Divadlo J. K. Tyla zkouší operetu Netopýr Johanna Strausse mladšího

Jednu z nejslavnějších operet všech dob, Netopýra od Johanna Strausse mladšího, zkouší Divadlo J. K. Tyla v Plzni. V sobotu měla být premiéra, stejně jako jiné premiéry ji ale kvůli opatřením proti koronaviru aktéři odehrají a odzpívají v prázdném divadle bez diváků. O týden později, tedy 20. února, divadlo nabídne online záznam operety prostřednictvím prodejního portálu GoOut za symbolickou cenu.
J. Strauss ml.: Netopýr – Radka Sehnoutková (Adéla), Jan Ježek (Gabriel von Eisenstein) – DJKT Plzeň 2011 (zdroj archiv DJKT / foto Pavel Křivánek)

Divácky oblíbený titul divadlo připravuje v koprodukci s Hudebním divadlem Karlín v nastudování šéfa souboru plzeňské opery Jiřího Petrdlíka. “Uzavření divadel trvá déle, než jsme si zprvu uměli představit. Hercům a vlastně celému divadlu chybí diváci i adrenalin spojený s představením před publikem. A z ohlasů víme, že i my chybíme divákům. Proto jsme se rozhodli nabídnout veřejnosti ke zhlédnutí záznamy nejen vybraných nově nastudovaných kusů, ale také osvědčená díla z našeho repertoáru,” řekl ředitel divadla a režisér Martin Otava.

Diváci tak v projektu První řada u Vás doma budou moci zhlédnout kromě předpremiéry Netopýra také Janáčkovu operu Makropulos, balet Zkrocení zlé ženy či operu Prodaná nevěsta. Pro děti jsou určené inscenace Muzikantská pohádka a taneční adaptace pohádky o Sněhurce. Záznam Netopýra bude dostupný 20. února od 19:00 do půlnoci. Odkaz dostanou lidé po zaplacení na portále GoOut. Jednotlivá vysílání dalších inscenací jsou naplánovaná do poloviny dubna, ceny jsou od 50 do 150 korun.

Johann Strauss ml. napsal šestnáct operet, čtyři patří k základům světového operetního repertoáru – Cikánský baron, Noc v Benátkách, Vídeňská krev a Netopýr. Za úspěchem Netopýra stojí podle Otavy vedle krásné hudby i originální libreto vystavěné na zábavné komediální zápletce. Vypráví o pomstě doktora Falkeho za silvestrovský žertík, kdy jej jeho kamarád nechal sedět opilého až do rána na lavičce v kostýmu netopýra.

Opereta měla premiéru v roce 1874 ve Vídni. O necelý rok a půl později se hrála v Praze a v prosinci 1879 i v Plzni, kde od té doby nikdy nezmizela z repertoáru na delší dobu. Poslední nastudování mělo premiéru v únoru 2011, nyní plzeňské divadlo odehraje Netopýra poosmnácté.

V hlavní roli se představí jako Gabriel von Eisenstein Amir Khan nebo Josef Moravec, jeho ženu Rosalindu ztvární Ivana Veberová a Lucie Hájková, komornou Adélu Radka Sehnoutková či Vanda Šípová a o doktora Falkeho se podělí Jakub Hliněnský v alternaci s Janem Ježkem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments