Dnes: Figarova svatba zcela jinak – po brněnsku!

Jeden z nejhranějších operních titulů má právě dnes ve zcela novém nastudování premiéru v brněnském Mahenově divadle. Jedno je jisté už předem: Nejnovější inscenace bezpochyby vyvolá řadu protichůzných názorů. Tato Figarova svatba se totiž odehrává v Brně, v době takřka současné – po pádu železné opony, v devadesátých letech minulého století. Figaro je italský mafián, žijící v moravské metropoli, jeho Zuzanka pak děvčetem z Moravy. Místo děje? Známá brněnská vila Tugendhat.


Mozartovu Figarovu svatbu připravil v brněnském Národním divadle šéfdirigent Janáčkovy opery Caspar Richter, spolu s ním se nastudování ujala německá režisérka a také sopranistka Annette Jahns, působící především v německých Drážďanech, kde před časem v Semperově opeře zaujala svým pojetím Pucciniho Madamy Butterfly.

Jaká bude nová mozartovská inscenace v Brně? A co bližšího se dá prozradit o její režisérce? Tady je několik otázek, které Annette Jahns Opeře Plus během závěrečných zkoušek před dnešní premiérou zodpověděla:

Jaká bude vaše Figarova svatba v Brně? Jaké téma jste si z ní vybrala?

Naše Figarova svatba se odehrává v Brně. Rodinná mafie kolem hraběte Almavivy zde žije po sametové revoluci v roce 1989 a pustila se do podnikání. Nicméně velmi soukromé lidské tužby a konflikty jsou i v této společnosti v popředí. Jsme svědky rozpadu sovětského bloku po roce 1989, což znamená na jedné straně svobodu, na straně pak další otevřené dveře pro mezinárodní mafii a zločin. Právě tato zkušenost posledních desetiletí je zahrnuta v mém výkladu, kterým jsem obrazně řečeno postavila most od Mozarta až k naší současné realitě.

Je to pro vás hodně těžké režírovat tak notoricky známou operu, jako je právě Figarova svatba?

To je pokaždé tak trochu problém přenést na jeviště tradiční, známý titul. Vždy se ale snažím číst to které dílo nově a nehledět na velké vzory z minulosti.

Jak se vám v brněnském Národním divadle pracuje?

Doposud jsem nikdy nerežírovala jinde, než v německy mluvících zemích. Je to vzrušující zážitek s mnoha pozitivními překvapeními, ale také některými úskalími, kdy všichni táhneme za jeden provaz.

Jaká představení jste v Brně během zkoušek viděla a jak se vám líbila?

Snažila jsem se vidět všechna představení, která se hrála v době mých zkoušek. Zvláště mě zaujal večer aktovek Gianni Schicchi a Komedianti.

Považujete se víc za zpěvačku nebo režisérku? Co vás baví víc?

To jsou dvě strany jedné mince a já se nechci připravit ani o jednu. Moje těžiště se sice v posledních letech přesunuje k režírování… jenže já už se pohybuju po jevišti jedenatřicátý rok! Mým debutem byl Jeníček v Humperdinckově opeře Hänsel und Gretel, v době, když mně bylo pouhých dvacet let.

Jaké jsou vaše další plány – ať už jako zpěvačky, tak i režisérky?

V Drážďanech mě na jaře čeká Telemannova Kantorská kantáta pro místní Musikspezialschule. Práce se studenty je pro mne velice důležitá, každý rok se na škole věnuji jedné produkci. Pak bude v červnu na řadě v La Fenice v Benátkách Flosshilda ve Wagnerově Zlatě Rýna. Od září budu pracovat na dvou inscenacích v Drážďanech – chystáme pohybové divadlo v Hellerau k výročí Émile Jaques-Dalcroze a také komponovaný večer ke dvoustému výročí umrtí Heinricha von Kleista.

Co byste prozradila sama o sobě a o vaší rodině?

Moje rodina i moje domácí zvířata, ale i moje zahrada a můj dům jsou pro mne tím největším zdrojem energie a důležitým útočištěm. Pro koníčky mám ale málo času. Mám ovšem to štěstí, že pracuju v umělecké branži, která dává lidem mnoho krásného, a to je vlastně také moje hobby. A ještě něco: Už několik let praktikuji buddhismus, na oné cestě se pokouším znovu a znovu dojít co možná nejdál…

K dnešní premiéře držíme palce!
Petra Perla-Nôtová (Zuzanka) a Josef Škarka (Figaro)
Roman Janál (Hrabě) a Pavla Vykopalová (Hraběnka)
Daniela Straková-Šedrlová (Hraběnka), David Nykl (Figaro), Tereza Merklová-Kyzlinková (Zuzanka)
Wolfgang Amadeus Mozart:
Figarova svatba
(Le nozze di Figaro)
Hudební nastudování: Caspar Richter
Režie: Annette Jahns
Dirigent: Caspar Richter / Jakub Klecker
Scéna: Sebastian Stiebert
Kostýmy: Sebastian Stiebert
Sbormistr: Pavel Koňárek
Asistent režie: Barbora Hamalová
Orchestr a sbor Janáčkovy opery
Premiéra 25.února 2011 v Mahenově divadle Brno

Hrabě – Roman Janál / Jiří Brückler
Hraběnka – Daniela Straková-Šedrlová / Pavla Vykopalová
Figaro – Josef Škarka / David Nykl
Zuzanka – Tereza Merklová Kyzlinková / Petra Perla-Nôtová
Cherubín – Veronika Hajnová / Václava Krejčí / Jana Wallingerová
Basilio – Zoltán Korda / Petr Levíček
Bartolo – Ladislav Mlejnek / Jan Šťáva
Marcelina – Adriana Hlavsová / Jitka Zerhauová
Don Curzio – Milan Rudolecký / Tomáš Krejčiřík
Antonio – Jiří Klecker / Jakub Tolaš
Barbarina – Andrea Priechodská / Alena Sobolová
1. dívka – Martina Králíková / Yvona Špičková
2. dívka – Jitka Klečanská / Barbora Šancová

www.ndbrno.cz

foto z inscenace J.Hallová

 

Hodnocení

Vaše hodnocení - Mozart: Figarova svatba (ND Brno)

[Celkem: 0    Průměr: 0/5]

Mohlo by vás zajímat


53
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
53 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Khail

No tak to se máte na co těšit. Konečně to vypadá, že to bude trochu nápaditá režie i v Brně:-)

Anonymous

Na Figarku se strašně těším…. DŠ

Anonymous

Jsem na to zvedava, rejzove z Nemecka nevijou o Brnacich nic. :-(

VlaM

Tož na tohleto zvědavé nésu.

Anonymous

Nepamatuji se, kdy jsem v Brně viděl něco tak příšerného (a třeba Popelka byla dost špatná) po pěvecké, režijní i hudební stránce. Na premiéře věčně rozsypaný orchestr, pěvecké výkony, za které by se styděli i v Opavě a inscenačně naprostý a dokonce bezohledný blábol bez sebemenší logiky. Divím se, že dirigent dovolil, aby zpívali všichni vysoko nad jevištěm – to jistě přispělo i k tomu rozsypání. Přičemž to, co se odehrávalo dole bylo naprosto k ničemu.
Nevíte, zda náhodou nebyl vyhlášen program vyhnání posledních diváků z brněnské opery? Tato inscenace tomu může výrazně pomoci!

Anonymous

Po shlédnutí tohoto představení mám stále větší dojem, že má někdo za úkol brněnské divadlo ( i s činohrou a baletem) přivést do totálního rozkladu. To, co se tam poslední dobou uvádí za "perly" začíná být neúnossné. (před tím jsem viděl Zaslíbení). Figarova svatba mohla být titulem, který přitáhne diváky, dokonce mi spoustu známých říkalo, jak se na tuto operu těší.Tento blablábol jim však rozhodně nedoporučuji.

Anonymous

… balet bych do toho netahal. To je to poslední, co v Brně za něco stojí.
Jinak bohužel souhlasím. Včerejší "Figarka" byla pro mne pouhým rozmarem, plným nápadité, leč nedotažené extravagance dusící se ve zdech makety vily Tugendhat.
… a sbor oblečený pomalu jako landsmannschaft s vlajkou moravské orlice mne urazil!
T.Brunclik

Anonymous

s kritikou představení nelze než souhlasit, ale to, co bylo výše napsáno o pěveckých výkonech? Z čeho usuzujete, že by se za ně mělo jakékoli divadlo stydět? Vykopalová, Janál, Notová, Škarka, Šťáva a Wallingerová podle mě odvedli velmi dobré výkony. Režie je jiná věc, umístění dva metry nad jevištěm taky není zrovna šťastné, s tím vším souhlasím, ale musíte být velký odborník, když hodnotíte tímto způsobem a ještě nepřímo píšete, že Opava=to nejhorší co může být. Na názor má jistě každý právo, ale dá se vyjádřit slušně.

Anonymous

Souhlasím, režie poněkud rozpačitá, i když závěrečné dějství mělo působivost a atmosféru… ale pěvecké výkony byly výborné, přes menší kazy v podání Janála, či Wallingerové byli všichni na úrovni a Škarka s Vykopalovou odezpívali celé představení prakticky bez ztráty kytičky. Škoda, že zaujaté publikum nevěnovalo alespoň jim více aplausu…

Anonymous

V žádném případě jsem nechtěl ublížit Opavě,možná jsem tím právě chtěl říci, že v Opavě by zpívali lépe.Trvám na svém názoru, že všichni zpěváci zpívali špatně, hluboko pod úrovní, která by měla být v brněnské opeře.A vzpomenu-li, jak v Brně zpívala např. N. Romanová, A. Barová, J. Janská, J. Hladík, J. Souček – tak to jsme opravdu o hodně tříd níže. Kdyby představení dirigoval J. Štych nebo J. Zbavitel, také by to bylo pohromadě. A V. Věžník by nikdy takový blábol nevytvořil!A vzpomenu-li na Oldřicha a Boženu, nezbývá než konstatovat, že brněnské divadlo je velice špatně vedené. (Ale to dnes… Číst vice »

Rob

Souhlasím, s výše uvedeným. Ano nejenže režie byla otřesná a nepochopitelná, ale také hudební nastudování bylo příšerné. Máte se v Praze na co těšit až vám tam do Národního přijde ten mladý nýmand, co ho má pan Dvořák v Brně k ruce. Inscenace je velkou ostudou NDB, stejně jako Popelka.

Lubka

Tak krásné opeře to režijní ztvárnění jenom ublížilo :-(. Je to už povícekrát, co se snaží v Brně o modernu. Není to ale ono. My tu modernu nechceme. Tu ať si dělají v Německu za hranicí!

Anonymous

My zpěváci tu modernu taky nechceme, ale musíme ztvárňovat vše co si inscenátoři vymyslí. A není to zrovna snadné stát na jevišti, vědět, že se to lidem nelíbí a splňovat všechny nesmyslné požadavky. Nakonec stejně vše odneseme my. Inscenátoři odjedou, ale my to bučení budeme poslouchat až do derniéry. A ohledně pěveckých výkonů, vyměňte nám dirigenta a možná budete překvapeni zlepšením. Zpěvák bez stresu podává daleko lepší výkony. U tohoto pána si nejsme jistí jestli nepřeskočí recitativ, jestli nasadí nazkoušené tempo, jestli se nesplete a v jeho gestech se nevyznáte. Nejde podle vás i když máte na jevišti honičku a… Číst vice »

Anonymous

Ten předcházející anonym/zpěvák má hodně pravdu. Dirigent je příšerný, ale já jsem psal výše, že Zbavitel nebo Štych by to dirigovali lépe. Určitě i mladý Klecker. Už po premiéře Nížiny jsem se zde podivoval, proč se odstavil dirigent Zbavitel, když široko daleko v Brně diriguje nejlépe. Ale Brno se pyšní zahraničním šéfdirigentem.Zpěvákům dále nepomohlo, že se hrálo tak vysoko nad jevištěm – je tam určitě jinak slyšet a velice špatný kontakt. Takže toto jsou všechno jistě handicapy – pořádný dirigent by nakázal amatérské režisérce, aby to klíčové dala na podlahu.Na straně druhé je také pravdou, že slečna Notová zpívá vzadu,… Číst vice »

Anonymous

Tak k tomu nemám co dodat, zamindrákovaný člověk, který ničeho nedosáhl a nic neumí si tu vylévá své negativní emoce. A pokud jste něčeho dosáhl, rád bych věděl čeho. Myslím, že by si tu na vás anonymně smlslo spousta lidí. Když se vezme z každého protagonisty rys, který právě není jeho nejsilnější stránkou a nafoukne se stokrát, vyjde z toho takový blábol, který jste právě napsal. Podobné bludy jdou použít i na vámi jmenované pěvce, ani oni nebyli tak dokonalí a na všech by se něco našlo. Ale vy jste se rozhodl plivat na současnost a nostalgicky vzpomínat minulost.

Anonymous

Myslím, že nemá smysl vést tuto diskusi.
Škoda, že to neslyšíte a že nerozumíte zpívání. Nebo možná dobře, alespoň se vám takové výkony pak líbí. Šťastný to člověk, můžete s radostí chodit do brněnské opery.
Nemám sebemenší důvod mít nějaký mindrák. Jsem rád, že pak mohu ocenit opravdu kvalitní operní výkon a odlišit tak špatné od dobrého. Vám to všechno splývá…

Anonymous

Když tomu tak rozumíte, tak mi vysvětlete jak to, že jste si nevšiml falešností paní Vykopalové? Nebo jste její příznivec a z výčtu jmenovaných jste jí schválně neuvedl?

Anonymous

Nejsem vůbec příznivec paní Vykopalové. Její výkony jsou vždy nemastné neslané. Ale musím uznat, že byla jednookou mezi slepými, byť i ona na několika místech distonovala, což mohlo být způsobeno právě tou nemožnou režií a scénou, protože si dovedu představit, že tam nahoře je hůž slyšet orchestr.
Ale opakuji, že nemám chuť v této diskusi pokračovat…

Anonymous

Ano, to je hezky řečeno, souhlasím – Pavla Vykopalová je nejvíc ze všeho nemastná neslaná. Přiznám se, že po její Pamině, Mařence, Rosině a Mimi si už jen řeknu: Fiordiligi? Desdemona? Děkuji, nechci. Ani zadarmo.

Anonymous

Nelíbí se mi jak tu urážíte zpěváky pod rouškou anonymity. Pod vlastním jménem byste si nic takového nedovolili. Važte si těch co tu máte, v jiných divadlech jsou na tom hůř.

Anonymous

Na Pavlu Vykopalovou nam nesahejte! Napriklad vcera zpivala famozne Desdemonu ve Statni opere Praha :)

Anonymous

Tato inscenacia bude zjavne hrozna. Podla clanku pred premierou by som ani ine neocakaval. No nadavat na modernu kvoli hlupej inscenacii a na celkovo hlupych reziserov. No obcas sa asi musi nieco riadne diovrzat, aby sme videli, co mame inokedy. Inak absolutne zla "klasika" nie je tiez nic moc/ napr. foscariovci u nas v ba.
a spevaci su casto velmi mudri a vedia ako by sa malo rezirovat. no ale ved aj reziserka je vlastne spevacka…

Anonymous

Jsem rád, když čtu, že obecenstvo dává najevo nespokojenost se ztvárněním kusu malým aplausem či dokonce bučením – možná to přispěje k rychlejšímu navození změny v brněnské opeře, což je, jak člověk slyší z jejího zákulisí, velice nutné. Povzdechnutí z řad zpěváků je dojemné, je mi jich skutečně líto, musí být děsně být nucen vydělávat si na živobytí v takové atmosféře a být si vědom, že místo radosti rozdávám nespokojenost, rozpačitost a trapnost.
Na představení nepůjdu, abych nepodporoval tyto trapnosti, excesy "režisérky", která by se měla vrátit ke zpěvu (nebo už nemůže??).

Anonymous

Vážený anonymní z 26. února 2011 17:19, nechce se mi věřit, že zpěvačky takových kvalit jako Vykopalová, Wallingerová nebo Notová, by mohly z ničeho nic zazpívat tak špatně, jak zde uvádíte. Možná ten večer nedosáhl vašeho očekávání, ale otírat se o velice dobré zpěváky, kteří jsou tady jen loutkami v rukách inscenačního týmu, to už je příliš. Všichni si tady stěžují na kritiky paní Drápelové, ale ta se pod svoje výplody alespoň podepíše. Vy tady anonymně plivete po lidech, zcela úmyslně a záměrně s cílem ublížit. Nebo se mýlím? Nejsem pro cenzuru, ale tento server se pomalu stává střelnicí, kde… Číst vice »

Anonymous

Ať už máme jakýkoliv vkus, pravdou zůstává, že jestli měli zpěváci nedostatky (a většina měla, což ostatně není nic zvláštního, jsme jen lidé), tak především díky egocentrické režii a dirigování. Pokud jeden druhého neslyší, s dirigentem má minimální kontakt (a ten ještě volí tempa dle svého momentálního pocitu bez ohledu na sólistu) a pohybuje se na scéně, která kryje zvuk (copak si nikdo nevšiml, že v posledním dějství všichni zněli skoro dvakrát silněji?), tak pak je to těžké… Škarka, Wallingerová a Vykopalová to zvládli v daných podmínkách nejlépe, Janál nemusel mít svůj den, ale ani on nebyl propadák, bohužel se… Číst vice »

Anonymous

Vážená anonymko z 27.2. 9,55-, nechci se stavět na jednu či druhou stranu, jen Vás upozorňuji, že ten, jemuž vyčítáte kritiku a anonymitui (samo ovšem anonymní rovněž zůstáváte), neche vyjádřit nic jiného, než co vyjadřujete i Vy – že totiž zpívat pod špatným vedením nemůže vést k dobrým výsledkům. Další Vaše argumentace, že totiž ti, kteří neumějí zpívat, či dosud nic veřejně nezazpívali, by měli právo pouze mlčet, je již excesem – ti (platící)laikové jsou přece adresáty vašich produkcí, a proto odjakživa měli právo se vyjádřit, zda se líbí či nelíbí. Nebo snad ne? Směřujete snad k tomu, že si… Číst vice »

Anonymous

Co se tu dozvídám mi potvrzuje, že neumí-li režisér zaujmout inscenací dodržující tradiční rámec, tak mu útěk do "modernosti" taky nepomůže a výsledkem je nejen znesvěcení kultovního díla světové operní literatury, ale podlomí to i celý ansámbl, sníží to jeho hodnotu, nebo přinejmenším jeho prestiž.

Anonymous

Ještě jednou dobrý den, když si můj příspěvek pořádně přečtete, tak já nevyčítám anonymitu, ale to, že někdo pod rouškou anonymity vědomě a cíleně poškozuje lidi. To je rozdíl. Když se teď koukám na předcházející příspěvky, je možné, že jsem dva "kritiky" nesprávně spojila do jedoho. To mi promiňte. Když se totiž ptám na to, jestli dotyčný něco zazpíval, reaguji na komentáře typu (např. C v terzettu ve 2. jednání prostě nezazářilo). Z toho soudím, že to je člověk, který někdy v životě otevřel partituru. Pokud sám něco veřejně provedl, tak ví, jaká úskalí s sebou tato profese nese. Asi… Číst vice »

Anonymous

Nepoznám brnenskú Figarovu svadbu, nevyjadrujem sa k nej, ale princíp profesionality je taký, že spevák nemusí súhlasiť s názorom režiséra, no podriadiť sa musí. Jedine, ak by z roly "abdikoval". Plakať tu nad tým, ako sa mi zle pod touto réžiou spieva je naivnosť. Podobné režisérske experimenty (možno excesy) sú vo svete bežné, v Brne a na celom Slovensku, si na ne nevieme zvyknúť. My však trendy určovať nevieme. Nik nikoho nenúti podriadiť sa, ale hlášky ako "my režisérske divadlo odmietame" sú trápne. Ešte raz podčiarkujem že hovorím vo všeobecnosti, inscenáciu som nevidel. V Bratislave sme niečo podobné zažili pri… Číst vice »

Anonymous

Nelíbí se mi , jak se tu kritizují pěvci. Všichni jsou to výborní profesionálové, což se o muzikálovém dirigentovi říci nedá. Pani režisérka byla milá , ale její názor na Figarku neberu. Podmínky pro pěvce jsou velmi stresující. Jestliže se Figarka ale vůbec nepovedla, je vina inscenátorů. Ovšem už vyšla recenze v zahraničních novinách, která vyznívá celkem kladně. Ono se vše dá podplatit. Je to smutné , kam kráčí naše opera. V době, kdy se snižují už tak směšné platy umělců, vyhazují se peníze horem dolem za neprofesionální inscenátory. Zřizovateli to ale zjevně nevadí, hlavně že absolustický vládce NDB se… Číst vice »

Anonymous

Předchozímun anonymnímu

To víte, že se to rozkřikne – a je to dobře. Zkuste to vydržet, přestát hubené období pro dobro věci, protože zhoubný vývoj, jaký sám popisujete, jde zvrátit jen za cenu pádu vedení. Chvíli se bude muset počkat, než bude jasné,že podstatné nejsou poplatné články v zahraničním tisku, ale zájem domácího publika.

Anonymous

A tu jsem u jádra pudla.Zájem publika o operu je v Brně velký. Plné hlediště u Nížiny,Popelky,Výlety p.Broučka do Měsíce,celkem plné u Aidy,Madame Butterfly a aj.,jen Její pastorkyňa a Komedianti měly s návštěvnosti problém. Tak na co si stěžujete. Neviděl jsem Figarovu svadbu a půjdu se na ni podívat,už kvůli tak jednostranné odsuzující diskuze. Zatím je Figarova svatba vyprodaná,tak uvidím dále,až se to rozkřikne. Ale v jednom má diskutující pravdu,že zpěváci,pokud nejsou nemocní,by měli pěvecky zvládnou i nepovedenou režii. Tak jak se to daří třeba v Drážďanech při hrozné režii Rusalky. A vidíte náš p. dirigent Netopil s režii neměl… Číst vice »

Anonymous

Mám pocit, že zde musela být jistá zaujatost, neboť přes všechno špatné, co jsem o představení a nastudování slyšel jsem byl překvapen spíše příjemně – režie mě sice ničím zvláštním nezaujala, ale ve srovnáním s některými současnými excesy nebyla zdaleka příliš vulgární… spíše nefunkční, jak podotkl Boris Klepal ve své recenzi na internetu. Dirigent se sice dopouštěl chyb, ale snažil se a celkově mu to neznělo tak špatně (slyšel jsem od místního orchestru horší výkony). Myslím, že bychom mohli i ocenit, že Josef Škarka zpíval na scéně poprvé a hned v titulní roli; rozhodně předvedl že svůj přerod z koncertního… Číst vice »

Anonymous

Takže vlastně, v Brně,m i když to nestálo za moc, tak zase tak špatné to nebylo?
"Nemusí pršet, stačí když kape"?

Anonymous

předchozí: Trefné :-)

Anonymous

V žádném případě nesouhlasím, že je v Brně špatná opera…to že je špatná činohra NDb ještě neznamená, že do toho budete tahat jeden z nejlepších operních dómu ve střední evropě….. O tom světčí i letošní dvě nominace na cenu Thalie..( jedna je dokonce i za výtečně zahranou za Popelku)…..A myslím si že ten, kdo o brněnské opeře řekne že je špatná to nemá v hlavě v pořádku….podle mě v této republice naprosto propadá např. Pražská opera…jak ND tak i Státní opery…..

Anonymous

Myslím, že anonymita komentářů je velkou bolestí tohoto jinak nesmírně sympatického a rozhodně důležitého serveru Opera Plus. Musím ovšem zareagovat na příspěvek Anonyma z 26.2 ve 23:06, ve kterém je hanobeno vícero pěvců, ale vysloveně urážen pan Šťáva /úděsný, debilní hraní, atd/. Slyšel a viděl jsem tohoto talentovaného a stále velmi mladého umělce vícekrát a vždy podal nadstardantně kvalitní výkon jak po pěvecké tak i herecké stránce. Proto nechápu, vážený Anonyme, Váš komentář a cítím z něj Vaši osobní zášť. S pozdravem Bedřich.

Anonymous

Mluvení z publika v režii nebylo, šlo o kontakt diváka se zpěvačkou.

Anonymous

Mám takový pocit, že převážná většina diskutujících jsou lidi z divadla. Ti negativní jsou zhrzení, jelikož o ně nikdo po umělecké stránce nestojí a tak aspoň špiní ty, co je o ně zájem a jdou z role do role.

Anonymous

Tak jsem se prokousal všemi komentáři až k dnešku. Po něčem tak hrozném, co se odehrálo v sobotu v MD, jsem neměl ani chuť se vyjadřovat. Zásadní problém však vidím v téměř amatérském vedení divadla, které upřednostňuje svoje rádoby umělecké ambice před citem pro divadlo, operu a úctou před divákem, který konec konců,kromě finanční podpory města, divadlo živí. Ředitel obklopen neschopnými šéfy opery, baletu a nakonec i činohry začíná teptve teď sklízet plody své neschopnosti a amatérismu. Samolibost a samochvála, která trčí z každého oficiálního materiálu ND, nezachrání předstíranou kvalitu. Problémem je, že v opeře není na co chodit. Většina… Číst vice »

Anonymous

Kromě Madame Butterly byla výborná Nížina,Julietta. A já v NDB vidím nadějné zpěváky p. Berger,J.Wallingerová,C.Boross. P. Věžník byl velmi dobrý režisér,ale dnes už by neúspěl. Také p. Zbavitel už je trochu jinde. Nastupuje p. Klecker,Hanus a další. A pokud chcete mít na opeře i mladší obecenstvo,tak musíte počítat s aktualuzaci oper. A Mozart by s tím souhlasil. I on se ve své době pánům ve Vídni nelíbil. D. Giovanni se hrál poprvé v Praze. Tak nad čím zde pláčete. Jen je potřeba, aby zpěváci byli profesionály, i když třeba se s režií nestotožňují. Pak by výsledek byl možná lepší. A… Číst vice »

Anonymous

Anonymovi 28.2. 20:03

Tak přemýšlím, jestli ten příspěvek, co říká, že každý, kdo nemá brněnskou operu za nejlepší v brněnském sektoru váýchodní části středovýchodní Evropy (segment mezi Žabovřesky a Ponávkou) to nemá v hlavě v pořádku – jestli je to sám pan ředotel D. Dvořák, či spíše nějaký činitel z vedení operního suboru (čeština zmíněného příspěvku má takový balkánský švih)?

Anonymous

Leonora3:V dnesnej rannej mozaike na Vltave som si vypocula , co o premiere Figarovej svatby hovoril pan Cech. Nebolo to rozhodne pocuvanie, ktore by ma inspirovalo k navsteve mojej oblubenej opery. Brno je od nas hodinu cesty autom a na Figarovu svatbu by som sa vybrala aj ovela dalej. Ale rozhodne nie na tuto. Obrazky z predstavenia su hrozne, co su to tam za maskari? Aj pan Cech ich nazval ako cirkusove karikatury a Almavivu hned obleceneho v trestaneckom odeve. A tie nestastne aktualizacie, vari mame v nasom zivote korupcie a mafianskych praktik malo? Zeby nam ich este jak na… Číst vice »

Anonymous

leonora3:
pardon "maskary"

Anonymous

Karel

Proč by musela být kvůli mladší generaci tzv. "aktualizace" oper? To je snad mladší generace natolik nedůvtipná, že nepochopí, oč v ději jde, pokud tam nemá na scéně auto, či pokud při souboji nepostřelí komtur Giovanniho do břicha z revolveru? Tak, to ať raději "mladší generace" zůstane někde na diskotéce.
Nazývejte taky věci pravým jménem. To, co dělají neumětelští "režiséři" klasickým kusům, není žádná aktualizace (nic se na staletí starém sujetu zaktualizovat již nedá), to je přinejlepším parafráze, daleko spíš však deformace.

Anonymous

Pokud si karle myslíte, že aktualizace přitahuje diváky, tak mohu říct, že při páteční "aktualizaci" jen kolem mě odešlo 6 mladých lidí a jejich komentáře se nikaj nelišily od názoru starších.

K bučení a komentáři pana ředitele se snad ani slušně vyjádřit nedá.
pepa

Anonymous

Pepo, a vedle mne sedělo hodně mladých lidí a ti se bavili a vůbec jim to nepřipadlo hrozné. Myslím, že tuto inscenaci opery prověří čas,zda bude mít diváky.
Karel

Anonymous

Tak jsem se právě vrátil z představení….. něco tak trapného a hrozného jsem opravdu za posledních 20 let ještě neviděl… nemám slov a jsem znechucen, pošlete už toho Dvořáka, tzv.Rocca a jim podobné do pr…..pardon, do háje. Petr

Anonymous

dobry den, videl som vcerajsiu reprizu. nejde o to ci moderna aktualizovana rezia alebo konzervativna. ale o to ci dobra alebo spatna. ja sam mam rad moderne a jaksi nadcasove incsenacie ale nova figarka v brne je proste chaoticky nekoncepcny gyc, velmi slaby a nemoderny odvar 20 rokov starych bednarikovskych incsenacii z bratislavskeho SND. navyse s dost slabym a nevyraznym hudobnym nastudovanim.

aspon som si ale pozrel v noci povestny brnensky orloj ;)

robert

Anonymous

To je divné, že v archivu ČR není recenze pana Čecha…