taneční historička Lucie Kocourková. Kniha je připravena k tisku od konce loňského roku a Institut Pavla Šmoka nyní spustil crowdfundingovou kampaň na portálu Donio na dofinancování jejího tisku. Diváci a čtenáři si zde mohou knihu zakoupit v předprodeji, získat mohou také první publikaci, která vyšla pod hlavičkou IPŠ o historii souboru Balet Praha, lístky na představení Pražského komorního baletu a další.
Rukopis byl dokončen k nedožitým 95. narozeninám Pavla Šmoka. Mapuje jeho uměleckou tvorbu od počátků a ukazuje tak jeho vývoj, od experimentů 60. let a spolupráce s Lubošem Ogounem v Baletu Praha, přes etapu šéfování v Basileji, kde měl možnost autorské tvorby ve velkém divadle až po celou etapu Pražského komorního baletu, sleduje vývoj jeho choreografického a režijního myšlení i vztah k české hudbě, kterou v choreografiích prosadil.


Studio Maiselovka (Václav Kuneš a Helena Arenbergerová v duetu Where, foto Vojtěch Brtnický)

420PEOPLE zvou na Impro Jam Session V.
V pondělí 6. února v intimním prostředí Studia Maiselovka od 20 hodin: „Uvádíme další večer v podobě tanečního improvizovaného představení s živou hudbou Impro jam session. Každý se může přijít podívat a inspirovat večerem, který už se stal ve Studiu Maiselovka tradicí a oslavou taneční a hudební improvizace. Na scéně se představí tanečníci: Veronika Tököly, Milan Herich, Andrej Štepita, Helena Arenbergerová s houslistou Jurajem Stierankou a kytaristou Martinem Hrubcem.“

V únoru se také vrátí na Novou scénu Národního divadla Máj – koprodukce 420PEOPLE a Činohry Národního divadla. Režisér David Prachař a choreograf Václav Kuneš již před lety představili Máchův Máj jako tanečně-činoherní koncept, oba tvůrci v inscenaci účinkují a po sobě i ostatních chtějí, aby se v jejich adaptaci setkalo a prolnulo co nejvíce uměleckých řemesel.

David Prachař, Václav Kuneš: Máj v roce 2012 (foto Pavel Hejný)

Máj je tančen, hrán, zpíván a recitován. K jeho odkazu chtějí inscenátoři přistupovat zodpovědně: „Text jsme respektovali v celém jeho znění, i když jsme se nebránili práci s ním a našemu vlastnímu pojetí a výkladu,“ říká David Prachař. V Máchově básni nalezli oba tvůrci námět, který vyhovoval jejich inscenačním pohledům: jak tomu činohernímu, tak tanečnímu. „Rytmus básně je velmi taneční,“ vysvětluje Václav Kuneš, proč v Máji našel inspiraci. Na scénu se vrací setkání s krásou Máchových veršů v interpretaci činoherní i taneční a s živým hudebním doprovodem bubeníka Pavla Fajta a Ondřeje Anděry, frontmana kapely WWW. Znovu na scéně 23., 24. a 28. února.


Královský balet v kině: Jako voda na čokoládu
V rámci sezóny přenosů Royal Opera House 2022/23 se bude na začátku února promítat choreografie Christophera Wheeldona Like Water for Chocolate. Moderní mexická klasika magického realismu poskytuje předlohu pro nové dílo tohoto úspěšného tvůrce. Ten stejně jako u jeho předchozích produkcí pro Královský balet Alenka v říši divůZimní pohádka spolupracoval se skladatelem Jobym Talbotem a designerem Bobem Crowleym.

Balet je inspirován románem Laury Esquivelové, rodinnou ságou o lásce plné překážek. V této koprodukci s American Ballet Theatre působí mexická dirigentka Alondra de la Parra také jako hudební konzultant k nové Talbotově hudbě. Wheeldon úzce spolupracoval přímo s autorkou knižní předlohy na přetvoření jejího bohatě vrstveného příběhu do zábavného a strhujícího nového baletu.

V kinech se balet vysílá od 1. 2. 2023 do 14. 2. 2023.

Název: Jako voda na čokoládu / Originální název: Like Water for Chocolate
Premiéra ČR: 1. 2. 2023, premiéra SK: 1. 2. 2023, dostupné do: 14. 2. 2023
Rok výroby: 2023 (záznam z června 2022)
Stopáž: cca 3 h 10 min (včetně jedné přestávky)
Přístupnost: nevhodné do 12 let

Choreografie: Christopher Wheeldon
Hudba: Joby Talbot
Dirigent: Alondra de la Parra
Obsazení: Francesca Hayward, Marcelino Sambé


Foto Lektorské centrum GASK

GASK školám: LIDÉ A TANEC VE VÝTVARNÉM UMĚNÍ kurz s akreditací MŠMT – přihlášky do 3. 2.
Galerie Středočeského kraje ve spolupráci s konzervatoří Duncan centre pořádá 10. února akreditovaný seminář.

„Taneční technika Duncan jako nástroj rozvoje osobnosti člověka. Seminář pro pedagogy v oblasti taneční a pohybové výchovy podporující hledání nových inspiračních zdrojů a inovaci vzdělávacího procesu. Tato taneční technika pomáhá rozvíjet osobnost člověka pomocí specifických postupů. Je chápána jako komplex všech tělesných, citových, rozumových i duševních sil. Základem se stává permanentní vzájemný kontakt pedagoga a žáků. Seminář v rozsahu šesti vyučovacích hodin si klade za cíl podpořit pedagogy v oblasti taneční a pohybové výchovy při hledání nových inspiračních zdrojů a inovaci vzdělávacího procesu.“

Cílová skupina: studenti pedagogických oborů a pedagogové prvního stupně ZŠ
Lektoři kurzu: Dagmar Chaloupková a David Smrž
Místo setkání: Pokladna GASK
Vstupné: 2 200 Kč
Délka programu: 6 vyučovacích hodin
Rezervace nutná online na webu GASK do 3. 2., 18.00. Dotazy na [email protected] nebo 725 377 433.


Moje tělo není ostrov (foto Markéta Márová, Národní galerie)

Performance v rámci výstavy Evy Koťátkové: Moje tělo není ostrov
Každou sobotu od 14.00 do 17.00 hodin je instalace Národní galerie ve Veletržním paláci Moje tělo není ostrov aktivována performery*rkami, kteří*ré se s veřejností podělí o různé příběhy, jež výstava obsahuje: o dítěti šikanovaném ve škole, o krevetě vařené zaživa nebo o keři vytrženém ze svého původního prostředí, aby byl znovu vysazen na předměstí.

Kde: Veletržní palác ⁠–⁠ Velká dvorana
Performance jsou procesuální – můžete je v daném časovém rozmezí sledovat kdykoliv a jakkoliv dlouho se vám bude chtít.

Výstava Moje tělo není ostrov má podobu obrovského těla, částečně rybího, částečně lidského. Každá část zprostředkovává nesčetné množství příběhů, jejichž podmanivá litanie se rozléhá celým výstavním prostorem.

Ve dnech 4⁠.–⁠5. 2. 2023 budou v rámci oslav 227. výročí založení NGP probíhat performance v sobotu i v neděli.


KRÁTCE A BLESKOVĚ

Thomas & Ruhler – Dinner (foto Divadlo Archa)

Divadle Archa vystoupí ve středu 1. února v malém sále nizozemské duo performerů a improvizátorů Thomas & Ruhler s představením Diner. „Chodí po hladině, porušují gravitaci, procházejí zdmi i stoletími. Jsou avantgardou i muzeem. Jejich nenapodobitelný styl vzdoruje času i vkusu kritiků. Jsou nezařaditelní, provokativní a neodolatelní. Hrdinové novodobé performance – Thomas & Ruhller (NL) speciálně pro vás, a exkluzivně pro Divadlo Archa, prostírají na stříbře svůj Diner. Přijďte si pro magický divácký zážitek servírovaný s bezstarostnou improvizační lehkostí a rafinovanou elegancí.“

Dnes se zavírají přihlášky na Festival tanečních filmů. Propozice najdete na stránkách festivalu. Taneční filmy je možné přihlašovat pouze online přes platformu FilmFreeway. Festival pak proběhne od 11. a do 13. května 2023 v Praze.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments