Dmitri Hvorostovsky kvůli své nemoci odřekl Otella v Salcburku

Jen několik týdnů po oznámení, že v hlavní tenorové roli Verdiho Otella na Velikonočním festivalu v Salcburku nahradí Johana Bothu José Cura, přišla zpráva o další důležité změně. Ta se týká barytonisty Dmitrije Hvorostovského, který se bohužel musí vzdát úlohy Jaga kvůli dalším léčebným procedurám, navazujícím na nedávnou operaci mozkového nádoru.

Dmitri Hvorostovski (foto archiv)
Dmitri Hvorostovsky (foto archiv)

A kdo populárního ruského pěvce v ikonické roli padoušského manipulátora nahradí? Trochu překvapivě ten, kdo se jako Verdiho Jago objevil na scéně Velkého festivalového domu zatím naposledy – Carlos Álvarez. Charismatický Španěl byl spolu s Otellem Aleksandrse Antonenka, Desdemonou Mariny Poplavské a Cassiem Stephena Costella hvězdou produkce, jíž v roce 2008 hudebně nastudoval pro letní Salzburger Festspiele s Vídeňskými filharmoniky dirigent Riccardo Muti. Zejména vinou problematické a divácky neatraktivní inscenace Stephena Langridge však tenkrát hudební klady této produkce příliš nevynikly (a paradoxně mnohem lépe pak vyzněly na následném videozáznamu).

Povede se zbrusu novému Otellovi v druhé polovině března lépe? Jméno Christiana Thielemanna se zdá být zárukou, že po hudební stránce se ocitne Verdiho partitura v těch nejpovolanějších rukou, nemluvě o očekáváních, spojených s orchestrem Staatskapelle Dresden. Režie byla svěřena renomovanému Vincentu Boussardovi, který spolu se scénografem Vincentem Lemairem zaujal už svým zpracováním Weillova Vzestupu a pádu města Mahagonny v berlínské Státní opeře nebo Pucciniho Madama Butterfly a Děvčetem ze Západu v Hamburku. Kostýmy navrhl známý módní návrhář Christian Lacroix a kromě José Cury a Carlose Álvareze se v nich divákům představí Dorothea Röschmann jako Desdemona, Benjamin Bernheim v roli Cassia, Christa Mayer coby Emilia nebo Georg Zeppenfeld jako Lodovico.

Záběry ze světelných a technických zkoušek na scéně Grosses Festspielhaus zatím každopádně více tají, než odhalují, takže by bylo skutečně předčasné cokoliv z nich usuzovat předem. O tom, jak nová inscenace, s níž bude možné se časem seznámit i v drážďanské Semperově opeře, osloví velikonoční Salcburk, se dozvíte z recenze, jíž chystá Opera Plus z premiérového představení 19. března 2016.

Giuseppe Verdi:
Otello
Dirigent: Christian Thielemann
Režie: Vincent Boussard
Scéna: Vincent Lemaire Stage designer
Kostýmy: Christian Lacroix
Světla: Guido Levi
Video: Isabel Robson
Sbormistr: Jörn Hinnerk Andresen
Dramaturg: Stefan Ulrich
Staatskapelle Dresden
Saxon State Opera Chorus Dresden
Salzburger Festspiele und Theater Kinderchor
(koprodukce Osterfestspiele Salcburk / Semperoper Drážďany)
Premiéra 19. března 2016 Grosses Festspielhaus Salcburk

Otello – José Cura
Desdemona – Dorothea Röschmann
Iago – Carlos Álvarez
Cassio – Benjamin Bernheim
Emilia – Christa Mayer
Lodovico – Georg Zeppenfeld
Rodrigo – Bror Magnus Tødenes
Montano – Csaba Szegedi
Araldo – Gordon Bintner

www.osterfestspiele-salzburg.at

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat