Dnes proběhne v sále Slovenské filharmonie koncert souboru Musica Aeterna

V rámci koncertního cyklu Stará hudba se dnes uskuteční v sále Slovenské filharmonie koncert souboru Musica Aeterna. Koncert začne v 19:00 hodin a sledovat jej můžete i online na webových stránkách filharmonie. Přednostně platí pro abonenty koncertního cyklu Stará hudba / SH.

Musica Aeterna (foto Musica Aeterna)
Musica Aeterna (foto Musica Aeterna)

Koncert se koná v rámci festivalu Dny staré hudby ve spolupráci s Hudebním centrem. Na dnešním koncertě Hudba z Drážďan uslyšíme díla dvou skladatelů – Johanna Adolfa Hasseho (1699–1783) a Josepha Umstatta (1711–1762).

Drážďany, sídlo saského kurfiřta a pozdějšího polského krále, patřily v 18. století k nejživějším evropským hudebním centrům. Kromě Zelenky, Pisendela, Weisse a jednoho z nejslavnějších operních skladatelů své doby, Johanna Adolfa Hasseho, v tomto městě působil jako hudebník i Joseph Umstatt, který byl synem vídeňského dvorského malíře. Podle výzkumů hudebního historika Ladislava Kačice Joseph Umstatt v mládí studoval u jezuitů v Trnavě a díky svému talentu si navzdory mladému věku získal místo ve známém orchestru uherského arcibiskupa Imricha Esterházyho, kde zastával od roku 1737 funkci hudebního ředitele. Z Bratislavy později odešel do Vídně, Brna a od roku 1749 působil v Drážďanech. Z tohoto období pochází i dramatická kantáta (azione teatrale) Il Palladio conservato na libreto Pietra Metastasia. Děj, čerpající z římských dějin, hovoří o požáru v Chrámu bohyně Pallas, při kterém hrozilo zničení posvátné sochy, ochránkyně Římské říše. Sochu bohyně, o kterou se starali tři vestálky, Clelia, Erennia a Albina, v poslední chvíli zachránil hrdina válek proti Kartágu, Metellus. Zachránce říše lze chápat jako symbol tehdejšího „císaře Svaté říše římské národa německého“ Karla VI. Dílo zazní v slovenské premiéře.

Hudba z Drážďan
15. června 2021, 19:00 hodin
Slovenská filharmonie

Program:
Johann Adolf Hasse: Sinfonia D dur, op. 5 č. 1
Joseph Umstatt: Il Palladio conservato, Serenata á 3

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments