Divadlo v Liberci čeká rekonstrukce: Rok 2019 v Malém divadle

Sedm činoherních, tři operní a dvě baletní představení obohatí v roce 2019 repertoár libereckého divadla F. X. Šaldy. Premiér bude o dvě méně než letos, protože příští rok se bude v historické budově divadla modernizovat vzduchotechnika a topení. Při výměně starých technologií za 23 milionů korun bude velká scéna divadla uzavřená a hrát se bude jen v Malém divadle.
Malé divadlo v Liberci (zdroj Divadlo F. X. Šaldy Liberec)

Podle náměstka primátora pro kulturu Ivana Langra by práce měly trvat od začátku června do konce října. „Odhadujeme, že propad na tržbách bude kvůli tomu asi dva miliony korun,“ řekl náměstek.

I na příští rok chystá činohra libereckého divadla pestrou škálu titulů – vlastní adaptaci Dostojevského Běsů, současnou britskou komedii Naše sebrané trable od Paula Lucase, hru Ujetá ruka od Martina McDonagha či tragické drama Srpen v zemi Indiánů amerického dramatika Tracyho Lettse.

Chybět nebude ani dílo klasika, příští rok to bude Ibsenovo drama Paní z moře či komedie známého českého spisovatele, což bude Jakub a jeho pán od Milana Kundery. Po delší době připraví činohra i výpravnou pohádku pro nejmladší diváky, za rok v prosinci se chystá uvést hru Harún a moře příběhů, kterou napsal indicko-britský spisovatel Salman Rushdie.

Opera pro jarní část sezony nabídne Verdiho Trubadúra a českou muzikálovou verzi Divotvorného hrnce podle úpravy Jiřího Voskovce a Jana Wericha. Pro podzim plánuje českou operní klasiku – Janáčkovu operu Příhody lišky Bystroušky.

Balet by měl na konci března v premiéře uvést taneční drama Bouře. Námětem je stejnojmenné dílo Alexandra Nikolajeviče Ostrovského o ženě, jež podvede svého manžela. Druhou novinkou bude v listopadu Sluha dvou pánů. Vedoucí baletu Alena Pešková připravuje tanečně zpracovanou komedii plnou záměn a nedorozumění podle hry Carla Goldoniho.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat