Dlouholetá hvězda Baletu ND Marta Drottnerová slaví pětasedmdesátiny

Marta Drottnerová (foto archiv)
Marta Drottnerová (foto archiv)

Bývalá primabalerína pražského Národního divadla Marta Drottnerová oslaví 26. srpna pětasedmdesáté narozeniny. Rodačka z Kvasic, která vyrůstala ve Zlíně, za svůj život ztvárnila více než padesát divadelních rolí, z nichž většinu vytvořila na baletní scéně Národního divadla. Kritika na Martě Drottnerové oceňovala nejen nesporný talent a houževnatost, ale i půvabnou tvář. „Balet? To je jedno slzavé údolí,“ řekla nedávno.

Své první taneční vzdělání získala v baletním studiu při Státním divadle Ostrava, kde také nastoupila v roce 1954 jako třináctiletá do svého prvního angažmá. Na konci padesátých let se dostala na místo sborové tanečnice v Národním divadle. Významný úspěch pro ni znamenalo vítězství v mezinárodní soutěži tanečnic do třiceti let v Riu de Janeiro v roce 1961. O pět let později se stala sólistkou Baletu Národního divadla, kde působila až do roku 1991. Dále vyučovala na Hudební fakultě Akademie múzických umění (HAMU) a věnovala se choreografii.

Marta Drottnerová vystupovala na mnoha místech v zahraničí, například ve Varně, Paříži, Švýcarsku, Španělsku, na Kubě. Dostalo se jí pozvání i do Královské akademie v Londýně. Studovala i v Moskvě a jako první Češka v historii tam vystupovala na scéně Velkého divadla. Čestný titul národní umělkyně jí byl udělen v roce 1975 a za celoživotní práci získala v roce 2001 Cenu Thálie.

Jejím manželem byl tanečník a choreograf Jiří Blažek.

Související články


Napsat komentář