Dnes: Figarova svatba zcela jinak – po brněnsku!

Jeden z nejhranějších operních titulů má právě dnes ve zcela novém nastudování premiéru v brněnském Mahenově divadle. Jedno je jisté už předem: Nejnovější inscenace bezpochyby vyvolá řadu protichůzných názorů. Tato Figarova svatba se totiž odehrává v Brně, v době takřka současné – po pádu železné opony, v devadesátých letech minulého století. Figaro je italský mafián, žijící v moravské metropoli, jeho Zuzanka pak děvčetem z Moravy. Místo děje? Známá brněnská vila Tugendhat.


Mozartovu Figarovu svatbu připravil v brněnském Národním divadle šéfdirigent Janáčkovy opery Caspar Richter, spolu s ním se nastudování ujala německá režisérka a také sopranistka Annette Jahns, působící především v německých Drážďanech, kde před časem v Semperově opeře zaujala svým pojetím Pucciniho Madamy Butterfly.

Jaká bude nová mozartovská inscenace v Brně? A co bližšího se dá prozradit o její režisérce? Tady je několik otázek, které Annette Jahns Opeře Plus během závěrečných zkoušek před dnešní premiérou zodpověděla:

Jaká bude vaše Figarova svatba v Brně? Jaké téma jste si z ní vybrala?

Naše Figarova svatba se odehrává v Brně. Rodinná mafie kolem hraběte Almavivy zde žije po sametové revoluci v roce 1989 a pustila se do podnikání. Nicméně velmi soukromé lidské tužby a konflikty jsou i v této společnosti v popředí. Jsme svědky rozpadu sovětského bloku po roce 1989, což znamená na jedné straně svobodu, na straně pak další otevřené dveře pro mezinárodní mafii a zločin. Právě tato zkušenost posledních desetiletí je zahrnuta v mém výkladu, kterým jsem obrazně řečeno postavila most od Mozarta až k naší současné realitě.

Je to pro vás hodně těžké režírovat tak notoricky známou operu, jako je právě Figarova svatba?

To je pokaždé tak trochu problém přenést na jeviště tradiční, známý titul. Vždy se ale snažím číst to které dílo nově a nehledět na velké vzory z minulosti.

Jak se vám v brněnském Národním divadle pracuje?

Doposud jsem nikdy nerežírovala jinde, než v německy mluvících zemích. Je to vzrušující zážitek s mnoha pozitivními překvapeními, ale také některými úskalími, kdy všichni táhneme za jeden provaz.

Jaká představení jste v Brně během zkoušek viděla a jak se vám líbila?

Snažila jsem se vidět všechna představení, která se hrála v době mých zkoušek. Zvláště mě zaujal večer aktovek Gianni Schicchi a Komedianti.

Považujete se víc za zpěvačku nebo režisérku? Co vás baví víc?

To jsou dvě strany jedné mince a já se nechci připravit ani o jednu. Moje těžiště se sice v posledních letech přesunuje k režírování… jenže já už se pohybuju po jevišti jedenatřicátý rok! Mým debutem byl Jeníček v Humperdinckově opeře Hänsel und Gretel, v době, když mně bylo pouhých dvacet let.

Jaké jsou vaše další plány – ať už jako zpěvačky, tak i režisérky?

V Drážďanech mě na jaře čeká Telemannova Kantorská kantáta pro místní Musikspezialschule. Práce se studenty je pro mne velice důležitá, každý rok se na škole věnuji jedné produkci. Pak bude v červnu na řadě v La Fenice v Benátkách Flosshilda ve Wagnerově Zlatě Rýna. Od září budu pracovat na dvou inscenacích v Drážďanech – chystáme pohybové divadlo v Hellerau k výročí Émile Jaques-Dalcroze a také komponovaný večer ke dvoustému výročí umrtí Heinricha von Kleista.

Co byste prozradila sama o sobě a o vaší rodině?

Moje rodina i moje domácí zvířata, ale i moje zahrada a můj dům jsou pro mne tím největším zdrojem energie a důležitým útočištěm. Pro koníčky mám ale málo času. Mám ovšem to štěstí, že pracuju v umělecké branži, která dává lidem mnoho krásného, a to je vlastně také moje hobby. A ještě něco: Už několik let praktikuji buddhismus, na oné cestě se pokouším znovu a znovu dojít co možná nejdál…

K dnešní premiéře držíme palce!
Petra Perla-Nôtová (Zuzanka) a Josef Škarka (Figaro)

Roman Janál (Hrabě) a Pavla Vykopalová (Hraběnka)

Daniela Straková-Šedrlová (Hraběnka), David Nykl (Figaro), Tereza Merklová-Kyzlinková (Zuzanka)

Wolfgang Amadeus Mozart:
Figarova svatba
(Le nozze di Figaro)
Hudební nastudování: Caspar Richter
Režie: Annette Jahns
Dirigent: Caspar Richter / Jakub Klecker
Scéna: Sebastian Stiebert
Kostýmy: Sebastian Stiebert
Sbormistr: Pavel Koňárek
Asistent režie: Barbora Hamalová
Orchestr a sbor Janáčkovy opery
Premiéra 25.února 2011 v Mahenově divadle Brno

Hrabě – Roman Janál / Jiří Brückler
Hraběnka – Daniela Straková-Šedrlová / Pavla Vykopalová
Figaro – Josef Škarka / David Nykl
Zuzanka – Tereza Merklová Kyzlinková / Petra Perla-Nôtová
Cherubín – Veronika Hajnová / Václava Krejčí / Jana Wallingerová
Basilio – Zoltán Korda / Petr Levíček
Bartolo – Ladislav Mlejnek / Jan Šťáva
Marcelina – Adriana Hlavsová / Jitka Zerhauová
Don Curzio – Milan Rudolecký / Tomáš Krejčiřík
Antonio – Jiří Klecker / Jakub Tolaš
Barbarina – Andrea Priechodská / Alena Sobolová
1. dívka – Martina Králíková / Yvona Špičková
2. dívka – Jitka Klečanská / Barbora Šancová

www.ndbrno.cz

foto z inscenace J.Hallová

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Hodnocení

Vaše hodnocení - Mozart: Figarova svatba (ND Brno)

[yasr_visitor_votes postid="16395" size="small"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
53 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments